Първата пиеса на Варненския драматичен театър, поставена преди 100 години, отново е пред публика във формат "Театър на маса". Инстинктът“ от Анри Кистмекер, режисура и музикална среда Стоян Радев Ге.К.
Преди няколко дни гледахме спектакъла "Инстинктът", който е първи в афиша на Варненския драматичен театър преди 100 години. За теб това беше първа роля, нали? Кога завърши НАТФИЗ?
Аз завърших през миналата година в класа на доц.Пенко Господинов по време на локдаун и при много особени обстоятелства. Срещите ни с публика бяха отрязани заради Ковид, точно в периода на най-интензивни участия.
Колко роли имаше по време на студентството си?
Шест. Толкова бяха дипломните ни представления. Те бяха най-различни. Дори с режисьор от Русия успях да работя. Имахме възможност да работим най-различни неща и да се превъплъщаваме в най-различни роли.
Можеш ли да кажеш тежнение към какъв тип роли имаш или искаш да опитваш от всичко?
По-скоро искам да опитвам от най-различни неща, за да имам по-голям арсенал от средства. Това изгражда по-голям диапазон, защото така си повече предизвикан.
Как реши да ставаш актриса? Ти си учила в Математическа гимназия?
Преди това се занимавах с рисуване. Но с актьорство реших да се занимавам след спектакъла на Александър Морфов „Животът е прекрасен”. Аз преди това не бях ходила много на театър. Там на сцената видях едни хора, които дават всичко от себе си за теб, а ти си платил едни 12 лева и аз реших, че искам да се занимавам точно с това.
Математиката помага ли ти?
Тя ми помага понякога да съм по – рационална и да намирам решенията на нещата.
Имаш ли сложни задачи за решаване пред себе си?
Да. това е в основата на актьорската работа. Ти ги решаваш през някой друг, но за себе си.
Сега към „Инстинктът”. Какво е отношението ти към този текст, създаден преди повече от 100 години. Вероятно тогава е считан за злободневен.
В този текст се смесват жанрове. Той тръгва леко комедийно и в един момент ти ставаш свидетел на сериозна ситуация и проблематика. Точно този преход е предизвикателен за актьора. Още повече това е представление на маса. И при тези условия трябваше да изведем някакви обстоятелства и задачи.
Аз мисля, че успяхте, защото публиката беше много възторжена.
Радвам се. Всеки от нас вложи енергия в работата. Аз много се радвам, че най-младите от екипа бяхме там и това също допринесе за хъса на нещата.
Има доста млади хора във Варненския театър. Как усещаш атмосферата тук?
Много уютно се чувствам. Всички много добре се държат.
Свикна ли с града вече?
Не. Все още не съм свикнала. Може би имам някаква привързаност към София, но и това ще стане. Това е много красив град. Много ми харесва запазената архитектура. Много особено е да живееш в град, в който можеш по всяко едно време да отидеш и да видиш морето.
Откъде идва твоята фамилия?
От моя дядо. Той се казва Везир. И името много отговаря на неговата външност.
Имаш и творчески псевдоним, с който присъстваш в социалните мрежи. Бохеми. Бохем ли си наистина?
Да кажем, да. Но понякога обичам и уединението. Това идва от тийнейджърските ми години, когато се явих на един литературен конкурс. И там ме представяха с името на произведението „Бохеми", което се свързваше с името ми Миглена Везирова. И приятелите, които бяха с мен, започнаха да ме наричат така. Стана някак естествено. Аз тогава се занимавах с рисуване и реших, че мога да се подписвам така и си остана и до днес Бохеми Везирова.
Пишеш ли сега?
Да, когато имам тази необходимост. Смятам, че човек трябва да се изразява по всякакви начини. Особено актьорът - и чрез думи, и чрез музика.
А рисуваш ли? Връщаш ли се към това увлечение?
Да, но за жалост имам все по-малко време. Рисувам предимно живопис.
Целия разговор на Светлана Вълкова с Миглена Везирова можете да чуете тук.
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..
Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..