Силвия Такворян е един от артистите на варненската музикална сцена, чието звучене не можем да поставим в стандартните рамки на поп музиката. Певицата определя стила си най-общо като инди поп и обича да е в основата на целия процес по създаването на една песен: от композирането, аранжирането и писането на текста, през звукозаписа и изсвирването на инструментите, та чак до смесването - всичко това минава през нейните ръце и сърце. Разбира се, тя е отворена и към съвместна работа с други музиканти и продуценти и новата ѝ песен доказателство за това. Не дели изразните средства на акустични и електронни, а използва тези, които най-точно предават посланието ѝ.
Как и кога се събуди твоят интерес към музиката?
Още като малко дете съм си импровизирала разни мелодии и майка ми ме е записвала. И макар да звучи малко преувеличено, това на практика са си били първи детски композиции. В последствие ми стана интересно да ги превръщам в завършени песни и започнах да се колаборирам с приятели, които свирят на различни инструменти. Преминах през няколко групи, за да стигна до днес, когато вече съм солов изпълнител.
Как стигна до това решение - повече да не си част от група, а да продължиш самостоятелно?
Стана естествено, без да вземам конкретно решение за това. Започнах да се интересувам от музикална продукция, тъй като изпитвах нуждата да създавам целия инструментал - от до. Записах няколко курса за музикално продуциране, от които научих много. Това обаче не означава, че не изпитвам желание да работя и с други хора, което е много обогатяващо изживяване.
Разкажи повече за най-новата си песен - "Don't Try To Change Me"!
Тази песен е колаборация с финландския музикален продуцент Roope Bahne, с когото се запознах на един от въпросните курсове по продуциране. Той много хареса песента ми "Quicksand" и ми предложи да ѝ направи ремикс. На мен съответно ми допадна неговата работа и го поканих да работим заедно върху новата ми песен. Аз я композирах на китара, но инструменталът е изцяло негово дело и останах наистина впечатлена от това, което чух.
За какво се разказва в текста на песента?
Ако приемем, че всеки от нас е една палитра от цветове, когато срещнем друг човек, който също е палитра от цветове, какво се случва при тази среща? Размиват ли се цветовете или преливат един в друг? Нашите цветове пребоядисват ли тези на другия или се губим в цялата тази картина? Идеята е, че всеки от нас сам по себе си е пъстър, носи светлина в живота на другия и е хубаво, когато отсрещната страна оценява това. Разбира се и ние трябва да приемаме неговата пъстрота и да се обогатяваме от нея, вместо да се опитваме да наложим себе си.
Експериментът е основна част от твоя процес на музициране. Какви територии открива той пред теб?
Необятни. Започвайки работа по дадена песен, аз не знам какво ще се случи. Има артисти, които винаги имат концепция в главата си и ясна представа за това, как ще изглежда завършената им творба. Това е успешна стратегия и аз я уважавам и подкрепям. Просто при мен творческият процес работи по различен начин - не знам какво ще излезе и не знам кога ще бъде готово. Но когато моментът дойде, аз усещам, че е готово.
Разговора на Силвия Такворян с Добо Мързов в предаването Улица "Събота" слушайте в прикачения звуков файл.
Приоритет пред Министерството на образованието и науката е да бъдат променени учебните програми, обмисля се и въвеждане на задължителна матура по математика след 12 клас. Това каза образователният министър Красимир Вълчев в обзорното предаване на Радио Варна "Позиция". Той посочи, че на първо място трябва да се промени програмата по математика, като се..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..