„Начална точка Варна“ – това е името на нов пътеводител, който да ориентира гостите от чужбина в града. Нещо повече, в него има информация и за много други места из България. Създаден е от Ориан Жирос, доброволка от Франция, прекарала една година във Варна. Тя ще го представи този петък, 25 февруари, от 16 часа в „Хале 3“, където може да присъства всеки, който проявява интерес.
Ориан е от френския град Нант, където учи „Комуникации“. Когато завършва образованието си, решава да се впусне в приключение извън рамките на страната си. Намира идеалната възможност – да дойде за една година във Варна като доброволка по програмата на Европейския корпус за солидарност към ЕС. Тя разказва:
"Тук се запознах с много интересни хора, видях невероятни места, които не съм очаквала да видя в България, защото и не знаех нищо за страната, честно казано. Културата и традициите ви преливат от музика, танци и настроение. По отношение на вашата кухня, определено съм впечатлена от месото, много е вкусно, харесвам и чеснов хляб. За съжаление, не научих добре български, но все пак знам някои думи: здравейте, наздраве, колко струва."
По време на престоя си у нас Ориан посещава 36 града и забележителности – впечатлена е от Белоградчишките скали. Обожава Варна и морето, но другият ѝ любим град е Пловдив, който определя като много цветен. Всичките си впечатления Ориан Жирос е събрала в пътеводител за чужденци. В него тя дава различни съвети - например за сайта, който предлага разписанието на градския транспорт, как да се използва такси във Варна, за какво да се внимава. Подчертала е някои наши национални особености, включила е български думи, които ще бъдат полезни и необходими на гостите от чужбина. Предупреждава ги да не се учудват, че по улиците има котки и кучета.
За младата французойка най-сложно е било да се оправи със сайта на градския транспорт във Варна. Отбелязва, е, че в някои от автобусите не се изписва следващата спирка, а на част от самите спирки липсват табели с имената им. е била доброволка към сдружение „За теб“. Диляна Койчева от същата организация допълни, че ще има флаер, чрез който ще може да се влиза и в онлайн варианта на пътеводителя:
"Планираме да го поставим на места, където знаем, че се събират млади хора, предимно чужденци - като Информационния център при Градския часовник. И в Хале 3 се събират изключително много млади хора."
Ориан Жирос приключва своя едногодишен престой у нас. Ще отнесе със себе си много приятни спомени, ще вземе и от любимата си напитка – българската ракия. Най-важното, обаче, е че ще остави тук нещо много полезно, което е сътворила и което със сигурност ще помогне на туристически град като Варна да бъде по-достъпен и приятен за гостите ни от чужбина.
Чуйте целия репортаж, в звуковия файл:
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..