Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Сарандев: Най-добрият апарат е този, който имаш в момента, когато трябва да снимаш

На 19 август отбелязваме Световния ден на фотографията. Датата е избрана неслучайно. Именно на 19 август през 1839 година е направено официалното представяне на фотографския процес от Луи Дагер пред Френската академия на науките и изящни изкуства. Тогава академията признава фотографията като част от изящните изкуства.

Първата успешна фотографска снимка е от 1826 г. и е дело на френския изобретател Жозеф Нисефор Ниепс. Той експонирал 8 часа при силна слънчева светлина, а за фотографска плака използвал полирана калаено-оловна плочка.

Днес снимането е много по-лесно. С едно копче на камерата на телефона и можем да запечатаме някой спомен или да си направим селфи. Докато повечето хора го правят за удоволствие или за някой друг лайк повече във Фейсбук, то има и такива, които се занимават професионално с фотография. Сред тях е фоторепортерът на Радио Варна Румен Сарандев, който в предаването "Новият ден" обясни каква е разликата между фоторепортера и фотографа.

"Най-съществената разлика е, че ние като фоторепортери нямаме право да манипулираме снимките. Можем да го правим в изключително малки граници. Контраст, кроп, позасилване на цветове и дотам. Нямаме право да махаме бенки примерно, дефекти по кожата или хора от дадена снимка. Случвало се е да ме молят да го правя, но отговорът ми винаги е бил "не". Ние не създаваме, а регистрираме. Регистрираме събития", категоричен беше Сарандев.

Той започва да се занимава професионално с фотография преди 12 години.

"През 2010 година, бяха ми махнали сливиците. Две седмици не можех да говоря и се чудех какво да правя. Докато се ровех в интернет, реших да си купя фотоапарат. Тогава бяха големите протести в Катуница. Реших да отида. Снимах и ми хареса. От тези протести е може би една от най-крадените ми снимки", спомни си Румен Сарандев. Иначе за първи път фотоапарата той "хваща" докато е в детската градина.

"Дядо ми имаше един апарат марка "Зенит". Тогава го взех и започнах да снимам наред другите деца. Не знам какво съм снимал, но после се оказа, че май и лентата е скъсана", разкри Сарандев.

Според него фотографията се е променила много с навлизането на технологиите и особено при снимането със смартфони. Но, по думите му, нито един смартфон не може да замени професионалния апарат.

"Най-добрият апарат, който имаш е този, който имаш в момента когато трябва да снимаш", коментира фоторепортерът на Радио Варна.

Неговите репортажни снимки са му донесли и немалко награди.

"Така ли? (смее се). Винаги съм казвал за наградите, че това е стимул, който те кара да продължиш да работиш по-усилено. Не говоря за финансово или материално изражение. Това е признание от гилдията", коментира Румен Сарандев. Той каза, че Варна е благодатна за снимане, а с другите фотографи от морската столица винаги си помагат.

Не се сети за някой виц за фотограф и каза, че знае вицове, но не и за фогографи.

Навръх Световния ден на фотографията, Румен Сарандев пожела на своите колеги да са щастливи и на фокус.

Чуйте разговора на Иван Барбов с Румен Сарандев в "Новият ден":


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36

Влад Уласевич (JINJER): Най-важният албум е винаги следващият

Интервю с Влад Уласевич (JINJER) JINJER отдавна надскочиха локаната сцена. С барабаниста на групата Влад Уласевич се чухме по повод предстоящия диск на украинската банда „Duél“, който ще стане факт в началото на февруари. Предварително бях уведомен да не задавам въпроси за войната. За това и темата не е засегната в интервюто. За него Влад..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Песни на "Акага" на всеки час в ефира на Радио Варна днес в чест на Краси Куртев

Радио Варна отдава почит на Краси Куртев от група "Акага", който си отиде на 30 декември 2024 г.  Днес, петък, 10 януари, след всяка емисия новини от 7 до 19 часа ще слушаме песни на бандата, чийто вокалист и съосновател беше той. Поклонението пред Краси Куртев ще бъде на 11 януари, събота, от 13 часа в Катедралния храм "Св. Неделя" в София...

публикувано на 10.01.25 в 06:00

Политологът Милен Желев: ГЕРБ са царе на блъфа, преговорите се размразиха

В София сякаш се разведели, изгря някакво слънце, преговорният процес за съставяне на кабинет се размрази. Беше рано да обявим преждевременно преговорите за приключили, в тези пазарлъци често се блъфира, а ГЕРБ са царе в това, коментира политологът Милен Желев в предаването на Радио Варна "Post Factum". Той си послужи с "метеорологична" метафора, за..

публикувано на 09.01.25 в 08:30
снимката е илюстративна

За минути се намира вейп с наркотично вещество във Варна

За две минути във Варна може да се намери вейп с наркотично вещество в него както от ученици, така и от възрастни. Това се случва най-често чрез познати през телефона, могат да се намерят през дилъри, а също и през много момчета и момичета, които продават на улицата. Това казаха за Радио Варна Лилия Маринова и Янита Василева от Градския..

публикувано на 08.01.25 в 07:10