Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историкът Иван Кънчев: Да извлечем начина на мислене на Левски - реалист с ясна визия какво тряба да се направи

2
Марио Митев и Иван Кънчев (от ляво на дясно) от платформата "Българска история"

Преклонението пред делото на Апостолаа на свободата в два поредни дни, на 18-ти и на 19-ти февруари, е още една тема, която лично за мен буди безсмислено разделение. Това си има напълно логично обяснение, с което все повече хора са запознати - преминаването от единия календар към другия. Не смятам, че това е най-важното. По-скоро ми се иска да извлечем начина на мислене на Васил Левски, защото той един изключителен реалист, много добре осъзнаващ какви са възможностите на нашето население и какво трябва да се направи, за да се стигне до там, където той си е представял; пътят, който трябва да се извърви, за да се стигне до Свободата. Това каза днес в предаването "Новият ден" на Радио Варна историкът Иван Кънчев. Цялото интервю четете или слушайте по-долу.

На 18 февруари България отбелязва 149 г. от обесването на Васил Левски, национален герой, идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация (ВРО) /и 19 февруари/. Дяконът, Игнатий, Джингиби, Апостолът на свободата или просто Левски – това са имената, с които е известен Васил Иванов Кунчев. В много храмове в страната ще бъде отслужена панихида в негова памет. Почитта към Апостола в Добрич е днес с поредица от събития. Във Варна поклонението ще е утре. Програмата вижте тук.

Когато навлязохте в историческата наука, как преоткрихте Левски? От първо лице сподели младият историк Иван Кънчев, един от създателите на интернет платформата „Българска история“. Екипът на новата медия създава съдържание, с което докосва зрителите и читателите си, а целта им е опресняване на историческата памет и засилване на националната гордост.

Този процес при мен наистина се случи. Левски и Ботев са от онези личности, с които израстваме, всеки един българин знае истории за тях. Но сякаш забравяме, че те са били обикновени хора от плът и кръв, със своите проблеми, мечти и въжделения. И тогава, когато си дадем сметка за това и прочетем нещо, което например е било написано от самия Левски или диктувано от него, тогава си даваш сметка за личност от какъв мащаб говорим, с мислене изпреварило времето си и наистина разбирам защо е издигнат на този пиедестал, на който наистина трябва да стои в нашето национално самосъзнание. Но, наистина трябва да се докоснем и на една по-зряла възраст, за да успеем да осъзнаем всичко това. Преди няколко години издадохме една книга "Писмата на Левски", която събира някои от запазените до ден днешен писма, написани от него или е диктувал на друг, за да бъда писани.

В "Българска история" правите исторически справки и разказвате факти, относно въпроси, които се повдигат днес по повод различни събития и личности. Попаднах, например на темата "Левски и Македония", в която отговаряте истина ли е, че Македония не фигурира в плановете на Левски за Освобождение, както често се твърди? Има ли такива теми, които сега са спорни около личността на Левски?

Тази, която дадохте като пример е точно такава. Имаме и друг аспект, с който я засягаме и това показва многопластовостта на личността му. Конкретно за Македония е интересно, защото ние знаем за неговите обиколки из българските земи, сякаш Македония остава малко в периферията. Това, разбира се е по напълно обективни причини, но той е имал такава идея и такъв замисъл. Но, спорни теми ще има. Ние, например не сме си позволявали да подготвим материал за неговото залавяне и пътя до София, защото има някои теми, по които трудно някога ще успеем да разберем 100-процентово фактологията какво точно се е случило.

Екипът на "Българска история" как приемате това двудневно отбелязване на тази черна дата в историята ни - обесването на Левски, на 18 и на 19 февруари?

Това е още една тема, която лично за мен буди безмислено разделение. Това си има напълно логично обяснение, с което все повече хора са запознати - преминаването от единия календар към другия. Не смятам, че това е най-важното. По-скоро ми се иска да извлечем начина на мислене на Васил Левски, защото той един изключителен реалист, много добре осъзнаващ какви са възможностите на нашето население и какво трябва да се направи, за да се стигне до там, където той си е представял; пътя, който трябва да се извърви, за да се стигне до Свободата.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Деница Николова ГЕРБ/СДС: Вотът на недоверие беше много шум за нищо

Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС,  вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това  е тяхно право, но в целия дебат е..

публикувано на 05.04.25 в 15:17
Стела Николова от ПП-ДБ

Стела Николова, ПП/ДБ: В проекта "Алея Първа" общественият интерес на варненци не е защитен

Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..

публикувано на 05.04.25 в 14:56
Коста Стоянов

Коста Стоянов, "Възраждане": Над 100 000 дка български гори и земеделски земи са със сменен статут за изграждане на фотоволтаични и ветро паркове

Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..

публикувано на 05.04.25 в 14:22
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35