В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum".
Той си послужи с "метеорологична" метафора, за да обрисува ситуацията, но не е оптимист, че хоризонтът ще се избистри и ще имаме правителство, а ако все пак бъде съставено, то няма да има дълъг живот.
Като положителна стъпка определя подхода на преговорните екипи и желанието им да запазят в тайна обсъжданията между потенциалните коалиционни партньори. Така се правят преговори. Политика и кренвирши не трябва да знаем как се правят, това не трябва да се случва пред медиите, пошегува се политологът.
Като лош знак обаче оценява изтичането на текстовете на евентуалното коалиционно споразумение. Според него много от точките в него ще се превърнат в препъникамъни. Като пример посочи позицията на България за войната в Украйна. Нека не забравяме, че от БСП - Обединена левица имат своя скептицизъм към еднозначна подкрепа, припомни той. Но на първо място поставя първата точка за премиерския пост, който да не бъде поет от ярка политическа фигура.
От споразумението впечатление му прави и точка, която улеснява провеждането на референдуми по стратегически въпроси, касаещи националната сигурност и бъдещето на България. Експертът е на мнение, че и това е подводен камък, който може да скара бъдещите коалиционни партньори по темата с приемането ни в еврозоната, например.
Желев смята, че кандидатурата на Росен Желязков за премиер е адекватна. Най-логично е при една четворна коалиция партията с най-силни резултати на изборите да излъчи ярко изразена партийна фигура, защото равно отдалечен кандидатура звучи много мъгляво, категоричен е политологът.
Чуйте повече от разговора на Александър Йорданов с Милен Желев.
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС, вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това е тяхно право, но в целия дебат е..
Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..
Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..
След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка. През първите дни на април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..
Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..
„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..
Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..