В това издание на предаването "На село" гостуваме на жителите на село Манастир - малко, приветливо и хубаво селце, сравнително оживено и скъпо за всички, които живеят в него. И колкото местните жители се радват на пролетта и идващите светли християнски празници, толкова се притесняват със свити сърца, че и последният стълб на вярата – църквата им, може да бъде изгубена завинаги. Миналата седмица в селото стана поредното силно земетресение. След това имаше още два по-леки труса, но щетите са факт – олтарът на църквата се е отделил от основната стена, покривът е пробит, стените са напукани. Християните в селото се молят храмът „Света Петка”, строен през 1885 година, да устои и този път, но без ремонт вече няма как да стане. За състоянието на църквата „Света Петка“ в селото разказа председателят на църковното настоятелство отец Георги.
Затворената вече църква в село Манастир не е единственият проблем на местните хора. Когато им гостувах, за да разбера как живеят днес, на какво се радват, какво ги натъжава и какви промени искат – те не пестиха думите си и макар, че са се наслушали на управленчески обещания и не вярват на политически изявления, заявиха, че няма да спрат да казват колко е важно да се обръща повече внимание на хората, които живеят по селата. А те не искат много, само най-важните неща.
Гостувах на жителите на село Манастир във вторник без да знам, че това е денят, в който жените от селото се събират да си поговорят, да се посмеят и да си поплачат, да си попеят и да се разделят до следващия път. Днес разделят живота си на две – преди и след пандемията, но признават, че въпреки че извънредното положение е отменено, още се притесняват от коварната болест. Споделиха по женски за типичния и характерен за техния край курбан, който готвят. Месото е от шиле и не се слага нищо друго освен вода и сол.
Отделно от жените се събират мъжете. Намерих ги седнали на една пейка в центъра до спирката. С неохота започнаха да говорят за живота в селото и тъкмо да тръгне разговора, пристигна автобусът от Провадия и от него слезе Иван Йорданов Иванов . Оказа се, че този ден съм имала късмет, защото успях да разговарям с най-възрастния мъж в село Манастир. Иван Иванов ще стане на 91 години тази година. Родом е от Манастир, работил е като шивач, а след това в магазин за железарски инструменти в центъра на селото.
В центъра на Манастир се намира читалището на селото. Хубава, стабилна, двуетажна сграда, строена през 1974 година – читалището удивлява с всичко, което се намира в него. Има уникална зала със сцена в отлично състояние с 350 места за сядане. 14 000 са книгите в библиотеката и се подновяват по малко всяка година. Гордостта на местните жители са две зали – едната с етнографската сбирка, другата с много ценни предмети – част от историята на селото. Но най-уникална е легендата за името на село Манастир. Разказа я секретарят на читалището Минка Георгиева:
Преди много години в землището на село Манастир живеел много богат човек, който имал всичко – ниви, конюшни пълни с коне, много животни и злато, красива жена, но нямал деца. Веднъж, когато бил на лов край близката буйна река, видял една жена, която искала да се хвърли във водите. Той я спрял и я попитал защо иска да направи това. А тя му отвърнала, че има много деца, но няма с какво да ги нахрани, защото е много бедна. Богаташът възкликнал:” Ти имаш най-голямото богатство на света!”. Скочил от коня, извадил от пояса кожена торбица пълна с жълтици и й я подарил, за да нахрани челядта си. За благодарност жената му казала: „ Господарю, качете се горе в скалите където е манастира, там има една килия – господарката трябва да мине 9 пъти през тази килия в точно определено време, когато слънчев лъч огрява отвора и опложда пещерата и ще зачене.” И наистина така станало. Господарката родила красиво момиченце, което нарекли Монастирица на името на манастира. Расла-порасла Монастирица станала красива мома и ергените от съседните села започнали да говорят за красивата манастирка – Монастирица. И от там е името на село Манастир и първите документи в турски регистър, които са намерени показват, че името не е променяно от 1571 г.
По главния път за Девня, преди да излезеш от село Манастир се намира консервна фабрика в селото. Строена преди двайсетина години продължава да работи и днес, като произвежда много специална храна, разказа собственикът й Атанас Кузев.
Последният разговор е с кмета на Манастир Николай Стоянов. Той е родом от селото, помни какво е било и вижда какво е сега. Кмет без бюджет – така е на село, но хората разчитат на него да намери пари за ремонтите, които са необходими. И макар, че на всички е ясно кой дава парите, първият който отнася критиките е кметът.
Здраве за всички и до нови срещи. Така си тръгваме от село Манастир по разбития път с надежда, че следващият път ще останем приятно изненадани, когато се върнем отново там.
Отвори врати ремонтираната сграда „Филиал“ на Варненския драматичен театър В Деня на народните будители среща с Теменуга Маринова - поет, писател, драматурт, преводач, учител Новата сграда на варненската библиотека - многофункционален културен център – разговор с арх. Александър Минчев Предстои „Малък фестивал на куклите“ 3..
„Толкова не харесвам звука на алармата, че ставам преди нея“, беше написал някой в социалните мрежи тази сутрин. Доказано по-приятен от звука на алармата е този на кафемашината, а за да изпиете кафето си с усмивка, ведри и бодри, просто превключете на честотите на Радио Варна във времето от 6.00 до 10.30 часа. В Деня на народните..
Все още има меломани, които не са си получили обратно парите за билети от Фестивала VARNA BREEZE by EXIT, след като от община Варна обявиха, че четиридневното събитие от платено става безплатно за жителите и гостите на града. Това обаче, стана ясно само ден преди началото на фестивала, на 15-ти август, и след период на продажба на билети. Така..
Деветият епизод, излъчен на 26 октомври 2024 г., е посветен на новите предавания на Радиото през 70-те и 80-те години на миналия век. Отново говорим за политика, икономика, образование, морско дело, спорт, култура, детски и младежки рубрики. За разлика от предходния период, сега предаванията са по-отворени към публиката. Слушателите..
„Един въпрос ме мъчи вече от час, затуй реших да питам вас – да стана и да се протегна, или отново да си легна“, гласи въпрос в социалните мрежи тази сутрин. Нашият отговор е станете и Радио Варна си пуснете. Топло кафе си направете и на любимите честоти се настанете. Очаква ви едно вълнуващо ефирно пътешествие с Иван Барбов, Емилия..
На 28 октомври в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Fredrik Åkesson (OPETH). Разговор с Blaze Bayley (WOLFSBANE, екс-IRON MAIDEN) за концерта "30 Years IRON MAIDEN Anniversary" (10 ноември, София). В памет на Paul Di’Anno 1958 - 2024 ( BATTLEZONE, KILLERS, IRON MAIDEN) – разговор със Стефан "Stiff" Йорданов. Петър Стоянов..
Интервюта с новите районни кметове във Варна от ПП-ДБ - Янислава Шопова – на район „Одесос“ и Николай Желязков – на район „Приморски“ Каква е ситуацията с различните вируси, които ни атакуват в момента - разговор с вирусолога доц. Лилия Иванова Бизнесът в Балчик след изборите: Надяваме се да има обединение, защото общата ни цел е една -..