Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Идва ли краят на философията "купувай и хвърляй"

Снимка: архив

Габриела РуменоваЕвропейската комисия забрани на производителите да залагат срок на годност на изделията и да принуждават клиентите да ги изхвърлят, въпреки че би трябвало да са по-трайни и да могат да се ремонтират. Целта е да се отговори на изискванията на "зелената" и "кръгова" икономика, да се използват ресурсите по-икономично и да се щади околната среда.

"Програмираното овехтяване означава една по-практична философия при производството на стоки. При нея умишлено се влагат некачествени материали, с ненадеждно конструиране и изработка. Не се поддържа наличност на резервни части, те не се произвеждат и не могат да бъдат намерени", обяснява дългогодишният експерт в областта на защитата на потребителите Габриела Руменова.

Сравнително малък е броят на жалбите в Комисията за защита на потребителите /КЗП/, свързани с програмираното овехтяване. Повечето оплаквания са във форумите в интернет. Хората се оплакват, че месец преди или след изтичането на срока на търговската гаранция на уреда, той дава сериозен дефект и не може да работи изправно:

"Жалбите в КЗП не са толкова много, тъй като към този момент не е имало законодателство, въз основа на което този контролен орган да има правомощия да се намесва при спорове от такова естество. Дори обратното - глобалната политика е била в посока насърчаване на философията "купувай и хвърляй".  Със задълбочаване на екологичните проблеми, тази философия е заменена с по-щадяща природата, която предвижда максимално дълго използване на изработените стоки, за да се пестят ресурси."

Важен момент е производителите да продължат да осигуряват резервни части, за да може стоките, макар извън гаранцията, да могат да бъдат ремонтирани, и то не само във фирмените сервизи, а навсякъде, каза експертът:  

"Необходимо е да има резервни части, да има кой да извърши ремонта, а и конструкцията да позволява ремонта. Последното особено важи за мобилните телефони и устройства, които стават все по-малки. Някои от тя имат само една платка, която осигурява цялата функционалност. Ако уредът не може да бъде отворен или платката струва колкото цялото устройство, то тогава е безпредметно."

Чуйте повече в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианистът Саркис Балтаян - за пътя му в музиката, годините в САЩ и как все още се чувства най-вече българин

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна от 20:30 часа днес ще бъде официално открит Международният музикален фестивал "Варненско лято" 2024. Събитието включва произведенията Рапсодия „Вардар“ на Панчо Владигеров,  световна премиера на "Ouverture en forme d'Espérance" оп. 43 от Патрик Дюър, Концерт във Фа от Джордж Гершуин и..

публикувано на 22.06.24 в 06:30

Николай Тодоров-Ник: Паелята е фестивално ястие, което събира и обединява хората

Паелята е едно от най-популярните, вкусни, но и трудни за приготвяне ястия в света, което може да затрудни дори някои от най-добрите майстор-готвачи. Родена във Валенсия, днес тя е неизменна част от испанската кулинарна култура. Нещо повече – от дълги години има и световен шампионат по приготвяне на паеля, в който се включват..

публикувано на 21.06.24 в 10:26

Авторът на "Живот в едно пътешествие": Светът е малък, а хората толкова си приличат

Валентин Станков представи книгата си  „Живот в едно пътешествие“ в Двореца - Балчик, в Учебен център по изкуствата, в Двореца, където авторът разказа а живота, пътуването… и всичко останало. Валентин Станков е актьор по образование. През 2007 г. завършва Актьорско майсторство в класа на проф. Елена Баева. Играл е в театър „Възраждане“,..

публикувано на 21.06.24 в 08:30

Шеф Марианна Александрова: Подготвям гастрономически хъб в Колежа по туризъм с достъп за външни посетители

Мениджмънт на туризма и развлекателния бизнес и Мениджмънт на хотели и ресторанти са двете специалности, които конкурентно поддържа и развива Колежът по туризъм към ИУ-Варна. Новост в обучението са кулинарните мастър класове, които провежда със студентите победителят в последното издание на кулинарния телевизионен формат Мастър шеф Марианна..

публикувано на 20.06.24 в 07:15

Картини без четка в Балчик отправят послания да сме в хармония с природата

За втора поредна година художничката Теодора Николова от Исперих гостува на Балчик. До 6 юли нейните творби ще бъдат експонирани в Художествената галерия под надслов "В хармония с природата". Откриването е от 17.00 часа във вторник. Тя представя една от най-древните и интересни живописни техники - енкаустика (восъчна живопис). Основен пластификатор..

публикувано на 19.06.24 в 08:20

Максим Ялнъзов: Музиката е огромна част от живота ми

След успеха на първата си авторска песен “Все по-далеч”, с която спечели второ място в категорията "Най-добър изгряващ музикант (дебют)" за 2023 година на наградите на класацията БНР Топ 20, Максим Ялнъзов представя втората си авторска песен “Без тебе няма любов”. Тя е посветена на музиката, която заема специално място в живота на младия изпълнител...

публикувано на 18.06.24 в 08:30
Жълтокрака чайка, позната още като Гларус

РИОСВ: Жълтокраката чайка не е защитен вид

Сигнали за набези на гларуси към хора, закупили си някаква храна, както и за това, че според тях числеността им е станала много голяма, получаваме всяка година в началото на лятото. Някои включително правят сравнение с Бургас, Барселона и други морски градове от където имат впечатления. На зеления телефон в Регионалната инспекция по..

публикувано на 17.06.24 в 08:15