Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мария Манолова от Варненския археологически музей е археологът на 2019 година

Директорът на Варненския археологически музей д-р Мария Манолова бе отличена от Министерството на културата като археолог на годината за 2019. Поради пандемичната обстановка наградите за предходните две години бяха връчени сега. Варненската археоложка получи награда в категорията за годишен принос към развитието на археологията. Според Манолова най-вероятно Министерството на културата е оценило  работата й при крепостта Петрич кале в община Аврен. Доцент Валери Йотов също бе номиниран, но за цялостен принос в областта на археологията за 2020 година. Най-престижното археологическо отличие обаче бе връчено на проф. Людмила Дончева от БАН.

Право да правят номинации имат различни институции, сред които регионалните музеи, Асоциацията на българските археолози и БАН, а арбитър е Министерството на културата, което обобщава мотивите и излъчва победителите.

"Радвам се, че колегите са оценили всичко това, което се прави на Петрич кале. То е свързано не само с усилията за проучване, но и за социализация на обекта", смята Манолова. По думите й самият обект е изключително предизвикателен и много интересен, защото е един от малкото паметници на север от Стара планина, обитаването на който е почти без прекъсване от римската епоха до средата на 15 век. Прекъсването е само за периода от 7 до 9 век., което е характерно за всички обекти на север от Стара планина. За работата си при Петрич кале Мария Манолова разказа още пред Светлана Вълкова

Всички колеги бяха впечатлени от откритото и от начина, по който е запазен обектът с много здрави градежи и изключителна архитектура от римския и ранновизантийския период. Находките са много разнообразни и богати.

Най-впечатляващата находка?

Трудно ми е да определя най-впечатляваща находка. От гледна точка на архитектурата това е южната кула, която е първопричината да бъде номиниран екипът на Петрич кале. Тя е почти изцяло запазена, първият етаж е съхранен напълни, частично съхранен е вторият етаж. Трудно може да се види такова нещо особено в Североизточна България.Има запазена мраморна маса, керамични съдове, накити, части от снаряжения и въоръжения, монети.

До каква степен е социализиран обектът?

Парадоксалното е, че обектът все още не е социализиран, няма инфраструктура и указателни табели, но е много посещаван. Най-малкото причина за това е прекрасната природа и гледката от скалата. От тази година община Аврен се ангажира по-сериозно за урегулиране на обекта. Създадена бе комисия, която ще определи режима и границите на обекта, дейностите, които могат да се извършват там, и тези, които са недопустими. Това ще позволи на общината да кандидатства по проекти за социализирането. Публика и посетители той вече има.

Екипът на д-р Мария Манолова при крепостта Петрич кале

Варненският музей има още един номиниран археолог.

Да. Доцент Валери Йотов беше номиниран за цялостен принос в археологията за 2020 година. Това е най-престижната награда, която професионален археолог може да получи в България. Това е и най-оспорваната награда. Валери Йотов беше високо оценен от колегите. В тази категория кандидатстват всички най-големи учени в областта на археологията и тя беше дадена на един безспорен капацитет и най-добрият учен в тази област проф. Людмила Дончева. Но Валери Йотов беше един сериозен конкурент.

Цялото интервю с Мария Манолова можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Шеф Филип Спасов даде важни съвети и трикове за да ни се получи хубав козунака

Шеф Филип Спасов за тайната на хубавия козунак

Козунакът е един от главните герои на великденската трапеза редом до яйцата и агнешкото месо. Приготвянето му обаче не е лесна работа. Не е и чак толкова трудна. Стига човек да има желание и най-вече търпение. За щипката любов е ясно. От нея във всеки свой козунак прибавя шеф Филип Спасов, който отдавна е изгубил бройката на приготвените от..

публикувано на 17.04.25 в 08:10

Проф. д-р Христо Кожухаров: Сега живее поколение, което получава всичко веднага - без изчакване, без отлагане

Поколението на подрастващите днес е поколение на зависимости от материалното. Това е поколение, при което всичко се получава веднага. Поколение, което не може да изчаква и да отлага. Това подчерта в интервю за Радио Варна  проф. д-р Христо Кожухаров , ръководител на Втора Психиатрична клиника към Университетската многопрофилна болница за активно..

публикувано на 17.04.25 в 08:00

Експерт: Не е далеч моментът, в който човекът ще е междупланетен вид

Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..

публикувано на 16.04.25 в 08:05

Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ в ГХГ - Варна

Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април.  Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..

публикувано на 15.04.25 в 08:20

"Наивен съм бил" - новото видео на Lay-Zy

В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..

публикувано на 14.04.25 в 08:20

Най-бюджетният турист Красимир Раданов – Дарми за околосветското си пътешествие "Колумбия, Еквадор, Перу ...“: „Хората са добри навсякъде“

В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..

публикувано на 11.04.25 в 08:05

Производител: По-скъпи ще са родните плодове, заради измръзването на овошките от 70 до 100%

Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете ,  за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..

публикувано на 10.04.25 в 08:50