Какъв звук бихте избрали за емблема на времето, в което живеем?
Звукът от изстреляна ракета за космически туризъм? Приятното оживление на претъпкан стадион? Звън на кристални чаши за наздравица, тънки токчета по паважа, шепот на пролетен вятър?
Защо ли напоследък си припомням думите на Лий Чайлд за един характерен звук?
В книгата си „Врагът“ той твърди, че безспорната звукова емблема на 20-ти век е металното чаткане и стъргане на танкови вериги по паваж. Този звук е отеквал във Варшава и Ротердам, в Сталинград и Берлин, в Будапеща и Прага, в Сеул и Сайгон. Жестокият звук на страха, който казва, че човек е слаб и безпомощен срещу машината.
Някога, по време на студентски стаж, ме изпратиха да пиша за една танкова бригада. Бях на деветнайсет и за мен това приключение беше невероятно. Едно от многото, към които тръгваш с широко отворени очи и с безкрайното любопитство, с което малко дете се втурва към новооткрита шарена играчка. Защото на деветнайсет светът е забележителен, интересен и необятен и ти се иска да бързаш, да бързаш напред - към нови преживявания, събития и картини; да погълнеш всяко ново знание, всяка нова емоция; да напълниш сърцето и спомените си с целия този прекрасен живот.
Беше вълнуващо и хората, с които ме срещна пътуването, бяха чудесни. Дадоха ми възможност да преживея, за да опиша.
До днес си спомням как се качих в танка и той потегли. Аз съм висока жена. Ако бях кандидатствала за танкист, изобщо нямаше да ме допуснат, така че в онзи момент оцених приключението с 10 по шестобалната система.
Дали проумявах колко сериозно е всичко?
Едва ли. Както споменах, бях на деветнайсет, живяла в мир, посрещала с радостна усмивка всеки следващ изгрев и спокойно преминаваща по пътищата на живота. Всичко, което бях чела по вестниците за горещи точки по света, ми беше безкрайно далечно. Сякаш се случваше в някакъв призрачен, нереален свят. А тук и сега съществуваха само нашите лични съдби, удобства, неудобства, победи и тъги, жаждата за приключения и любопитството какво се крие зад поредната спирка на съдбата, в следващата тема, в предстоящите срещи, които после се превръщаха в нечия история, подобаващо представена пред аудиторията.
Проумях сериозността на гледката много по-късно, когато случайно попаднахме в Приднестровката Молдовска Република. Нощта беше безлунна, а от моста, пред който се озовахме, леденото дуло на танк безмълвно се взираше в мен, но това е друга история...
И така, докато препрочитах описанието, дадено от Лий Чайлд, си мислех за звуковата емблема на 21 век. Вероятно всеки има своите топ десет предложения и те могат да варират от майчина песен до плейлистата на НАСА с космически звуци.
Всичко може да е. И много, ама много ми се иска да е нещо мирно и красиво и да си остане така.
Желая ви слънце, спокойствие и хармония със себе си и с другите! Казват, че при държавите било като при хората – спокойствието от една страна давало спокойствие и на другата.
Надявам се звуковата емблема на нашия век да е смях на приятели, хрускане на камъчета по пътечката между боровете, красиви акорди на китара по залез слънце, шепот на морски вълни, аплодисменти след вълнуващ спектакъл, заразителен бебешки смях, радостни викове на играещи деца...
И любимо радио, с което започват и продължават дните – щастливите мирни дни на всеки от нас.
На 3 февруари, деня след Сререние Господне (2 февруари) Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица. Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетския цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр.Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..
В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..
1 февруари е датата, на която се навършват 80 години от най-масовият разстрел на политици, военни и интелектуалци в съвременната история на България. На тoзи ден през 1945 г. първи и втори върховен състав на т. нар. Народен съд обявяват смъртните присъди на 67 депутати от 25-ото Народно събрание, 22-ма министри начело с..
От НАП напомнят на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 –..
Веселин Маркович е дванадесетокласник в Математическа гимназия-Варна. Той спечели поредния златен медал на 21-вото издание на Жаутиковската олимпиада в Казахстан, състезава се в дисциплината математика. Българският отбор е спечелил 25 медала - 6 златни,10 сребърни и 9 бронзови. Веселин завоюва медали още от детската градина. Вече има около 150 и..
На днешния ден се навършват 117 години от рождението на Данаил Стефанов Бекяров - краевед, адвокат, публицист, почетен гражданин на Добрич Данаил Бекяров е роден в Добрич. Завършил е право в Париж - Сорбоната. Бил е дългогодишен адвокат и окръжен съдия в Добрич. Написал е книга за Добрич и Добруджа. Почетен гражданин на Добрич. Постоянен..
Общо 28 тела са извадени до момента от ледените води на река Потомак във Вашингтон, след като самолет на авиокомпания "Американ еърлайнс" се сблъска снощи с военен хеликоптер "Блек хоук", в близост до летище "Роналд Рейгън". Към момента е ясно, че самолетът е паднал в реката, но издирвателната операция е силно затруднена заради лошото време...