Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще се вдигне ли цената на хляба

Районът на Тракия, където се добиват над две трети от пшеницата у нас, измести Добруджа като "житницата" на България

| обновено на 04.10.22 в 10:18
Снимка: архив

Статистика на Евростат - европейската статистическа служба сочи, че за последните месеци, след началото на войната в Украйна, най-голямото увеличение на цените на хляба в рамките на ЕС е в страните от Централна и Източна Европа. При това България е на осмо място сред страните по поскъпване, с близо 30 на сто по-висока цена на насъщния между август 2021 и август 2022 г.

За Радио Варна Мариана Кукушева – председател на Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите коментира, че макар от юли т.г. да е в сила нулева ставка на ДДС - за хляба и за брашното, той се начислява след всички останали разходи в бранша - предимно ток и природен газ, но също така има увеличение и на заплатите и осигурителните вноски.

Заради притесненията от цените на енергоносителите през следващите месеци - до края на годината и след това, голяма част от производителите могат да се опитат да изпреварят липсата на компенсации за индустрията и превантивно да вдигнат цената на хляба, поясни още Мариана Кукушева.

На практика, цената на най-масовия вид хляб у нас е по-ниска, казва Кукушева.

До около 1.5 млн. т. пшеница всяка година влизат в оборота на производителите на хляб и хлебни изделия, казва Кукушева. По думите ѝ, мит e както факта, че Добруджа е "житницата" на България, така и този, че качеството на произведения масов хляб у нас е ниско.

В последните близо 10 години, около 65-75 процента от пшеницата в България се произвежда в района на Тракия, а не на Добруджа.

Ниското качество на зърното – с недостатъчно глутен (ниско число на протеина), се дължи на лоша грижа към реколтата или това, че се отглежда в необлагоделствените райони, или на аномалии в природата.

Около 420 са производителите на хлебни и сладкарски изделия в България, над 10 хил. са заетите в сектора.

Целият разговор с Мариана Кукушева може да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о.Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34
kokicheta

Днес имен ден празнуват всички, които носят в името си светлина

Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..

публикувано на 06.02.25 в 08:30

И Балчик се присъединява към кампанията "Дари книга, подари любов“

Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център.  Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..

публикувано на 05.02.25 в 14:26

Медиатор съдейства за работа и обучения сред младежите до 29 години в Балчик

От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено  работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..

публикувано на 05.02.25 в 10:58

Откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан

Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..

публикувано на 05.02.25 в 07:03

Над 2 100 нови пациенти в Онкологията във Варна през 2024-та

2 135 са новорегистрираните пациенти през изминалата година в Специализирана болница за активно лечение на онкологични заболявания  "Д-р Марко А. Марков" във Варна.  Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. „Лошата“ е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този..

публикувано на 04.02.25 в 11:20

Каварна отбелязва 147 години от освобождението на града

Общоградско поклонение и поднасяне на венци и цветя пред паметника на Каварненското въстание ще се състоят от 10 часа днес в Каварна.  Монументалният символ "Защитата на Каварна" е дело на архитекта Иван Митраков, а скулптор е Ради Ангелов.  Строителството му започва през далечната 1976 година и се открива по повод 100 години от избухването на..

публикувано на 04.02.25 в 08:33