Оранжерийният сектор чака да бъде разпределена държавната помощ от 3,5 млн. лева по схемата „Де минимис“, за да може да бъдат ограничени загубите, генерирани от високите цени на енергийните носители. Очакванията са с помощта да бъдат покрити поне 70% от разходите за отопляемите оранжерии за всички видове енергоносители, които включват и биогоривата.
Това каза Теодора Кръстева, изпълнителен директор на Асоциация на производителите на оранжерийна продукция.
След като огромна част от оранжериите за производство на зеленчуци у нас спряха работа заради непрекъснато покачващите се цени на енергоносителите в началото на годината, представители на земеделския сектор се срещнаха с ресорния министър Иван Иванов.
Имаше гласност на проблемите на бранша, но тази подкрепа закъсня твърде много, категорична е Кръстева.
900 хектара са оранжерийни площи у нас, 300 са отопляеми, като 200 от тях използват природен газ, но високите цени на пелетите и препаратите за растителна защита затрудняват производителите.
Каквато и да е помощта, трябваше да стане бързо и парите вече да са при хората, каза Кръстева.
От бранша продължават да настояват за въвеждането на механизъм за обратно начисляване на ДДС за плодове и зеленчуци, за да се изкара на светло сивия сектор.
Това е данъчен режим, с който се пресичат злоупотребите, при които се иска възстановяване на ДДС от недействителни сделки.
По думите на Кръстева голям проблем за бранша е неравната конкуренция с вносните зеленчуци от трети страни. Нашият пазар постоянно е заливан от плодове и зеленчуци от Турция, които са без сертификати, а за българските производители изискванията са стриктни, посочи още тя, като подчерта, че контролът от страна на Агенцията по храните трябва да бъде завишен за вноса.
Кръстева не е оптимист, че секторът може да се възстанови лесно. Според нея много от затворените оранжерии все още изчакват да заложат продукция.
Цената на краставиците ще падне през май, прогнозира експертът.
Подробностите чуйте от интервюто на Доротея Николова с Теодора Кръстева, изпълнителен директор на Асоциация на производителите на оранжерийна продукция:Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..
От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека. По думите му законът, приет на 21..
Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино. Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..
Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..