Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Най-доброто за младежите с увреждания е да ги обучим да работят

2
Силвена Христова и Галя Койчева на форума на Карин дом
Снимка: Радио Варна, М.Димитрова

Все още няма издадени достатъчно адаптирани учебници за децата със специални образователни потребности (СОП), които вече се обучават в масовите училища у нас. За това алармираха родители и експерти на конференция във Варна посветена приобщаващото образование, организирана от Карин дом. Родители разкриха също, че липсват и достатъчно ресурсни учители, които да подкрепят работата на основния учител. По Наредба те трябва да работят с до 12 деца, а практически работят с двойно повече, подчерта варненката Силвена Христова, майка на второкласничка със Синдром на Даун.

Родителят на дете с увреждания се превръща в негов застъпник то да бъде признато като личност и на правата на семейството. Това каза пред аудиторията майката на пораснало дете с множество увреждания и общественик Галя Койчева. Тя е психолог и сред основателите на Дневен център за пълнолетни лица с увреждания Слънчевата къща .Резултатът от работата при нашите деца с множество увреждания не се вижда веднага, а в едно по-далечно бъдеще. Затова призовавам всички родители и специалисти да имат много търпение, каза Галя Койчева.
Най-добрата терапия за тези деца е приобщаването, тоест да са сред всички други, каза за Радио Варна Койчева. Това, което трябва да правят специалистите и родителите е да стъпят на силните страни на личността - и най-малките възможности трябва да бъдат оценявани и развивани. Всичко онова инвестирано от родители, специалисти, от системата на България ще има даде техния път в живота. Така те ще са по-независими, по-самостоятелни и ще могат да работят! В момента аз съм психолог в център за защитена заетост на младежи с увреждания. Вече година и половина Висшето училище по мениджмънт във Варна, с които работим доказаха, че младежи с увреждания могат да работят с техните възможности. Те са част от спомагателния екип на едно бистро, където почистват, мият чинии и всичко това е научено стъпка по стъпка и продължаваме да ги учим. 

По публикацията работи: Мариела Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Ангелите на Болград" и мрежите за фронта

В украинския град Болград, в един сутерен в центъра на града, почти всеки ден за по няколко часа се събират българи и украинци, за да плетат маскировъчни мрежи за фронта. Познати са като "Ангелите на Болград" и работят, разделени в три бригади. Плетат от март 2022 г., вече близо три години. Организира ги Оксана Килафли, украинка и съпруга на един..

публикувано на 11.02.25 в 10:26

Клуб на краеведа учредиха във Варна

23-ма  историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Домакин на учредителното събрание беше Държавният архив във Варна.  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище..

публикувано на 11.02.25 в 09:57

Светът отбелязва Деня за безопасен интернет

Светът отбелязва за 23-и път Международния ден за безопасен интернет. Започнал като инициатива на Европейския съюз, денят отдавна излиза извън рамките му и вече се отбелязва в над 120 държави на всички континенти. Това е ден, в който общественото внимание се фокусира върху онлайн рисковете за деца и млади хора, и върху необходимостта родители,..

публикувано на 11.02.25 в 08:50

Пчелар: 2025-а ще е по-тежка за сектора от миналата година

10 февруари е Ден на пчеларя. От години се говори, че броят на пчелите в световен мащаб намалява, а изчезването им ще доведе до унищожаване на баланса на екосистемата и ще се засегне добивът на храни в световен мащаб.  Все по-трудно става на пчеларите и у нас, но за мнозина от тях това е вече начин на живот.  Димитър Димитров има 250 кошера в..

обновено на 10.02.25 в 19:32

Има и такава болница – напомнят с мартенски базар пациентите на психиатричната лечебница в Карвуна

Благотворителен базар с мартеници и сувенири, изработени от пациентите на Държавна психиатрична болница – Карвуна, очаква посетителите на Община Балчик в датите 25 и 26 февруари. Заедно с кутии за дарения, те ще бъдат разположени на двата входа – Информационно обслужване и Общинска данъчна служба. Пациентите в лечебното заведение към момента са 70..

публикувано на 10.02.25 в 17:12

Лесна работа: С чаша вино

На февруари най-много му отиват разговорите за вино и любов. Отдавна е така. Поне за малко, в чест на някоя празнична наздравица, отместваме поглед от политическите сериали, от силните притеснения за бюджета и грандиозните тревоги за парите в хазната. Макар че е интересно да гледаме колко кристално чисти в обществен план се представят хора,..

публикувано на 10.02.25 в 17:00

Коментар: Стабилокрация по български

Преди няколко години в Румъния измислиха нова дума, с която описват политическата си система. Тази дума е "стабилокрация". Тя е съчетание от думите стабилност и автокрация. Това е политическа система, при която определени елити, създали свои политически проекти, управляват години наред. Пуснали са пипала във всички системи и де факто притежават..

публикувано на 10.02.25 в 13:45