Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гърция започва да доставя хапчета срещу Covid по домовете от следващата седмица

Снимка: ЕПА/БГНЕС

От следващата седмица в Гърция започва раздаване на антивирусни таблетки за Covid-19 на високорискови граждани над 18-годишна възраст с доставка по домовете, заяви заместник-министърът на здравеопазването Мина Гага, като отбеляза, че те няма да се дават на бременни жени.

Таблетките с Молнупиравир ще се прилагат на пациенти с положителен бърз или PCR тест, съобщи "Катимерини".

Тя каза, че лекуващият лекар ще подава заявление и комисията за прилагане на лекарството ще отговаря в рамките на 24 часа. След това Националната организация за предоставяне на здравни грижи (EOPYY) ще изпрати SMS до лекаря и пациента. Пациентите трябва да дадат съгласието си за лекарството на специална платформа.

Вана Папаевангелу, експерт по инфекциозни болести в комисията, която съветва правителството относно политиката по отношение на коронавирусите, заяви, че фактът, че много хора са си останали вкъщи по време на лошото време, ще доведе до спад на случаите в близко бъдеще, като отбеляза, че в момента има 150 000 активни случая. Среднодневният брой на новите инфекции през последните 7 дни е 18 000, добави тя.

В момента в националната здравна система на страната са заети 57% от редовните болнични легла, а 75% от леглата са заети в интензивните отделения. Приетите в болница пациенти са намалели с 12%, а 8 от 10 пациенти вече са заразени с варианта Омикрон, каза Папаевангелу. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акция на мотористите във Варна срещу войната по пътищата

Акция на мотористи в подкрепа на сдружението „Ангелите на пътя“ обединяващо почернените родители на деца, загинали в катастрофи, под надслов „Нито един повече“, се проведе във Варна. Изповядващите философията на две колела се събраха в 14.00 ч. пред катедралния храм Свето Успение Богородично в памет на Сияна и всички загинали деца по пътищата..

публикувано на 01.06.25 в 15:34

Министерството на туризма даде старт на Лято 2025 в Поморие

Министерството на туризма откри летния туристически сезон 2025 с вдъхновяващо събитие в Поморие – град, който съчетава море, история, култура и възможности за балнео и СПА туризъм. "Едно различно начало на Лято 2025! Успех на всички в туризма – нека е лято, което се помни! Благодаря на хилядите, които бяха с нас на концерта в Поморие" заяви министърът..

публикувано на 01.06.25 в 14:38
Варна

25 градуса максимална температура във Варна в понеделник

През нощта ще е предимно ясно и почти тихо, по Черноморието със слаб вятър от западна четвърт. Утре ще преобладава слънчево време. Във вътрешността ще остане почти тихо, а по Черноморието вятърът ще стане бризов. Минимални температури между 12° и 17°, максимални от 25° до 30°, по Черноморието между 22° и 25°, за Варна минимална около 16°, максимална..

публикувано на 01.06.25 в 14:33

С бърза процедура правят пешеходна пътека до ОУ "Иван Вазов“

  Родители на деца от основно училище "Иван Вазов“ се събраха в знак на протест на улица "Петко Стайнов“ 7 във Варна заради опасно пресичане към сградата на учебното заведение.  Те поискаха пешеходна пътека. Деца и родители нарисуваха с цветни тебешири пешеходна пътека и преминаха през нея. На място при тях дойде Илия Коев..

публикувано на 01.06.25 в 14:16
Нови Сад, административния център на област Войводинана

Разрушават напълно или реконструират жп гарата в Нови Сад, където загинаха 16 души

ЖП гарата в Нови Сад, чийто покрив се срути на 1 ноември 2024 г. убивайки 16 души, ще премине през експертиза, след което ще бъде разрушена, реконструирана или частично използвана там, където е напълно безопасна. Това заяви сръбският министър на строителството, транспорта и инфраструктурата Александра Софрониевич, предаде БГНЕС. „Както е известно на..

публикувано на 01.06.25 в 14:09

Гърция обмисля въвеждането на наказателен данък за собствениците на празни имоти

На фона на задълбочаващата се жилищна криза в Гърция правителството на премиера Кирякос Мицотакис обмисля въвеждането на наказателен данък за собствениците на празни имоти. В големите градове наемите непрекъснато се повишават поради факта, че търсенето е по-голямо от предлагането. По примера на други европейски страни наказателният данък за празни..

публикувано на 01.06.25 в 13:39

Почина още един човек от челната катастрофа край Бургас, жертвите вече са две

Един от четиримата ранени при челния сблъсък край село Константиново, по пътя Бургас-Средец, е починал в болницата, съобщи говорителят на ОД МВР Бургас Цветелина Рандева. Така жертвите от тежката катастрофа стават две. На място загина жена, чиято самоличност се установява. Вторият починал е 62-годишният водач на един от автомобилите, предаде 24 часа...

публикувано на 01.06.25 в 09:47