Цигарените фасове са един от най-големите замърсители на околната среда в световен мащаб. Те не се рециклират, а токсичността им е толкова голяма, че ги прави изключително опасни за водите, почвите и живите организми.
За съжаление, фасовете можем да ги срещнем навсякъде – на улицата, по плажа, сред природата и на други места, където не им е мястото.
В опит да ограничат замърсяването с цигарени фасове и да ги рециклират, младият еколог Кристияна Опрева и нейни съмишленици, създават иновативен стартъп проект за изработване на барбарони от фасове.
Идеята се заражда на иновативен лагер в село до Търговище
„Цигарените фасове са много сериозен проблем и заплаха за природата и човечеството. Това провокира мен и екипа ми да помислим как можем да ограничим замърсяването с фасове. Така, на лагера в едно село в близост до Търговище, се зароди идеята за създаването на барбарони от пречистени цигарени фасове“, сподели Кристияна Опрева, която е дългогодишен доброволец и екоактивист в Обществения център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) във Варна.
Реализацията на идеята е трудна
„За да бъде напълнен един барбарон с тегло от 6 килограма, са необходими около 600 фаса“, сподели Кристияна. Събирането им е лесно постижимо, според младата екоактивистка.
„Когато идвах за интервюто, за разстоянието от общината до Радио Варна, преброих около 150 захвърлени на улицата цигарени фасове“, каза с усмивка Кристияна Опрева.
„Проблемът идва от там, че цигарените фасове са отпадък, който не се изхвърля разделно. Освен това, те са изключително канцерогенни и съдържат над 400 вредни вещества. Технологията за пречистване на фасовете и превръщането им в безвреден материал се прилага от една фирма в Индия, където имат много сериозен проблем със замърсяването. Над 80% от населението там са пушачи. За съжаление, не успяхме да разберем коя е тази фирма и да почерпим опит от тях“, коментира младата екоактивистка.
Кристияна Опрева и екипът й обаче правят успешни опити за пречистване на цигарените фасове с кислородна вода.
Бизнесът гледа скептично
Въпреки огромния ентусиазъм, с който еколозите представят иновативната идея пред потенциални инвеститори и въпреки че тя няма аналог у нас, засега всичките им опити да намерят финансиране удрят на камък.
„Някои от фирмите, пред които представихме проекта, ни отрязаха с аргумента, че фасовете са вреден отпадък. Ние обаче не се отказваме и продължаваме да търсим начини да реализираме идеята. Надявам се да успеем да намерим фирма, която да ни помогне да съберем необходимия брой фасове, да ги пречистим и с тях да напълним барбароните“, коментира Кристияна Опрева.
Засега екипът й се е насочил към създаването на минималистичния вид на продукта, който искат да произвеждат – а именно стрес топки от рециклирани фасове. Как ще се случи това рециклиране, засега остава загадка, тъй като нито една фирма не се наема да рециклира цигарени фасове.
Кристияна Опрева си зададе и въпроса – тогава къде отиват отпадъците от специализирания контейнер за цигарени фасове в близост до входа на Морската градина?
Освен барбароните от фасове, младите екоактивисти работят по реализацията на още няколко иновативни екологични идеи, едната от които е създаването на очила от рециклирани пластмасови капачки.
"Те ще бъдат лесно разглобяеми и много по-евтини от стандартните очила", коментира Кристияна Опрева.
Чуйте цялото интервю на Иван Барбов с Кристияна Опрева:
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..
До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..
Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..
В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..
За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..