Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Всяка минута е важна или как да разпознаем инсулта

"Всяка минута е важна!"

Под този наслов отбелязваме тази година 29 октомври – Световния ден за борба с инсулта. По данни на Министерство на здравеопазването около 80 хил. души са преживелите мозъчно-съдови заболявания. Поне половината от тях са с инсулт.

Всяка година броят на преживелите инсулт нараства. Както в национален, така и в европейски аспект, каза за Радио Варна Дорина Добрева – председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

Прогнозите са плашещи, защото към 2030 г. се очаква нарастване на инсултите с около 34%.

Заплашените от нея са не само възрастни хора, но и далеч по-млади, включително и деца. Сред рисковите фактори в последните години е и т.нар. бърнаут /професионално прегаряне/, от който страдат десетки хиляди.

Сред най-запомнящите се имена на хора, преживели инсулт и след това учещи се ходят отново е и американският лекоатлет Майкъл Джонсън – световен и олимпийски рекордьор и медалист, който дълги години беше титулован и като „най-бързия човек на планетата”.

Според световната организация на преживелите инсулт, един от всеки четирима би изкарал инсулт, коментира Добрева.

По-големи са рисковете, освен при хората с бърнаут, но и с аритмия, с нелекувано и неконтролирано високо кръвно налягане, с някои хронични болести, както и при някои нерегламентирани стойности на холестерола.

Здравословният начин на живот може да снижи риска, пояснява Добрева.

Най-бързият и лесен начин, за да разпознаем инсулт, е да помолите човека, за когото се съмнявате, да се усмихне, да вдигне и двете си ръце едновременно и да си каже името.

Ако усмивката е невъзможна, едната ръка трепери или изтръпва и се чувства слабост или има затруднения в говора, трябва незабавно да позвъните на 112 и да потърсите специализирана лекарска помощ. Бързата и навременна реакция може да предотврати последваща инвалидизация и други усложнения за пострадалия.

Инсултът е спешен неврологичен инцидент, който може да засегне определен участък, а понякога и целия мозък, затова е важно да се действа възможно най-бързо при разпознаване на симптомите. В англоезичните страни алгоритъмът за разпознаване на симптомите на инсулт се нарича FAST (Face, Arm, Speech, Time). FAST в превод на български означава “БЪРЗО”.

Контролното време е два часа /или 120 минути/.

Как да разпознаем симптомите – промяна, макар и лека в говора; промяна в лицето /като отпускане на крайчетата на устните; треперене и падане на една от ръцете; понякога силно главоболие, в България все още знаят малко хора.

За по-доброто разпознаване на симптомите на инсулта, както и за замерване на риска от инсулт вече могат да се използват и безплатни приложения за смартфони.

Иначе в България има достатъчно подготвени специалисти, които да диагностицират и лекуват пациенти с инсулт. Друг е въпросът как те са разпределени териториално.

Цялото интервю с Дорина Добрева може да чуете в звуковия файл.



Повече информация за Асоциацията, полезна информация как да се предпазим от инсулт, как да помогнем, а за кампанията по случай Световния ден за борба с инсулта може да откриете тук




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Абитуриентът Николай Костадинов: Успехите са важни, но не бива да са самоцел

Абитуриентът Николай Костадинов е носител на награда "Варна"   в системата на предучилищното и училищното образование - в областта на хуманитарните науки. Николай е ученик от XII клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон“. Още докато е в V-VI клас, започва да се състезава, тази година завоюва две първи места на областните кръгове на..

публикувано на 21.05.25 в 15:00

Абитуриентката Невяна Пенкова: Винаги съм искала да бъда на сцена

С вълнение преди абитуриентския си бал и в навечерието на изпитите е дванадесетокласничката Невяна Пенкова от Детско-юношеския театър "Златното ключе".  Винаги съм искала да бъда на сцена, категорична е тя. Допълва, че винаги ѝ е бил интересен анализът на персонажа, неговият вътрешен монолог. Невяна ще кандидатства в  Националната академия за..

публикувано на 21.05.25 в 07:35

Илиян Илиев: Участниците в "Лист по лист" спасиха 88 хиляди дървета за 25 години

От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране.  В 25-годишната история на инициативата  с мото "Предавай и спасявай!"  са работили повече от 50 доброволци от 8 държави.  "За четвърт..

публикувано на 20.05.25 в 14:58

Десислава Мусинска от ВВМУ е победителят в националния конкурс "FameLab"

Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН.  Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..

публикувано на 20.05.25 в 08:15

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 19.05.25 в 08:15

Братя Ванкови: Виното на Североизтока е като добре облечен господин - бяло, свежо, с елегантни танини и умерен алкохол

Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..

публикувано на 18.05.25 в 12:13
Иван Радев

Иван Радев, АЕЖ: Силата на БНР е в регионалната мрежа

Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..

публикувано на 17.05.25 в 13:44