„Съвременен български театър“ е фотографски албум на Стефан Н. Щерев, който беше представен официално по време на Международния театрален фестивал "Варненско лято". Той включва селекция от 33 театрални постановки на водещи български режисьори от последните 10 години, които са представени с над 1000 фотографии, събрани в 760 страници.
Албумът е уникален, направих го, защото много обичам театъра и се чувствам на място там, за мен беше много лесно и вдъхновяващо. Театърът ми дава хиляди пъти повече от това, което аз му давам като фотографии.
За пръв път снима театър през 1996 година, по приятелска молба на Мариус Куркински заснема за архив негово представление във Варна.
По-късно, през 2015 година, заснема работния процес по спектакъла на Мариус „Синята птица” в Народния театър. Прави фотографии и видео и създава документален филм за спектакъла. Това е другото, което много обича - да снима документални филми за създаване на изкуство.
След работата по „Синята птица” се увлича особено от театър и снима около 80 процента от всичко, което се играе, предимно в София.
Албумът беше повод да се срещнем с фотографа в рубриката "ОбективНо" на предаването за култура "Гравитация нула":
Как изобщо започна с фотография?
Започнах случайно, ако изобщо има случайни неща. Преди 16 – 17 години мой приятел ме покани да го придружа по работа до Истанбул. Пътувахме вечерта, пристигнахме през нощта и на другия ден трябваше да тръгнем обратно. Това, което видях от колата, ми хареса много и реших да не си лягам, а да се разходя. В жабката имаше един стар апарат тип „сапунерка”, взех го, за да направя някоя и друга снимка за спомен. След десетата снимка ми свършиха батериите и реших, че след време трябва отново да посетя това място, защото имаше много хубави неща за снимане. За пръв път изпитах такова чувство – исках да запечатам това, което виждам, да не остава само вътре в мен, а да го извадя и да го споделя.
След като се върнах, може би в продължение на година сънувах един странен сън – как съм някъде в чужбина, на много красиви места и няма как да ги документирам. Така реших да си купя фотоапарат и отидох в Истанбул. Снимах на воля. След това пък заминах за Индия за един месец... И така започнах да снимам като хоби. Аз преди това се занимавах с архитектура и интериорен дизайн. След време фотографията стана основното ми занимание.
Престана ли онзи натрапчив сън?
Да, престана, явно защото го сбъднах по някакъв начин...
Много обичаш да пътуваш по света. По работа или само за удоволствие?
Първоначално беше ей така, даже съм се хващал сам и съм ходил до Мароко, в пустинята, само за да снимам, защото чувствах потребност да го направя. След това където и да пътувах по работа, винаги отделях време да снимам и неща, които на мен ми харесват.
Как се става добър фотограф? Има ли формула?
За мен формулата е чувството. Изобщо в изкуството вътрешното усещане, чувствителността към живота и нещата в него те прави такъв, какъвто си – добър или лош е трудно де се прецени, то не е състезание, то е вид чувство.
Каква е мечтата ти – къде да отидеш, какво да снимаш, какво да направиш?
Искам да се върна назад, в 60-те – 70-те години на миналия век, там бих искал.
Машина на времето ти трябва...
Да, това ми трябва.
Цялото интервю на Светлана Вълкова със Стефан Щерев може да чуете в звуковия файл:
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..
София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира" в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..
Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..
Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..