Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Огледалото" - минало, настояще и бъдеще на Варненското езеро

Журналистите Вилияна Иванова и Даниела Георгиева и екипът на ОЦОСУР близо година работиха по създаването на филма за Варненското езеро

Много често не осъзнаваме колко прекрасни природни дадености имаме и по-страшното, не осъзнаваме колко е важно да ги пазим. Уви, много от нашите природни дадености са замърсени с какво ли не и от кого ли не. Така е и с Варненското езеро. В началото на тази година, започнаха снимките на нов документален филм „Огледалото“, който подтиква хората да се огледат, не само в езерото. Той се реализира със съвместните действия на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) и журналистите Вилияна Иванова и Даниела Георгиева.  Целта на екипа е да накара хората да се огледат в себе си, в собствените си действия или бездействия, довели до унищожаването на едно уникално местообитание – Варненско-Белославския езерен комплекс. Филмът вече е факт, а първото му излъчване беше преди няколко дни в читалището в Белослав.

Лентата разказва за живота в селата Казашко, Езерово, Страшимирово, за действията на местните власти, както и за инициативите на граждани и природозащитници.  

Документирани са разказите на възрастни хора, които го помнят още преди прокопаването на канала „море – езеро“.

Идеята се зароди от това, че екологичното състояние на Варненското и Белославското езеро е нещо, което е много актуално и страшно много и страшно често говорим за това в медиите. Само че, както винаги, медиите се оказваме в една новинарска примка,  т. е. ние се вторачваме в едно нещо - в проблемите, следим ги, те минават в новинарските емисии, а това което е извън проблема някак си остава настрани, каза Виляна Иванова.

Настрани остават хората, тези, които живеят в градовете по крайбрежието. Този филм представя гледната точка точно на тези хора, които искат да живеят там и да отгледат децата си там, споделят авторките. 

"Изходната точка, от която тръгнахме е, че някога хората са смятали езерата за огледала на божественото, на небето, където са живеели боговете. Ние тръгнахме с представата, че ще видим някакъв екологичен апокалипсис, оказа се , че не е така. Двете години пандемия са си свършили работата. Природата си върши работата, когато й дадем тази възможност. Двете години пандемия са дали възможност водата да се изчисти и да възстанови някаква фауна. Така че надежда има. Освен това хората са решени на това да почистят езерото", каза още Иванова.

Чуйте какво споделиха журналистите Вилияна Иванова и Даниела Георгиева за филма:

Координатор на проекта е Свилена Велчева от ОЦОСУР. Според еколога Илиян Илиев, подобни филми служат за пример на младото поколение и трябва да станат част от образователната ни система.
Чуйте какво сподели за лентата Илиян Илиев:

 

По публикацията работи: Елисавета Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Кашъмов

Александър Кашъмов: С поисканите от Сарафов промени има риск от повишаване на непрозрачността

Да бъде отменен достъпът до информация за разследвания и проверки, касаещи прокуратурата. Това е поискал от Върховния административен съд (ВАС) изпълняващият функцията главен прокурор и единствен кандидат за длъжността „главен прокурор“ Борислав Сарафов. За това алармира екипът на Програма „Достъп до информация“ , като изразяват надежда, че „ всички..

публикувано на 16.01.25 в 09:40
Ивайло Илиев

Политологът Ивайло Илиев: Хоризонтът на управление на този кабинет може и да не е толкова кратък

Със сигурност предлаганият кабинет "Желязков" ще започне с крайно ниско доверие. Поради липса на политическа алтернатива обаче, хоризонтът на управление може и да не бъде толкова кратък. Това коментира в предаването на Радио Варна Post Factum политологът Ивайло Илиев. Според него сметките могат да се объркат, ако партия "Величие" влезе в парламента. В..

публикувано на 16.01.25 в 08:05

КТ "Подкрепа" започна подписка за връщане на клас "прослужено време" на държавните служители

Да бъде възстановено възнаграждението за придобит трудов стаж и професионален опит, по-известно с понятието "клас прослужено време", за държавните служители, настояват от КТ "Подкрепа". Вече има организация за събиране на подписка във всички синдикални структури. Това каза Васил Василев, председател на регионалната синдикална организация КТ "Подкрепа"..

публикувано на 15.01.25 в 08:30

Христина Набошни: 2025-а е много подходяща за посещение на Китай

2025 година е по-специална за българите, пътуващи до Китай. В края на миналата година стана ясно, че през тази ще можем да посещаваме най-многолюдната страна в света, без да ни е необходима виза. Предизвикателствата да организираме визитата си там обаче не са никак малко.  Отдавна сме свикнали да си помагаме с какви ли не мобилни приложения, а сред..

публикувано на 14.01.25 в 07:30

„Неизчезващите“ - открит урок на киношкола „Братя Люмиер“ във Варна

Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе днес, 13 януари, от 17 часа. Поводът е рождената дата на българското кино.  На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..

публикувано на 13.01.25 в 08:25
Станислав Стоянов, депутат от

Евродепутатът Станислав Стоянов: Шенгенското пространство е инструмент от друго време и създаден при други нужди и реалности

Земеделците и фермерите в ЕС са силно обезпокоени от търговското споразумение ЕС-Меркосур, договор за свободна търговия между Европа и икономически блок включващ няколко държави от Южна Америка. Това каза за предаването „Позиция“ евродепутатът от партия „Възраждане“ Станислав Стоянов. По думите му, подписаното тихомълком от председателя на ЕК..

публикувано на 11.01.25 в 13:45

Специализациите на лекарите продължават да са дефицитни

До 16 януари е отворена за обществено обсъждане и консултации Наредбата за специализациите на медицинските специалисти. В България от години се говори за недостатъчен брой специалисти ( това са лекарите със специалност – педиатри, неонатолози, хирурзи, ортопеди и пр. и пр. ), както и за недостатъчен брой лекари. Дефицитът на лекари се..

публикувано на 10.01.25 в 09:36