Пунктът за посрещане на украинските граждани, пристигащи в страната ни през границата край Дуранкулак на БЧК в Добрич вече работи. Задачата на доброволческата организация е да упъти към местата за настаняване бягащите от войната, да ги запознае с процедурата по тяхната регистрация в България, както и да им предостави топли напитки и храна. На пункта в помощ на бежанците участват, както доброволци от структурата на БЧК, така и хора, които са се записали като желаещи да подпомогнат дейността им.
Още с подреждането на шатрата на ОС на БЧК в Добрич в началото на тази седмица, при доброволците се спират и първите автомобили с украински граждани. В този момент именно напълно осъзнахме нуждата от нашето присъствие на границата, подчерта председателят на структурата д-р Артюн Еринозов.
Сред хората, заявили готовност да помагат на дейността на БЧК на границата, е Димитрина Вецева. Тя споделя, че след като е разбрала, че организацията има нужда от повече доброволци, се е обадила, за да се запише.
Активно от БЧК търсят информация относно местата за настаняване на украински граждани, но комуникацията в голяма степен е отново с други доброволци или неправителствени организации.
Работейки на терен и срещайки се с най-различни проблеми на идващите тук бежанци, д-р Еринозов се сблъсква и с друг проблем, отнасящ се до онези украинци, които са влезли в страната ни само с личните си карти, но по една или друга причина искат да се върнат обратно в Украйна. Оказва се, че граничният режим е олекотен само за излизащите от Украйна, но в обратна посока се изисква те да притежават международен паспорт.
Засега пунктът на БЧК при Дуранкулак работи от 6 часа сутринта до около 8 часа вечерта, но имат готовност, при засилване на бежанския поток, неговата дейност да стане денонощна. На този етап доброволческата организация има достатъчно финансиране, благодарение на дарителската кампания, както и на редица местни фирми, които помагат с каквото е необходимо, но нуждите всеки ден нарастват.
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..
Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки. В уютното пространство на..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..