50 години от откриването на Варненския некропол ще бъдат отбелязани с международна конференция във Варна с учени от 6 държави. Тази знаменита находка, открита в периферията на днешна Варна, предизвиква световна сензация преди 50 г. От миналата година, след тридесетгодишно прекъсване, разкопките на некропола бяха подновени и сезонът е бил закрит преди два дни. Това обяви ръководителят на разкопките археологът от Регионален исторически музей-Варна Владимир Славчев по повод началото днес на международен научен форум във Варна, на който ще бъдат представени последните находки. За последните два сезона са открити още 15 гроба, повечето на мъже.
Международната научна конференция за най-старото обработено злато в света „Нови хоризонти в праисторията. 50 години от откриването на Варненския некропол“ събира във Варна 26 учени от България, Великобритания, Франция, Гърция и Румъния. Сред тях е Лоранс Манулакакис от Университета в Париж, която работила с още с първия изследовател на Варненския некропол археологът Иван Иванов по изследването на намерените кремъчни сечива. Тя е връзката между нас, които изследваме сега обекта и това, което е правил Иван навремето, отбеляза Славчев.
Тази знаменита находка включва над 3000 златни предмета с общо тегло над 6 кг., намерени в гробовете и до момента остава най-ранното свидетелство за йерархия в човешката история. Най-древното обработено злато днес блести във витрините на Варненския археологически музей.
Темите, които ще бъдат дискутирани, са посветени на проблемите на каменно-медната епоха в Западното Черноморие и съседните райони, появата и развитието на ранната металургия, особености на погребалните практики, възникването на властовите институции и социалната структура през халколита.
Благодарение на настойчивата работа на варненските учени, гроб 1 вече е прибран от Националния исторически музей в РИМ -Варна, отбеляза Игор Лазаренко, директор на Регионалния исторически музей от своя страна. Той припомни, че откриването на некропола е причина Варна да има най-голямата археологическа експозиция в страната.Българите преоткриват позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..
Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..
Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..
65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна. 63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..
23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед". Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..
Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..
Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..