Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият албум на Chillov - между класиката и електронния звук

Експериментът е основен инструмент в "How Happy We Are"

Дизайн: Иван Алексиев-Вантка

Варненският продуцент Chillov (Цветан Момчилов) е един от ярките представители на експерименталната музикална сцена в България. В края на август излезе дебютният му албум, предшестван до този момент от един ремикс и два авторски сингъла, най-новият от които е "Peak". Видеото към него, дело на Цветомир Върбанов, възпява спиращата дъха планина Рила и нейния легендарен връх Мальовица.



How Happy We Are съдържа 5 композиции, хвърлящи мост между класиката и електронния звук - двете изходни точки в музикалния профил на Chillov. Класическото му образование е солидната основа, върху която той стъпва в търсене на нови хоризонти, воден от експериментаторския си дух.

Една от причините в последните години да се потапям все по-дълбоко в света на ефектите и електрониката е съвместната ми работа с Жана Пенчева, Александар Георгиев и Дарио Барето Дамас. Те са хореографи, съвмременни танцьори и основатели на мрежата ICC - Въображаем хореографски център. Вече 3 години пиша музиката за техните представления в сферата на съвременния танц и пърформанс. И всъщност именно от този творчески процес се роди проектът Chillov - тук е моментът да благодаря на Искра Проданова, която ме свърза с Жана, давайки ни резиденция преди няколко години на фестивала си Moving Body.



Влияят ли върху творчеството ти събитията, които се случват днес около нас - война, наводнения, инфлация, политически трусове...?

Да, със сигурност. Чрез музиката в този албум разглеждам теми, които силно ме вълнуват: къде е линията, която разделя заобикалящата ни среда и нашия вътрешен свят; пред какво трябва да си затворим очите, за да бъдем щастливи; на какво трябва да реагираме и на какво - не. Защото, когато излезеш от вкъщи, това, което виждаш, невинаги те вдъхновява и ти казва, че животът е страхотен и всичко е наред. Затова в този албум търся отговор на въпроса какво трябва да направим, за да запазим вътрешния си мир.

Композициите в How Happy We Are са написани в рамките на последните две години, но финалните версии са изцяло преаранжирани и записани наново. Смесването и мастерирането са осъществени във 4 Rooms Studio, а единственият гост-вокалист в албума е певицата Весела Морова.

С Весела се познаваме от няколко години. Първата ни работна среща беше по проекта за платформата за музикално онлайн обучение Omni's Cool - тя беше така добра да разработим 13 упражнения за разпяване. Още тогава усетих, че е надежден и сериозен човек и професионалист. Започнах да слушам музиката ѝ и тъй като тя е страхотен джаз изпълнител, прецених, че би се впуснала в нещо по-експериментално, като композицията "Far". Поканих я и съм много щастлив от крайния резултат.

Между авторските пиеси в албума фигурира и една преработка на менует от Бах.

Реших да я включа, защото в целия албум присъства едно полифонично звучене и именно то ме подтикна да отдам почит на този титан на полифонията - Йохан Себастиан Бах. Леко промених хармонията - оригиналът е в мажор, а аз го изсвирих в минор, от един момент нататък включих и електронни елементи. Това всъщност е преход от по-акустичното звучене на предходните парчета към електрониката на последната, едноименна композиция "How Happy We Are", която е част от музиката към спектакъла на Жана Пенчева и ICC “DANCE BABY, DANCE”.

Целия разговор с Цветан Момчилов-Chillov в предаването Джем сешън чуйте в прикачения звуков файл, а албума How Happy We Are слушайте ТУК. Проектът е осъществен с подкрепата на Национален фонд "Култура", програма "Творчески инициативи".

Снимка: Яна Пенева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Червеният килим в Кан е в очакване на филмовите звезди

78-ият филмов фестивал се открива днес, когато по червения килим ще преминат представители на световното кино - от Жулиет Бинош като председател на журито до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро . Организаторите на фестивала са посветили деня на откриването, вторник, на Украйна във война, като ще бъдат прожектирани три..

публикувано на 13.05.25 в 06:41
Актьорът Димитър Маринов също беше пред националната библиотека.

Варна се среща с Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на „Оскар”- ите

Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..

публикувано на 09.05.25 в 18:51

Българин с "Оскар" за технически постижения

Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..

публикувано на 08.05.25 в 19:00

Изложба 85 години от възвръщането на Южна Добруджа към България откриват в Балчик

На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..

публикувано на 07.05.25 в 16:45

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбеляза рождения ден на Дарин Сотиров

Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..

обновено на 06.05.25 в 14:33

Изложбата ”Нова българска типография ІІІ” гостува в Градската художествена галерия на Варна

От 7 до 27 май 2025 г. Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, представя гостуващото в морския град трето издание на изложбата "Нова българска типография". Експозицията показва постиженията на българските дизайнери, работещи се в областта на калиграфията, летеринга, шрифтовия дизайн и типографията след 2019 г. Включени са над 60 автори..

публикувано на 05.05.25 в 14:54