Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оперната певица Михаела Берова за България в сърцето

Михаела Берова е носител на множество награди, тя печели сърцата на публиката, както с талантливото си мецосопрано, така и със своите роли. На 28 февруари 2022 година в Държавна опера Варна, Михаела участва в провелия се концерт спектакъл с колаборация между слово, музика и визуални ефекти - "България в сърцето".

В навечерието на 3 март екип на Държавна опера Варна поднесе концерт спектакъл с творби от Д. Христов, П. Владигеров, Д. Ненов, Ф. Кутев, Т. Попов, М. Големинов, Г. Костов, А. Йосифов и други български композитори, които влизат в емоционален диалог със стихове от български поети и писатели. Участват Ирина Жекова – сопран, Михаела Берова – мецосопран, Пламен Райков – тенор, Пламен Георгиев – актьор, Стефан Бояджиев – пиано, Руслан Павлов – пиано и Радостин Златинов – кларинет. В този специален концерт те ще вложат енергията на българското светоусещане и своите размисли за свободата. 

Чуйте разговора на Мартин Николов с Михаела Берова за България в сърцето и изкуството:

Ако запазим заглавието, но оставим музиката на страна, тази фраза какво предизвиква във вас?

С колегите стигнахме до извода, че това е най-правилното заглавие за нашия концерт, защото идеята му е да влязат българи и да излязат още повече българи. Ние направихме този концерт с много обич и с много България в сърцето.

Къде се намира границата между това да обичаш страната си, да я носиш в сърцето си и да използваш изкуството, за да укрепиш тази любов?

Не мисля, че има граница, тъй като ние сме родени тук по някаква причина и сме възпитани да обичаме страната си. В смутните времена, в които живеем, корените ни са това, което за пореден път ще ни спаси в България.  Хората имат нужда още повече да си спомнят кои са, да се върнат назад, да се хванат здраво за този корен, който е удържал на толкова изпитания през годините.

Как изглежда България във вашата представа и как трябва да изглежда според Вас?

Иска ми се да не забравяме, че свободата не ни е дадена даром и че не трябва да спираме да се борим всеки ден за нея. Ще ми се да няма толкова страх в нашето общество, ще ми се да живеем  с повече чест. След освобождението, до края на Втората световна война, ние сме свидетели на това как българският народ прави чудеса на Балканският полуостров. Ние сме били една тъкмо новоосвободена страна, появила се след 500 години робство отново на картата, а и развитието на България е толкова бурно, че в един момент историците започват да го наричат „Балканското чудо“. Ще ми се отново да е така, онези хора са били безстрашни, те са знаели защо вървят напред, знаели са, че всеки ден ги доближава  по-близо до техния идеал, те са били заредени с  надежда. Струва ми се, че в  наши дни надеждата липсва, затова  ми се  иска българите отново да намерим сили в себе си и да направим отново онова чудо, защото ако всички ние вярваме, че всеки ден ни доближава до това да живеем по-добре, мисля, че нещата ще се получат, ако не за нас, то поне за нашите деца.

Каква е ролята на изкуството в този процес?

Нашата роля е да напомняме, да даваме надежда, сила, както и да подтикваме хората да мислят.

Това не е ли прекалено голяма отговорност за един млад дух?

Ние създадохме този концерт с усещането за дълг, защото  сме музиканти и артисти и това е нашият начин. Отговорността сме я поели още от деня в който решихме да започнем да се занимаваме с изкуство. То винаги е успявало да храни душите на хората, дори и в бездушното време, в което в момента живеем. Наш дълг и отговорност е да помогнем на хората да осъзнаят, че нещата биха могли да бъдат светли и красиви като на сцената, тъй като тя е отражение на живота. Когато човека види на сцената, че светът може да бъде друг, в него се поражда желанието да го направи различен. И ако ние успеем да вдъхнем надеждата на поне един човек в залата, че променяйки себе си, той  променя и заобикалящия го свят, то значи ние сме постигнали своя успех.

За да се случи това,  този човек трябва да бъде привлечен в концертната зала, нали така?

Аз съм много щастлива, че заглавието на нашия концерт-спектакъл привлече толкова много хора, явно българинът  има нужда да се свърже  със себе си. Това  е въпрос и на добра реклама, за което искам да благодаря на моите колеги от рекламата и маркетинга за огромните  усилия, които положиха. За  кратката си кариера никога  не бях виждала от сцената, публиката да стане на крака и да заплаче, това за нас беше най-голямото признание, което можехме да получим.

Искрата се пали бързо, независимо, че сме забравили, че я носим, така ли ?

Аз и моите колеги от първия ден на раждането на тази идея запалихме не искра, а цял пожар в себе си и смятам, че успяхме да го предадем на публиката. Надявам се в този проект да има още много живот.

Този пожар предизвиква ли по-друг погледа към света около Вас?

Аз съм много щастлива, че колегите ми откликнаха с голяма жар, никога не съм си и представяла, че всичко това ще стане възможно. По тях и по себе си видях, че хората имат нужда от българското, а аз освен от това имам нужда и от свобода да творя. Безкрайно съм благодарна за това, че получавам тази свобода.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Закуска в библиотеката" продължава и в 2025 г.

„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионал абиблиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..

публикувано на 10.01.25 в 08:40

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10
Лора Георгиева

Лора Георгиева: АКФ откри палитра от роднински назначения и връзки в "Булгартрансгаз"

Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..

публикувано на 07.01.25 в 18:35
Йоанна Драгнева

Йоанна Драгнева: С удоволствие нося името на дядо - Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в НМА

Имен ден празнува днес певицата Йоанна Драгнева. В предаването на Радио Варна "Новият ден" тя разказа, че носи името на своя дядо Йонко Татаров, създател на специалността "Поп и джаз оркестър" в Националната музикална академия. Самата Йоанна е завършила Средно музикално училище "Любомир Пипков" с профил „Ударни инструменти“, а след това следва в..

публикувано на 07.01.25 в 07:07