Имотният пазар се промени коренно по време на и след пандемията и все още търпи промени в резултат на войната в Украйна. Най-осезаемо това се вижда в големите градове, но съществена разлика в търсенето, продаването и купуването на имоти се наблюдава и по селата.
Сериозно изкупуване на имоти се случва през последните две години в авренското село Царевци заради пандемията и желанието на много семейства да са далеч от големия град и от градското замърсяване, за да живеят в по-чиста среда, каза за Радио Варна кметът на селото Младен Манолов. Руски и български семейства минават на огледи, но вече са останали по-занемарени имоти. От 10 000 - 15 000 лева, цената на къща вече е скочила на 45 000 – 60 000 лева, което е много за един селски имот при нас, коментира кметът. За изминалите 30 години от началото на демокрацията досега са имали само един продаден празен парцел за 2000 лева, а в момента декара се продава за 10 000 – 12 000 лева, което също е много висока цена за парцел в селото.
Хубавото е, че с купуването на къщи в селото влизат млади хора, но пък голяма част от местните работят и живеят в чужбина, защото в Царевци има работа единствено в местната кооперация. Малка част работят в заводите в Девня, други във Варна, но повечето са в чужбина. Най-много са работещите в Италия и Германия, а по-малко в Испания и Англия. В Англия работят в птицекланици, дори са си купили и къщи там, разказа кметът. В Германия работят в сервизи за коли, в Италия са предимно шофьори на тирове. Някои от жителите на Царевци са си купили апартаменти във Варна, а други къщи в чужбина, коментира още кметът. Има семейства, които са в чужбина и с децата си и те дори не знаят български език, но въпреки това не провадат имотите си на село и ги поддържат в добро състояние.
След последното преброяване става ясно, че в момента в Царевци постоянно живеещи са 585 души, а временните са 85. Населението е предимно възрастно.
Чуйте повече в прикачения звуков файл:Съветниците от комисията по финанси и бюджет към Варненския общински съвет отложиха приемането на докладна записка за отпускане на 60 хиляди лева за функционален одит на общинското дружество „Градски транспорт“. Предложението е на ПК "Транспорт", като целта е външен одитор да направи анализ на състоянието на дружеството и да изготви..
Община Варна ще подаде проектно предложение по процедурата "Подобряване на инфраструктурата на рибарските пристанища, рибните борси, местата на разтоварване и лодкостоянките, с цел да се улесни разтоварването и съхранението на нежелания улов". Проектът, озаглавен "Подобряване инфраструктурата и модернизация на Рибарско пристанище Варна", ще се..
Експерти от район "Одесос" продължават проверките за нерегламентирано поставени рекламни табели и съоръжения. Служители на администрацията са започнали обходи на централната част на града – 8-ми микрорайон, в това число пешеходната зона на бул. "Княз Борис I", пл. "Независимост", булевардите "Сливница", "Мария Луиза", "Приморски", ул. "Шипка", ул. "27..
Бедственото положение в общините Дългопол и Долни чифлик е отменено, всички населени места са с възстановено електроснабдяване, пътищата са проходими. В община Бяла се очаква до 17 часа да бъде възстановено електрозахранването в селата Дюлино и Попович и след това ще се вземе решение за отмяна, посочи кметът Пеньо Ненов. Навсякъде в бедстващите..
Общински съветници, членове на постоянната комисия по благоустройство и комунални дейности във Варна, отправиха на извънредно заседание сериозни критики към фирмите и администрацията за това кой е виновен за създалата се ситуация вчера в града с непочистения сняг от маршрутите на градския транспорт, довел до липса на автобуси и невъзможност на..
Варна е на второ място по размер на средната брутна заплата в страната след София. В морската столица работещите обаче взимат с 1000 лева по-малко, отколкото в столицата. Във Варна средната заплата за четвъртото тримесечие на 2024 година е 2 271 лв., а в София - 3287 лева. В края на миналата година заплатата се увеличава спрямо третото тримесечие на..
Масирани проверки в магазините за хранителни стоки започнаха от днес на територията на цялата страна. Те целят елиминиране на нелоялните практики при търговията с храни и се извършват от смесени екипи на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), Националната агенция за приходите (НАП) и Комисията за защита на потребителите (КЗП)...