Държавите от ЕС са се споразумели да замразят активите на руския президент Владимир Путин и на външния министър Сергей Лавров, твърди официален източник. Това е договорено при изпълнението на решенията от специалната среща на върха на ЕС в четвъртък вечерта, каза той. Освен това служител на ЕС заяви пред агенция Ройтерс, че се работи по други елементи от третия кръг санкции срещу Русия заради нахлуването ѝ в Украйна. "Действаме възможно най-бързо", каза служителят. Той добави, че ЕС би могъл да се насочи и към "много други" олигарси.
Малко преди това украинският президент Владимир Зеленски се оплака от неадекватния европейски отговор на руските нападения в Украйна. "Европа е достатъчно силна, за да спре тази агресия", заяви той. "Те все още могат да спрат тази агресия. Те трябва да действат бързо." Трябва да се обсъдят всички санкции - от забрана за влизане на руснаци в държави от ЕС до изключване на Русия от международната платежна система и петролно ембарго, съобщи германската NTV.
Говорителят на германското правителство Щефен Хебещрайт заяви в Берлин, че консултациите на специалната среща на върха на ЕС в четвъртък вечерта са отнели толкова време, за да се обсъди съвместна оценка на ситуацията. Все още не е подготвен трети пакет от санкции, каза той. Но тясната координация може да помогне за бързи действия по-късно. Министърът на външните работи на Люксембург Жан Аселборн също заяви, че изключването на Русия от международната платежна система Swift може да бъде включено в дневния ред на третия пакет.
Третият кръг ще засегне и финансовия и енергийния сектор на Русия, заяви представителят на ЕС, без да уточни допълнителни подробности. Запитан дали ще бъде спрян вносът на въглища от Полша и други държави от ЕС от окупирания от Русия регион Донбас в Източна Украйна, служителят заяви, че балтийските държави са повдигнали въпроса по време на разговорите между 27-те лидери на ЕС в четвъртък вечерта. "Те обсъдиха как да се откажем от това постепенно", каза служителят. Говорителка на Министерството на икономиката в Берлин също заяви, че се обмисля как да се намали високият дял на руските вносни въглища. /БГНЕС
Шест хеликоптера и два шведски самолета се включиха в гасенето на големия пожар в Пирин, който бушува шести ден, предаде БНР. Самолетите зареждат вода от езерото Керкини в Гърция. Близо 200 огнеборци продължиха да се борят на земята с огнената стихия, която превзе над 50 000 декара предимно горска територия, достигайки в опасна близост до населени..
Актьорът Димо Алексиев е признат за виновен на първа инстанция от Софийския районен съд. Присъдата му е 1 година и 6 месеца лишаване от свобода, глоба от 1000 лева, лишаване от право да шофира за срок от 2 години, заплащане на равностойността на автомобила за извършеното престъпление от 7500 лева и покриване на разноските по делото, предаде БНР...
Апелативен съд - София връща делото за акциите на Община Варна в Пловдивския панаир за разглеждане от друг състав на Софийския градски съд. Въззивната инстанция отменя решението на Софийския градски съд, с което прехвърлянето на акциите на Община Варна от Пловдивския панаир на дружеството "Пълдин Туринвест" АД бе обявено за нищожно. Припомняме,..
Неутрализират терористи, взели заложници в сградата на Областна администрация във Варна, при антитерористично учение. Антитерористичното учение е с цел повишаване на уменията и способностите на служителите на полицията, да се провери доброто взаимодействие между институциите, обясни старши комисар Красен Торимацов, директор на Областна дирекция на МВР -..
Районната прокуратура в Добрич се самосезира по публикации в социална мрежа и образува преписка за изясняване на информация за ощетяване на бюджета на Община Добрич. Преписката ще изясни дали има данни за извършено престъпление по смисъла на Наказателния кодекс или друг вид нарушение на закона, което подлежи на административна санкция. В..
Заради сушата царевицата , която се отглежда при неполивни условия, тази година е в много лошо състояние и по-голямата част ще бъде силажирана, каза за Радио Варна аргометеорологът Мирослав Ганчев от НИМХ-Варна. Останалата част от земеделските площи с царевица ще бъдат разорани и засадени с други култури. Това важи само за посевите при..
Правителството отпуска 900 хиляди лева помощи за пострадалите при пожарите. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов. „Дотук хората можеше да кандидатстват за 1914 лв. Отпускаме по още 3000 лв. на семейство. Допълнително може да се кандидатства за още 2500 лв. за техника, която е била унищожена при пожарите. Общо на..