От 1 ноември – Деня на народните будители в дигиталното пространство ще са достъпни историите на десетки българи. Това ще стане с интернет платформата „Есториум”, която създателите й определят като антропологичен архив, който "съхранява живия духовен образ и духовния отпечатък на милиони човешки същества". Повече подробности от Атанас Христосков.
"В основата на всеки разказ е отделният човек. Можем да разказваме да обичаи, за нещо, с което хората се занимават, кои професии ги вдъхновяват. Търсим историята на седем милиона човека, които живеят в България. На, може би, милиони, които вече не са между живите, но стои споменът за тях в снимки, в написани неща, в спомените на хората, които ги помнят."
"Човек, който ни е казал едно изречение в живота ни, две думички или една и тази дума, ако е заседнала дълбоко в сърцето и тя ни прави по-добри, по-човечни и повече хора, това вече е нашият личен будител."
Архивът съдържа документални портрети и автентични истории на хора в естествената им среда. Разказите са регистрирани в писмена форма, фотографски образи, аудио, видео и виртуална реалност с метаинформация, която позволява да се правят търсения по теми, имена, географски локации, демографски признаци и др. "Есториум" e начинание с идеална цел, чието съдържание е свободно достъпно за всички хора по света завинаги.
Повече чуйте в звуковия файл.
Едва ли има човек, интересуващ се от инфраструктурното развитие на Варна и от градската среда, който да не е попадал на видео, дело на Морско око . Това е онлайн медия, отразяваща теми от строителството, инфраструктурата, градската среда и обществения живот във Варна и областта. Нейна отличителна черта е видеозаснемането с дрон на ключови..
Хобито е вид развлечение, занимание и увлечение, практикувано през свободното време. Това четем в световната онлайн енцикопледия "Уикипедия". Всичко може да бъде хоби – от пътешествията, през спорта и нумизматиката до изобразителното изкуство. Точно последното обединява ентусиастите във фейсбук групата „Варненски творци“. Варнен, които през свободното си..
Студентът от трети курс в Техническия университет във Варна Виктор Иванов беше обявен за студент на годината. Виктор учи в специалността "Изкуствен интелект", той е с изявена активност и посещава курсове по различни научни теми. На 4 декември м.г. на специална церемония беше удостоен с Годишната поименна награда на Община Варна за студенти. "От..
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..