Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В последния момент

Двеста бежанци се отказват да си тръгнат от Варна /ОБНОВЕНА/

| обновено на 29.05.22 в 13:12
4
Снимка: Радио Варна



Разкачиха и четирите допълнителни вагона от композицията, която отпътува от Варна за София в 10.30 часа.  Само петима бежанци се качиха на бързия влак, останалите около 200 души са се отказали в последния момент. Те трябваше да бъдат преместени в базите в Паничище и в Рибарица. 

Областният управител на Варненска област Благомир Коцев заяви, че държавата е създала пълната организация, но автобусите от "Златни пясъци" тази сутрин са пътували празни.


"Трябва да стане ясно колко бежанци желаят да заминат утре по същото време, защото това е напразно изразходване на ресурси. Екипите на полицията и журналисти бяха повече от желаещите да се преместят", съобщава репортерът Даниела Стойнова.

Вячеслав Радованов е от Одеса. Заминава за Рибарица заедно с баба си:
"Не знам къде ни карат, тук има всичко - аптеки, магазини, а там не знам какво ще е. Гледах на картата, там, където отиваме, има само една аптека, няколко ресторанта, но не знам дори дали има магазини. Не ме интересува къде ще съм, важното е да има пътешествия", каза Радованов.


Тази сутрин на жп гарата във Варна всичко беше подготвено, за да посрещне първата група украински бежанци. Преместването им от Варна към вътрешността на страната започва днес. Екипи на БЧК и НПО бяха на терен, с подготвен детски кът, вода и подкрепителна закуска.


Към 10 часа се оказа, че 200 бежанци, които трябваше да бъдат преместени във вътрешността на страната  са се отказали в последния момент.

Председателят на Държавната агенция за бежанците Мариана Тошева е във Варна, след което заминава за Бургас, за да провери каква е ситуацията с бежанците в морския град. 

Чуйте повече от Даниела Стойнова в прикачените звукови файлове.
По публикацията работи: Емилия Николова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Атанасов е Будител на годината 2025

Мартин Атанасов е носителят на приза "Будител на годината 2025"

18-годишният Мартин Атанасов е “Будител на годината 2025”.  Създателят на “Черната писта” – интерактивната карта на катастрофите в България – стана най-младият носител на отличието в историята на кампанията на БНР. Проектът му визуализира опасните пътни участъци у нас, като обобщава данни за над 177 000 пътни инцидента за последните пет години...

публикувано на 01.11.25 в 16:21
Бранимир Балачев

Бранимир Балачев: Бюджетът ще бъде внесен в НС в средата на следващата седмица

Бюджетът за следващата година ще влезе за обсъждане в Народното събрание най-вероятно в средата на следващата седмица. Това съобщи в предаването „Позиция“ на Радио Варна депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той прогнозира, че 2026-а ще е трудна година за фиска. „2027 година също ще бъде тежка. Ще трябва да се подхожда много отговорно по..

публикувано на 01.11.25 в 14:29
Силви Кирилов

Здравният министър подкрепя увеличаването на заплатите на младите медици

Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов заяви във Варна по повод отпуснатите в бюджета за следващата година 260 милиона евро за заплатите на медиците, че е за увеличаване на възнагражденията и това е негово верую, но проблемът е в диспропорциите в здравеопазването, защото за него са важни, както учените в сферата, така и..

публикувано на 01.11.25 в 14:10
Никола Рахнев

Никола Рахнев: Будителите ни вдъхновяват и ни карат да бъдем по-добри

В Деня на народните будители, за 12-та поредна година Българското национално радио организира церемонията "Будител на годината 2025". Номинирани са десет личности и организации. Церемонията ще бъде излъчена от 15 часа в дигиталните платформи на БНР, както и по БТВ. 10 личности и организации в надпреварата "Будител на годината 2025" на БНР..

публикувано на 01.11.25 в 13:33
Ина Лулчева

Ина Лулчева: Няма юридически основания за задържането на Благомир Коцев

Няма юридически основания за задържането на Благомир Коцев. Това каза в предаването на Радио Варна „Позиция“ единият от адвокатите на варненския кмет Ина Лулчева. По думите й, делото срещу Коцев има политически характер и постава сериозния въпрос за независимостта на правосъдието. Лулчева заяви, че не разбира защо обвиненията срещу кмета са..

публикувано на 01.11.25 в 12:46

Проф. Андрияна Андреева: Областна управа - Варна ще извършва наблюдение на реките и деретата в региона с дрон

Областна администрация - Варна ще закупи дрон, с който ще се извършва наблюдение на деретата и реките в региона, като допълнение на физическите проверки на водните обекти. Устройството ще дава ясна и пълна картина от труднодостъпни участъци. Това каза областният управител на област Варна проф. Андрияна Андреева в обзорното предаване на Радио..

публикувано на 01.11.25 в 12:45

Започна XI издание на състезанието за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“

С оригинална инженерна задача и много вдъхновение във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ днес започна единадесетото издание на националното състезание за креативни умения „Varna Spaghetti Engineering“. По традиция събитието се провежда на 1 ноември – Деня на народните будители, и събира най-добрите ученици от професионалните..

публикувано на 01.11.25 в 12:32