Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силвия Такворян: Експериментът разкрива необятни територии пред мен

Новият сингъл на певицата разказва за междуличностните отношения на съвременния човек

Силвия Такворян е един от артистите на варненската музикална сцена, чието звучене не можем да поставим в стандартните рамки на поп музиката. Певицата определя стила си най-общо като инди поп и обича да е в основата на целия процес по създаването на една песен: от композирането, аранжирането и писането на текста, през звукозаписа и изсвирването на инструментите, та чак до смесването - всичко това минава през нейните ръце и сърце. Разбира се, тя е отворена и към съвместна работа с други музиканти и продуценти и новата ѝ песен доказателство за това. Не дели изразните средства на акустични и електронни, а използва тези, които най-точно предават посланието ѝ.



Как и кога се събуди твоят интерес към музиката?

Още като малко дете съм си импровизирала разни мелодии и майка ми ме е записвала. И макар да звучи малко преувеличено, това на практика са си били първи детски композиции. В последствие ми стана интересно да ги превръщам в завършени песни и започнах да се колаборирам с приятели, които свирят на различни инструменти. Преминах през няколко групи, за да стигна до днес, когато вече съм солов изпълнител.

Как стигна до това решение - повече да не си част от група, а да продължиш самостоятелно?

Стана естествено, без да вземам конкретно решение за това. Започнах да се интересувам от музикална продукция, тъй като изпитвах нуждата да създавам целия инструментал - от до. Записах няколко курса за музикално продуциране, от които научих много. Това обаче не означава, че не изпитвам желание да работя и с други хора, което е много обогатяващо изживяване.

Разкажи повече за най-новата си песен - "Don't Try To Change Me"!

Тази песен е колаборация с финландския музикален продуцент Roope Bahne, с когото се запознах на един от въпросните курсове по продуциране. Той много хареса песента ми "Quicksand" и ми предложи да ѝ направи ремикс. На мен съответно ми допадна неговата работа и го поканих да работим заедно върху новата ми песен. Аз я композирах на китара, но инструменталът е изцяло негово дело и останах наистина впечатлена от това, което чух.

За какво се разказва в текста на песента?

Ако приемем, че всеки от нас е една палитра от цветове, когато срещнем друг човек, който също е палитра от цветове, какво се случва при тази среща? Размиват ли се цветовете или преливат един в друг? Нашите цветове пребоядисват ли тези на другия или се губим в цялата тази картина? Идеята е, че всеки от нас сам по себе си е пъстър, носи светлина в живота на другия и е хубаво, когато отсрещната страна оценява това. Разбира се и ние трябва да приемаме неговата пъстрота и да се обогатяваме от нея, вместо да се опитваме да наложим себе си.



Експериментът е основна част от твоя процес на музициране. Какви територии открива той пред теб?

Необятни. Започвайки работа по дадена песен, аз не знам какво ще се случи. Има артисти, които винаги имат концепция в главата си и ясна представа за това, как ще изглежда завършената им творба. Това е успешна стратегия и аз я уважавам и подкрепям. Просто при мен творческият процес работи по различен начин - не знам какво ще излезе и не знам кога ще бъде готово. Но когато моментът дойде, аз усещам, че е готово.

Разговора на Силвия Такворян с Добо Мързов в предаването Улица "Събота" слушайте в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Илиян Илиев: Участниците в "Лист по лист" спасиха 88 хиляди дървета за 25 години

От 20 до 23 май т.г. Общественият център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) - Варна организира поредна кампания "Лист по лист" (ЛхЛ) за събиране и предаване на хартия, подходяща за рециклиране.  В 25-годишната история на инициативата  с мото "Предавай и спасявай!"  са работили повече от 50 доброволци от 8 държави.  "За четвърт..

публикувано на 20.05.25 в 14:58

Десислава Мусинска от ВВМУ е победителят в националния конкурс "FameLab"

Курсант Десислава Мусинска, първокурсничка от Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров", е победителят в националния конкурс "FameLab" и ще представи България на световния финал в ЦЕРН.  Десислава учи "Корабоводене" и ще представи България в Швейцария през ноември, като премери сили заедно с победителите от още редица държави от Европа, Азия,..

публикувано на 20.05.25 в 08:15

Chris Caffery (SAVATAGE, TSO): Чрез музиката хората осъзнават, че всички сме просто хора

Интервю с Chris Caffery (SAVATAGE, TRANS-SIBERIAN ORCHESTRA) SAVATAGE са от онези групи, които през 80-те и 90-те години на миналия век дефинираха звука на американския прогресив метъл. 24 години след последния си албум „Poets and Madmen“ SAVATAGE се завръщат към активна дейност. Групата тръгва на турне, за съжаление без Jon Oliva, който има..

публикувано на 19.05.25 в 08:15

Братя Ванкови: Виното на Североизтока е като добре облечен господин - бяло, свежо, с елегантни танини и умерен алкохол

Изби от Североизточна България отвориха врати тази събота и неделя за всички готови да тръгнат на вино пътешествие между р. Дунав, Черно море и старите български столици. Тази година са се включили 17 винарни и 3 специални локации за дегустация на висококачествено българско вино. За пета поредна година през май винопроизводители и технолози..

публикувано на 18.05.25 в 12:13
Иван Радев

Иван Радев, АЕЖ: Силата на БНР е в регионалната мрежа

Силата на Българското национално радио е в регионалната мрежа. Не само, че не трябва да бъдат закривани регионални станции, а дори тази мрежа трябва да се развива, за да присъства в живота на все повече хора. Това мнение изрази, в предаването на Радио Варна „Позиция“, Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти. По повод протеста..

публикувано на 17.05.25 в 13:44

Спасител на Златни пясъци: Често застрашаваме собствените си животи заради своеволията на туристите

 Много често застрашаваме собствените си животи заради своеволия на туристи, които не спазват правилата на плажа и флаговата сигнализация. Плажна полиция трябва да следи за реда. Това каза Стефан Калинков, воден спасител, работещ на Златни пясъци, който бе удостоен с грамота от Българския червен кръст - Варна за активната му доброволческа дейност...

публикувано на 16.05.25 в 08:15

Димитър Маринов предава ценния си опит и тънкостите на актьорската работа в две книги

Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на Оскар-ите, се срещна с варненска публика, за да представи двете си книги – „Към сцената“ и „Към екрана“, издадени от „Аз-буки“ в края на 2024 г.  Пред своите почитатели и любителите на литературата и киното, актьорът разказа за своя необикновен житейски и професионален път и какво се крие..

публикувано на 15.05.25 в 08:05