Варненската галерия A&G Art Meeting отваря вратите на новото си пространство в края на август за всички, изкушени от изкуството. То се намира на ул. „Любен Каравелов“ 8.
Станал известен с високия критерий и безкомпромисния подбор на артисти, екипът на галерията дава старт на творческия сезон с изложба живопис, която ще достави истинско удоволствие на ценителите. Анна Халамян и Герхард Хорнман канят трима български художници от най-висока класа – Веселин Начев, Димитър Генчев и Милко Божков. Съвместната експозиция не е концептуална, нейното мото е „Отново“. Откриването е в 18:30 часа на 31.08.2022 г. Може да я разгледате до 06.10.2022 г.
Докато Веселин Начев и Милко Божков са любимци на публиката във Варна, то пловдивчанинът Димитър Генчев за пръв път се среща с нея. Творбите му са забележителни и няма да оставят зрителите равнодушни.
В картините си преследвам необичайно красивото – казва Генчев. Процесът е като лов, в който плячката многократно превъзхожда ловеца по бързина, ловкост и хитрост. Тя най-често се изплъзва и аз преглъщам разочарованието от несполуката. В някои редки случаи успявам да уловя диханието на тази красота. Тогава щастието е неописуемо. Платната ми са резултата от това трескаво търсене. Те са изпълнени с разочарование и възторг.
Веселин Начев се разкъсва между ритуалното, тревожното, позитивното и оптимистичното. Силният вътрешен драматизъм, разтърсващите чувства, които може би накрая водят към смирение, ни завладяват категорично в неговите платна.
Чрез своя фин и деликатен почерк Милко Божков ни пренася в една тиха вселена, лишена от човешко присъствие. Там главни герои са ябълките /най-често изгнили/, търкулнати в тревата или в снега, камъкът, зимните косове, гнездото и безкрайното време.
За авторите:
Димитър Генчев (роден 1985 г.в Пловдив, България) живее и работи в родния си град.Придобива бакалавърска и магистърска степен по живопис в Националнатахудожествена академия в София при проф. Валентин Колев. Завършва Утрехтския университет по изкуствата (HKU), специалност визуални искуства в класа наЛиевен Хендрикс. През 2012 г. Генчев е приет в резидентна програма Rijksakademie van Beeldende Kunsten в Амстердам.След успешен двугодишен престой там, неговите творби са показани в редица изложби и кураторски проекти като: “Beauty and Decay“, самостоятелна изложба заедно с Петер Бугенот, кураторАнне Берк, Музей за съвременно изкуство, Ситард, Холандия (2020); ”Object Love", куратор Анне Берк и Фритз Емсландер- Музей за съвременно изкуство Морсбройх, Леверкузен, Германия (2020); „Поколение между ентусиазъм и разруха", изложба на български художници в Каскаденкондензатор, Листе арт панаир, Базел, Швейцария (2019); "Чуйте ни, артистичен интелект", куратори Натали Хойос и Райналд Шумахер, Изложба на творби от колекция Дойче Телеком, Пловдив (2019); „Финале", Изложба на художниците, спечелили последното издание на наградата на Гауденц Б. Руф, куратор Мария Василева, галерия Структура, София (2019); „Форсиране на Избора“, куратор Галина Лардева, Национални есенни изложби, Пловдив (2015).
През 2016 г. творби на Генчев са подбрани от куратора Ноор Мартинс за секцията „Prospects & Concepts” на панаир Арт Ротердам, Холандия. Негови самостоятелни изложби са: „Семеен Портрет“, галерия Сариев, Пловдив (2020); „Unchangeable“ - галерия Рутгер Бранд, Амстердам (2020); „Добрите машини“, куратор Весела Ножарова, галерия Кредо Бонум, София (2018);
„Sweet Pea“ галерия Герхард Хофланд, Амстердам (2017).
През 2014 и 2016г. авторътполучава подкрепа от Mondrian Fond, Амстердам за млад автор и за реализиране на художествен проект.
Творбите на Димитър Генчев са част от частни и корпоративни колекции като: The Nederlandsche Bank, Амстердам, Menzis, Холандия, KPMG, Амстердам, Meijburg & Co, Амстердам и Secrid, Хага.
Веселин Начев е роден на 02.11.1958 г. в Бургас.Завършил Художествена академия София през 1985г, живопис в класа на проф. Иван Кирков.Доцент по изкуствознание и изобразително изкуство (живопис) – ВАК.
Участвал е в множество национални и международни колективни изложби. Има близо 40 самостоятелни изложби в страната и чужбина.
Награди: 1989г- награда за живопис на Министерство на културата - ОХИ Ястребино, 1989г-Специална селекция на Биенале на миниатюрата- Торонто, Канада, 1996 - “Награда “Варна” за принос в изобразителното изкуство, 2005 Награда- музей “Георги Велчев” Варна, 2007 - Номинация за награди за съвременно българско изкуство М-тел, 2009 - Награда на галерия „Буларт”, 2014 - Номинация за награда „Владимир Димитров- Майстора”, 2014 - Класиран на конкурса за ателиета Сите-де-з-ар , Париж през 2015г., 2016 - Национална награда 'Алианц България“, 2019 - Национална награда за живопис "Захари Зограф 2018".
Живее и работи в село Орешак, област Варна.
Милко Божков е роден през 1953 г. във великотърновското село Ресен. През 1972 г. Завършва Художествената гимназия в София. През 1978 г. завършва Националната художествена академия в класа по живопис на Добри Добрев. Член на Съюза на българските художници.
Има над 80 самостоятелни изложби. Излага самостоятелно в Австрия, България, Германия, Люксембург, Полша, Русия, Франция, Холандия, Чехия и Швеция. Участва в над 100 общи художествени изложби за живопис или графика в България и в чужбина.
Негови творби са притежание на Библиотеката на Конгреса в САЩ, Националната библиотека на Франция, Чешката национална галерия и частни колекции в чужбина.
Носител е на националните награди за живопис „Захари Зограф“ (2002) и „Владимир Димитров–Майстора“ (двукратно). Носител на орден „Св. Св. Кирил и Методий“ – първа степен.
Документалният комикс „Варненският халколитен некропол“ (сценарист Елена Владова, художник Николай Русев) като печатно издание и във вид на изложба ще може да видите на 7 ноември (четвъртък) от 16,00 до 17,00 часа в Археологическия музей. Изданието е придружено с книжка за оцветяване за най-малките, която ги запознава с някои от..
Художникът Тереза Зиковска представя изложбата си “Лицата на Ева”, един проект, който стартира още през 2006 година и продължаващ развитието си до момента. В основата му е Жената, нейната същност и безкрайните ѝ възможности за въплъщения и преображения. Тереза, която от години рисува портрети на близки приятелки, сподели за Радио Варна, че..
Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя от 8 до 27 ноември 2024 г. част от проекта на Юлиян Табаков “Виждам те”, по който визуалният артист работи в последната година. В художествения музей ще бъдат експонирани серия рисунки със същото име, серия обекти “Небесното войнство” и авторският албум “Виждам те”. Всички произведения..
Американската музикална легенда Куинси Джоунс почина в неделя на 91-годишна възраст, предаде Ройтерс. Кариерата на Джоунс като продуцент, композитор и тромпетист обхваща над 7 десетилетия. Той е носител на 28 награди "Грами", включително за "Грами легенда" през 1992 г. Работи с музиканти от ранга на Франк Синатра, а колаборацията му с Майкъл Джексън..
"Музей на спомените" е една от последните инициативи в Основното училище "Васил Друмев" във Варна. Идеята е да бъде създадена експозиция, която обединява както историята, така и наследството на различни поколения. В една от стаите на учебното заведение са подредени стари експонати, събирани от домовете не ученици, учители и родители, за да разкрият..
Фестивалът „Движещо се тяло” ще бъде закрит в неделя, на 3-ти ноември от 19:00ч в Re-Bonkers с впечатляващ съвременен пърформанс на Метеор с участието на Леонид Йовчев и Катрин Методиева - КАДЗЕ. „Кадзе“ подема мотиви от мита за Орфей и Евридика, както и образи от хипнотичното есе „Кадзе Дарума“ на японския хореограф Тацуми Хиджиката. В този обърнат с..
От 1 до 3 ноември 2024 г. във Варна се проведе VIII Национален конкурс за пианисти на името на Мила Михайлова – изтъкнат преподавател по пиано от близкото минало, един от основателите на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ – Варна. Участниците са разпределени в две възрастови групи: 5-8 клас и 9-12 клас. Лауреатите от най-голямата група..