От 1 ноември – Деня на народните будители в дигиталното пространство ще са достъпни историите на десетки българи. Това ще стане с интернет платформата „Есториум”, която създателите й определят като антропологичен архив, който "съхранява живия духовен образ и духовния отпечатък на милиони човешки същества". Повече подробности от Атанас Христосков.
"В основата на всеки разказ е отделният човек. Можем да разказваме да обичаи, за нещо, с което хората се занимават, кои професии ги вдъхновяват. Търсим историята на седем милиона човека, които живеят в България. На, може би, милиони, които вече не са между живите, но стои споменът за тях в снимки, в написани неща, в спомените на хората, които ги помнят."
"Човек, който ни е казал едно изречение в живота ни, две думички или една и тази дума, ако е заседнала дълбоко в сърцето и тя ни прави по-добри, по-човечни и повече хора, това вече е нашият личен будител."
Архивът съдържа документални портрети и автентични истории на хора в естествената им среда. Разказите са регистрирани в писмена форма, фотографски образи, аудио, видео и виртуална реалност с метаинформация, която позволява да се правят търсения по теми, имена, географски локации, демографски признаци и др. "Есториум" e начинание с идеална цел, чието съдържание е свободно достъпно за всички хора по света завинаги.
Повече чуйте в звуковия файл.
С откриването на "официалния" сезон на коледните празници през декември, множество домакинства, фирми, детски и социални заведения украсяват свои елхи. Това може да се окаже опасна и сложна задача, ако коледната украса бъде закупена от съмнителни търговци. По данни на Асоциация "Активни потребители" само от началото на годината от пазара са спрени..
Комплексът за социални услуги за деца и младежи във Варна отваря коледен щанд в един от търговските центрове в града, на който ще се предлагат ръчно изработени изделия за предстоящите празници. В изработката са участвали всички деца, които умеят да творят и техните ръководители, а със събраните средства ще се покрият нужди, за които няма откъде..
За първи път бе връчена награда на името на доц. д-р Милена Кичекова – основател на „Varna Spaghetti Engineering“ За десета година Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ се превърна в център на креативността и иновативното мислене сред бъдещите инженери и архитекти, които участваха в десетото издание на международното..
Всяка година на 1 декември светът отбелязва борбата с ХИВ/СПИН . Тази година денят и свързаните с него събития преминават под обявеното от Обединената програма на ООН за СПИН (UNAIDS) мото „Да премахнем неравенствата. Да спрем СПИН. Да победим пандемиите“. За първи път този ден е отбелязан през 1988 година. Тогава Световната здравна организация ,..
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ проведе днес десетото издание на международното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. Състезанието се организира от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ в Учебно-спортния комплекс на университета и представи чрез спагети и силикон едни от най-интересните..
За българите Св. Апостол Андрей Първозвани е много тачен светец, избиран в миналото за семеен покровител. Има сведения, че апостолът е проповядвал и по днешните български земи. Почитали го и българите, които се преселили в Италия през VII в., отбелязват някои историци. На 30 ноември своя имен ден честват Андрей, Андрея, Андриан, Андриана, Първан..
Тази събота и неделя в крайморския град Шабла ще се проведе фестивалът „Вятър – птици - море“, който е част от проекта „Шабла и птиците“. Фестивалът е посветен на богатото птиче разнообразие в района на Приморска Добруджа и е вторият за годината след проведения в края на лятото „Фестивал на хвърчилата“. Какво да очакват в двата почивни дни жителите..