На 18 април по инициатива на ЮНЕСКО отбелязваме Международния ден за опазване на сградите паметници на културата.
В България сградите със статут на недвижимо културно наследство са много. Една част от тях са реставрирани, но има и пустеещи.
Варна е един от добрите примери в страната по отношение на опазването на културното наследство. Това каза за "Радио Варна" архитект Явор Панев, съосновател на Сдружение "Таляна", който от години работи активно за добрия културно-исторически облик на морската столица.
"Пътувайки из България, за съжаление виждам много пустеещи и рушащи се сгради недвижимо културно наследство. Варна е добър пример в това отношение, въпреки че има още какво да се желае. Опазването на старите сгради паметници на културата е една дългосрочна мисия, за която помагат много хора. Варна е един от малкото градове, в които има общинско звено за недвижимото културно наследство. На местно ниво административната тежест отпада, но на държавно ниво нещата се случват много по-бавно. Една от основните причини за това е липсата на достатъчно човешки ресурс", коментира архитект Панев.
Във времена на криза, за собствениците на сгради паметници на културата става все по-трудно да намерят средства за тяхната реставрация. Според архитект Панев обаче, по-важното е, че се наблюдава желание от тяхна страна.
Той и съмишлениците му от Сдружение "Таляна" имат визия и за развитието на южната част на града. Първата крачка по думите на младия архитект е реставрацията на барутния погреб на входа на Аспаруховия мост и превръщането му в младежкото алтернативно пространство за култура "РеБонкърс".
"Много ми се иска това да бъде един портал към южния град, където има концентрация на сгради паметници на културата и обекти със статут на недвижима културна ценност. Тук визирам Джанавара, Аспаруховия вал, паметникът, който се намира зад Пристанище "Карантината" и други", посочи още архитект Панев.
Чуйте разговора на Иван Барбов с архитект Явор Панев:
„Гранд при“ присъди единодушно журито на Мая Цонева от Варна в Международния конкурс за вокално и танцово изкуство „Бъди звезда“. Мая Цонева я балерина от школата на Елена Бубновская и танцува от тригодишна възраст. Носителка е на много награди от национални балетни конкурси. Голямата награда на конкурса включва безплатно участие на Мая Цонева на..
По повод 90-годишнината от създаването си екипът на Радио Варна ще приеме в понеделник ценно дарение – бронзова скулптура на Йордан Каранов (1892 – 1975), музиковед, общественик и началник на радиостанцията в периода 1944 – 1950 г. Паметникът е дарение от художничката Калия Йорданова и нейния съпруг – скулпторът проф. Пламен Братанов. Произведението..
Постоянно се появяват нови хранителни добавки за отслабване. Но една билка успя да устои на времето и да запази доверието на потребителите – цикорията . Изсушен и смлян на прах, коренът от цикория не само потиска глада, но и подхранва полезната чревна флора, подпомагайки здравословното отслабване и цялостния баланс в организма. Какво е..
Йордан Каранов е български певец, вокален педагог, музиковед, завеждащ музикалния отдел на Радио София през 30-те години на ХХ век. От средата на септември 1944 г. до март 1950 г. е началник на Радио Варна. Два важни момента в развитието на Радио Варна са свързани с неговото име – превръщането на медията в център на музикалния живот на Варна и..
На 28 юли светът отбелязва Световния ден за борба с хепатита. Датата е посветена на повишаването на информираността относно вирусните хепатити, които засягат над 350 милиона души по света. Тази година кампанията се провежда под мотото „Hepatitis: Let’s Break It Down“, като основен фокус е премахването на социалните, икономически и системни бариери,..
Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в..
На 27 юли имен ден празнуват Милчо, Милчена, Милен, Милена, Милетин, Милица, Мирена, Милина, Миленко, Добри, Добрин, Добриян, Добра, Добрина, Добринка, Добрияна, Пантелей, Панчо, Панто, Панка. Днес Православната църква чества Св. великомъченик Пантелеймон . Днешният празник се нарича Пантелей пътник, защото на този ден прелетните птици..