Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща с актрисата Миглена Везирова след дебют на варненска сцена

Първата пиеса на Варненския драматичен театър, поставена преди 100 години, отново е пред публика във формат "Театър на маса". Инстинктът“ от Анри Кистмекер, режисура и музикална среда Стоян Радев Ге.К.

Драматургът на театъра Аглика Стефанова преведе „Инстинктът“, а в героите се превъплъщават най-младите актьори на Варненския драматичен театър. Миглена Везирова дебютира в „Инстинктът“, за Велизар Емануилов това е втората му изява на варненска сцена. Недялко Стефанов познаваме от участията му в редица постановки още като възпитаник на „Студио Театър“ на Стоян Радев Ге.К. Христина Джурова и Александра Майдавска печелят симпатиите на публиката със своите героини в „Тютюн“, „Амадеус“ и други заглавия. Станислав Кондов, Ивайло Иванов и Гергана Арнаудова също са от талантливите млади, но вече разпознаваеми и харесвани актьори на Варненския драматичен театър. В предаването на Радио Варна Гравитация 0 ви срещнахме с Миглена Везирова. С младата актриса разговаря Светлана Вълкова.

Преди няколко дни гледахме спектакъла "Инстинктът", който е първи в афиша на Варненския драматичен театър преди 100 години. За теб това беше първа роля, нали? Кога завърши НАТФИЗ?

Аз завърших през миналата година в класа на доц.Пенко Господинов по време на локдаун и при много особени обстоятелства. Срещите ни с публика бяха отрязани заради Ковид, точно в периода на най-интензивни участия.

Колко роли имаше по време на студентството си?

Шест. Толкова бяха дипломните ни представления. Те бяха най-различни. Дори с режисьор от Русия успях да работя. Имахме възможност да работим най-различни неща и да се превъплъщаваме в най-различни роли.

Можеш ли да кажеш тежнение към какъв тип роли имаш или искаш да опитваш от всичко?

По-скоро искам да опитвам от най-различни неща, за да имам по-голям арсенал от средства. Това изгражда по-голям диапазон, защото така си повече предизвикан.

Как реши да ставаш актриса? Ти си учила в Математическа гимназия?

Преди това се занимавах с рисуване. Но с актьорство реших да се занимавам след спектакъла на Александър Морфов „Животът е прекрасен”. Аз преди това не бях ходила много на театър. Там на сцената видях едни хора, които дават всичко от себе си за теб, а ти си платил едни 12 лева и аз реших, че искам да се занимавам точно с това.

Математиката помага ли ти?

Тя ми помага понякога да съм по – рационална и да намирам решенията на нещата.

Имаш ли сложни задачи за решаване пред себе си?

Да. това е в основата на актьорската работа. Ти ги решаваш през някой друг, но за себе си.

Сега към „Инстинктът”. Какво е отношението ти към този текст, създаден преди повече от 100 години. Вероятно тогава е считан за злободневен.

В този текст се смесват жанрове. Той тръгва леко комедийно и в един момент ти ставаш свидетел на сериозна ситуация и проблематика. Точно този преход е предизвикателен за актьора. Още повече това е представление на маса. И при тези условия трябваше да изведем някакви обстоятелства и задачи.

Аз мисля, че успяхте, защото публиката беше много възторжена.

Радвам се. Всеки от нас вложи енергия в работата. Аз много се радвам, че най-младите от екипа бяхме там и това също допринесе за хъса на нещата.

Има доста млади хора във Варненския театър. Как усещаш атмосферата тук?

Много уютно се чувствам. Всички много добре се държат.

Свикна ли с града вече?

Не. Все още не съм свикнала. Може би имам някаква привързаност към София, но и това ще стане. Това е много красив град. Много ми харесва запазената архитектура. Много особено е да живееш в град, в който можеш по всяко едно време да отидеш и да видиш морето.

Откъде идва твоята фамилия?

От моя дядо. Той се казва Везир. И името много отговаря на неговата външност.

Имаш и творчески псевдоним, с който присъстваш в социалните мрежи. Бохеми. Бохем ли си наистина?

Да кажем, да. Но понякога обичам и уединението. Това идва от тийнейджърските ми години, когато се явих на един литературен конкурс. И там ме представяха с името на произведението „Бохеми", което се свързваше с името ми Миглена Везирова. И приятелите, които бяха с мен, започнаха да ме наричат така. Стана някак естествено. Аз тогава се занимавах с рисуване и реших, че мога да се подписвам така и си остана и до днес Бохеми Везирова.

Пишеш ли сега?

Да, когато имам тази необходимост. Смятам, че човек трябва да се изразява по всякакви начини. Особено актьорът - и чрез думи, и чрез музика.

А рисуваш ли? Връщаш ли се към това увлечение?

Да, но за жалост имам все по-малко време. Рисувам предимно живопис.

Целия разговор на Светлана Вълкова с Миглена Везирова можете да чуете тук.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ангел и Веселина Ненови

Веселина Ненова: 65 артфотографии на Ангел Ненов ще станат посланици на благотворителността

Изложбата „65“ , посветена на 65 години от рождението на Ангел Ненов ще бъде открита на 24-ти февруари в Арт салона на Радио Варна. Експозицията е с благотворителен характер и е в памет на известния варненски фотограф-художник Ангел Ненов. На 25-ти февруари се навършват девет месеца откакто той ни напусна, но специална е и датата 23-ти..

публикувано на 22.02.25 в 17:11
Кметът на Варна Благомир Коцев

Благомир Коцев: Ако областният управител целеше да се спази закона, а не изпълняваше политическа поръчка, можеше да върне таксите за строителство за прегласуване

Кметът на Варна Благомир Коцев по никакъв начин не е съгласен с мотивите на областния управител Андрияна Андреева, с които тя обжалва пред съда увеличаването на таксите за строителство. Областният управител: Спазването на законовата процедура е основната причина за обжалване на таксите за строителство В обзорното предаване на Радио Варна..

публикувано на 22.02.25 в 14:07

Християн Облаков: Във всеки град има забележителности, които заслужават да бъдат видени от туристите

Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център.  Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...

публикувано на 21.02.25 в 09:20

Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL): Трябва да разделим музикантите от създателите на дигитално съдържание

Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..

публикувано на 21.02.25 в 07:05

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35