Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Дончо Александров представя „Светлината на живота“

| обновено на 24.10.22 в 11:30
2
Снимка: личен архив

От печат излезе новата книга на отец Дончо Александров „Светлината на живота“. 

Тя съдържа 37 теми, свързани не само с църковния, но и със социалния и обществения живот. Има за цел чрез езика и есеистичния си стилда достигне до широк кръг читатели. В нея откриваме текстове, посветени на: работохолизма и кариеризма, щастието и позитивното мислене, труда, болестите, милосърдието, богатството и бедността, приятелството, християнството и политиката, лайк манията, страха и вярата, прераждането. На страниците ѝ ще прочетем разяснения за нашата вяра, за молитвата, поста, Библията, Църквата и други вечни и актуални теми.

„Светлината на живота“ е написана в последните две години – време на пандемия, което се оказа и благодатно за размисъл, за осмисляне на живота ни и човешките отношения, за оценка на ценностите, за равносметка. Книгата има за цел да провокира интерес не само у хората в Църквата, но и у онези, които са по-близо или съвсем далече от християнската проблематика, но желаят да научат повече за вярата или да изградят поне обща култура в тази област.

Книгата може да бъде в помощ на свещеници и богослови, които водят беседи в енориите. Отпечатана е от издателство „Захарий Стоянов“. От края на този месец ще се разпространява във всички по-големи книжарници в страната и в част от православните храмове.

Официалното ѝ представяне ще се състои на 24.10 (понеделник) от 18.00 ч. в залата на Юнашкия салон във Варна в присъствието на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан и издателя Иван Гранитски, които ще споделят мисли за книгата.

Както обикновено и при повечето хора, в период на затваряне и ограничаване на социалните контакти, човек има повече възможност да се съсредоточи, да помисли и да види какво може да направи с това време, така че да го използва пълноценно, казва отец Дончо.

Тъй като тук, в храма, имаме своите беседи, срещи с хора, разговори, а тогава не можеше да се случи всичко това, същевременно с размислите изскочиха и въпросите, които хората задават най-често към нас, свещениците. Така конспектирах едни въпроси, на които се опитах да дам някакъв отговор през призмата на нашата църква и нашата християнска вяра. Опитах се да ги преведа на нормален  език - не богословски, за да стигнат до повече хора, обясни той.
 „Светлината на живота“ дава поглед върху личността на Исус Христос, защото мнозина го смятат за мъдрец, за пророк, някои го считат за историческа личност, други отричат, че изобщо е съществувал, посочи отец Дончо.
В книгата има разяснения за вярата и защо я имаме. Този философски щрих отвежда и към мисъл на Чехов - "Човек е това, в което вярва", разказа още той.
Много от темите засягат съвременния живот и търсенията на човека. В книгата е отделено място за християнина и политиката, за външната красота, модата, татуировките, за семинарите за позитивно мислене. До какво може да доведе лайк манията, която завладява социалните мрежи, е друг от въпросите, на които можем да намерим отговор. 

Чуйте повече в разговора на Светлана Вълкова с отец Дончо Александров:


Отец Дончо Александров Дончев е роден на 6.11.1974 г. във Варна. Завършил е богословие в ШУ „Епископ Константин Преславски“. Ръкоположен е за свещеник през 2001 г. Предстоятел е на варненския храм „Св. Атанасий“, но служи и в старинния храм „Успение Богородично“ в града. Инициатор, създател и редактор на списание „Амвон“, вестник „Православен глас“ и детското списание „Камбанка“, които издава енорията при храм „Св. Атанасий“.

През годините пише статии, които са публикувани в различни списания, вестници, интернет сайтове. В продължение на 12 годиние бил един от основните водещи на рубриката „Път към храма“ в програмата на Регионалния телевизионен център на БНТ – Варна. Бил е лице и единствен водещ на рубриката „Амвон“ по Телевизия „Черно море“, а от 2004 г. е познат и на слушателите на Радио Варна с участието си в рубриката „Неделна проповед“.20 години изнася публични беседи на християнски теми. През 2008 година издава книгата „170 години храм „Св. Атанасий“ – Варна“, отпечатана от издателство „Захарий Стоянов“. То издава през 2019 година и книгата му „Жажда за вяра“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният джаз фестивал „Варненско лято“ с 34-то издание във Варна

Международният джаз фестивал „Варненско лято“ ще се проведе от 1 до 3 август  в двора на Археологическия музей, съобщи за Радио Варна Вероника Вапирова, дъщеря на Анатолий Вапиров – основател на фестивала. Събитието започва в 20:30 часа. В рамките на тридневната програма любителите на музиката ще чуят 6 концерта. Както винаги, ще..

публикувано на 29.07.25 в 07:40

Иван Сутев за дърворезбата: Освен талант, трябва да има и много труд

Не е случайно, че рибите присъстват в изработените скулптури от Иван Сутев, директор на Музея на мозайките в Девня, тъй като е родом от Несебър. В почивните месеци Сутев се занимава с дърворезба. Иван Сутев завършва Котленската художествена гимназия през 1982 г и оттогава дърворезбата е негово хоби. „За съжаление вече годините и зрението..

публикувано на 28.07.25 в 06:55
Михаил Екимджиев

Михаил Екимджиев: Борислав Сарафов от 21 юли е господин Никой

От 21 юли 2025 година Борислав Сарафов не може да изпълнява функциите на главен прокурор. Законът е ясен и всички в тази държава трябва да се съобразяват с него. Това подчерта за обзорното предаване "Позиция" на Радио Варна  адвокат Михаил Екимджиев от Асоциацията за европейска интеграция и права на човека.  По думите му законът, приет на 21..

публикувано на 26.07.25 в 11:50

"Царско лято" представят Лилия Кунева и Крис Николов във Варна

Изложбата „Царско лято“ на Лилия Кунева и Крис Николов, посветена на „лятото преди бетона“, ще бъде открита от 19 часа на 1 август в Морското казино.  Картините в нея са повлияни от обиколката на художниците в Полша и Германия и опитите им да се доближат до големите майстори, обясниха за Радио Варна авторите. На откриването ще..

публикувано на 25.07.25 в 07:45

Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER): Метълът е нашата религия

Интервю с Markus "Infernal" Kuschke (DESASTER) Малко повече от месец остава до осмия „Running Free Festival“. „Стринава“ очаква на 29 и 30 феновете на олдскуула, събрани там от организаторите HMC „Metal Force“. Основните действащи лица са CORONER, ASPHYX, DESTRÖYER 666 и DESASTER. Останалите – MEZZROW, GALLOWER, LEATHERHEAD, SCHIZOPHRENIA,..

публикувано на 24.07.25 в 22:27

Николай Филипов: Българинът, който поставя огнени рекорди с най-лютите чушки в света

Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..

публикувано на 24.07.25 в 09:25

„Мотодзен. Рокерски истории“ – новата книга с разкази на Красимир Симеонов

Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..

публикувано на 23.07.25 в 08:00