Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Сарандев: Най-добрият апарат е този, който имаш в момента, когато трябва да снимаш

На 19 август отбелязваме Световния ден на фотографията. Датата е избрана неслучайно. Именно на 19 август през 1839 година е направено официалното представяне на фотографския процес от Луи Дагер пред Френската академия на науките и изящни изкуства. Тогава академията признава фотографията като част от изящните изкуства.

Първата успешна фотографска снимка е от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Той експонирал 8 часа при силна слънчева светлина, а за фотографска плака използвал полирана калаено-оловна плочка.

Днес снимането е много по-лесно. С едно копче на камерата на телефона и можем да запечатаме някой спомен или да си направим селфи. Докато повечето хора го правят за удоволствие или за някой друг лайк повече във Фейсбук, то има и такива, които се занимават професионално с фотография. Сред тях е фоторепортерът на Радио Варна Румен Сарандев, който в предаването "Новият ден" обясни каква е разликата между фоторепортера и фотографа.

"Най-съществената разлика е, че ние като фоторепортери нямаме право да манипулираме снимките. Можем да го правим в изключително малки граници. Контраст, кроп, позасилване на цветове и дотам. Нямаме право да махаме бенки примерно, дефекти по кожата или хора от дадена снимка. Случвало се е да ме молят да го правя, но отговорът ми винаги е бил "не". Ние не създаваме, а регистрираме. Регистрираме събития", категоричен беше Сарандев.

Той започва да се занимава професионално с фотография преди 12 години.

"През 2010 година, бяха ми махнали сливиците. Две седмици не можех да говоря и се чудех какво да правя. Докато се ровех в интернет, реших да си купя фотоапарат. Тогава бяха големите протести в Катуница. Реших да отида. Снимах и ми хареса. От тези протести е може би една от най-крадените ми снимки", спомни си Румен Сарандев. Иначе за първи път фотоапарата той "хваща" докато е в детската градина.

"Дядо ми имаше един апарат марка "Зенит". Тогава го взех и започнах да снимам наред другите деца. Не знам какво съм снимал, но после се оказа, че май и лентата е скъсана", разкри Сарандев.

Според него фотографията се е променила много с навлизането на технологиите и особено при снимането със смартфони. Но, по думите му, нито един смартфон не може да замени професионалния апарат.

"Най-добрият апарат, който имаш е този, който имаш в момента когато трябва да снимаш", коментира фоторепортерът на Радио Варна.

Неговите репортажни снимки са му донесли и немалко награди.

"Така ли? (смее се). Винаги съм казвал за наградите, че това е стимул, който те кара да продължиш да работиш по-усилено. Не говоря за финансово или материално изражение. Това е признание от гилдията", коментира Румен Сарандев. Той каза, че Варна е благодатна за снимане, а с другите фотографи от морската столица винаги си помагат.

Не се сети за някой виц за фотограф и каза, че знае вицове, но не и за фогографи.

Навръх Световния ден на фотографията, Румен Сарандев пожела на своите колеги да са щастливи и на фокус.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Румен Сарандев в "Новият ден":


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00

Изложбата „А сега накъде?“ на Владимир Ванков - въпросът е винаги отворен...

В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно  на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..

публикувано на 22.07.25 в 08:00

Pi Stoffers (LORD OF THE LOST): Артистите трябва да създават, каквото искат да създават

Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...

публикувано на 21.07.25 в 09:45
Богдан Богданов

Богдан Богданов, ПП: Репресиите срещу нас няма да спрат, очакваме сценарият с Благомир Коцев да се повтори и в Благоевград

Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...

публикувано на 19.07.25 в 15:45

Адв. Бранимир Балачев, ГЕРБ/СДС: Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва

Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..

публикувано на 19.07.25 в 14:39

Andreas Kisser (SEPULTURA): 40 години са красива история

Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..

публикувано на 18.07.25 в 08:00

Росица Димитрова - една мечтателка с фотоапарат

Мечтателка с фотоапарат, която преследва залези, изгреви и луната. Това е Росица Димитрова от Варна, травъл блогър, пътешественик, фотограф и ловец на кадри, които често обикалят света преди нея в медии като "National Geographic" и "Forbes". За втора поредна година нейна снимка влиза в престижна селекция на "Capture the Atlas", озаглавена "Нощните..

публикувано на 17.07.25 в 08:00