Популацията на мечките в България намалява, от 500 през 2010 г. днес те са около 300. Страната ни, обаче е една от малкото държави в Европа с опазена полулация на това красиво и величествено животно. На Андреевден българският народ отбелязва и Мечкинден, защото според легендата Свети Андрей единствен от апостолите нямал празник, та възседнал една мечка и отишъл при Бога. Затова на 30-ти ноември в определени региони на България варят царевица и я прехвърлят през комина, като викат: "На ти, мечко, варен кукуруз, да не ядеш суровия и да не ядеш стоката и човеците". И до днес когато природаните дарове са оскъдни, мечките стигат до реколтата на хората. Подобна е историята на мечока Живко, която разказа Мария Качамакова от Спасителния мечешки отряд на WWF-България.
Спасен от потенциална саморазправа, Живко се радва на новия си дом
Спасителният отряд на WWF проведе успешна акция по преместването на мечка, определена като проблемна. Това е вторият път в историята на България, в който се състои подобна операция с цел спасяване живота на мечката и гарантиране сигурността и спокойствието на местните хора. Първата беше осъществена през септември също от Спасителния отряд на WWF, чиято мисия е да предотвратява потенциални конфликти между хора и мечки.
Поради липсата на достатъчно храна в гората тази година мечокът е принуден да потърси спасение в близост до населено място, където да си набави нужните за зимния сън запаси. Така е забелязан да напада ябълковите дървета и да рови в кофите за боклук на габровския квартал Горни Бакойци. Още при първия сигнал за навлязла в града мечка, Спасителният отряд на WWF, воден от опитния специалист Владимир Тодоров, заминава за мястото. Анализирайки ситуацията, експертите първоначално решават да прогонят животното от района с помощта на сигнални ракети. Мярката обаче дава частичен резултат – животното напуска трайно ябълковите градини, но, търсейки лесна плячка, се ориентира към местните стопанства, където намира домашни зайци и кокошки.
С оглед на новата ситуация специалистите преценяват, че е наложително мечокът да бъде уловен и преместен. За целта изграждат три хранилки, около които залагат фотокапани и примки. Тази стратегия им носи успех – животното се хваща в капана в близост до оградата на частен двор. Мечокът, който получава името Живко, е упоен, за да може да му бъде поставен нашийник с GPS (дарен от Южно-Централното държавно предприятие), с помощта на който експертите от Спасителния отряд да следят движението му в бъдеще. Измерването показва, че Живко е на възраст от около 4-5 години и тежи 120 килограма.
„Тези операции обикновено се провеждат в малките часове на денонощието. Понякога фотокапанът подава сигнал за заловена мечка в 2-3 часа през нощта и не можем да си позволим да чакаме до сутринта, защото животното може да се освободи дотогава. В тези случаи всяка минута е от огромно значение. За цялостното изпълнение на операцията освен задълбочени познания и добро оборудване е нужна и много воля, и отдаденост, но си заслужава. Удовлетворението е голямо, ако успееш да спасиш живот“, споделя Мария Качамакова, член на Спасителния мечешки отряд на WWF.
Докато трае упойката, Живко е преместен в отдалечена част на Национален парк „Централен Балкан“. По данни от нашийника става ясно, че до този момент мечокът се адаптира успешно към новия си дом, далеч от населени места.
Отвори очи, животните изчезват
WWF следва своята научно-базирана програма за превенция на конфликти между мечките и хората в рисковите райони на Родопите, Рила, Пирин и Централна Стара Планина. Експертите работят активно за намаляване нивата на бракониерство срещу мечките, както и срещу други защитени видове. За тази цел провеждат обучения на служителите в ресорните институции, правят редовни изследвания и мониторинги, анализират законодателството и процедурите на правоприлагане и изготвят препоръки за тяхното подобряване.
Освен специалистите, основна роля за спасяването на Живко имат и всички дарители на WWF, които подкрепят дейността на организацията за опазването на дивата природа в България и правят подобни акции възможни! Тази Коледа WWF стартира и кампанията „Отвори очи, животните изчезват“, с която иска да насочи общественото внимание именно към престъпленията срещу дивата природа у нас, които сякаш остават незабелязани в ежедневието. Всеки може да се включи в усилието за ограничаване на криминалната дейност в горите, като подкрепи кампанията на wwf.bg/koleda.
Масирани проверки се извършват в района на Зеленчуковата борса във Варна във връзка с нерегламентирано изхвърляне и струпване на отпадъци. Вече са съставени актове на търговците за струпване на голямо количество смет от обектите им. Проверките на търговците ще продължат, докато не се научат, че трябва да спазват правилата, съобщи на брифинг днес..
В работните процеси в Община Варна участва и кметът Благомир Коцев. Комуникацията с него продължава. Това каза по време на брифинг изпълняващият функциите кмет на Варна Павел Попов. Въпреки трудните обстоятелства, пред които е изправен Коцев, успява да изпълнява и функциите на докладчик на Европейския комитет на регионите, допълни Попов. Да бъдат..
Наблюдаваме един спокоен пазар, с нормални взаимодействия. Потребителската кошница за седмицата намалява с 2 лева – от 101 на 99 лева. това се дължи на сезонните колебания. Това съобщи председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) Владимир Иванов, предаде репортер на БГНЕС. Иванов направи седмичен обзор за движението на..
Пожарната обстановка в община Балчик се нормализира на фона на високите температури, повишения брой на произшествията по-рано този месец и ситуацията в момента в страната. Но огнеборците работят според указанията на националния план за защита при бедствия, т.е. засилени дежурства и удвояване на смените. Това коментира началникът на Районната служба..
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общински съвет – Варна одобри отпускането на 110 650 лева за еднократни социални помощи. Решението, взето днес, е първото за годината, което осигурява финансова подкрепа на нуждаещи се граждани за задоволяване на техни жизнени и комунално-битови потребности. Забавянето се дължи на по-късно приетия..
Голяма част от борбата с хепатита включва профилактика. Независимо от това дали човек е в рискова група или не, изследванията срещу вирусни хепатити могат да доведат до ранно откриване и лечение, както и да предотвратят неволното разпространяване на вируса, подчертават от Регионалната здравна инспекция във Варна. 28 юли - Световен ден..
В периода от 28 юли до 1 август ще продължат дейностите по растителна защита и дезинсекция на обекти с обществено занчение, съобщи Община Варна. От общинското предприятие "Дезинфекция, дезинсекция, дератизация" ъобщават, че през седмицата предстои обработване на паркинга за репатрирани автомобили, информационно-обучителния център "Чайка", както и на..