Щабна тренировка за действия при ядрена авария се организира и в Балчик. Това е единственото бедствие, при което не напускаме сградата, защото се предполага, че въздухът е заразен, обясни пред служителите на Общинската администрация Валентин Попов – секретар на щаба за изпълнение на общинския план за защита при бедствия, първите действия за намаляване на последиците при ядрен инцидент. А такъв може да възникне при използване на ядрено оръжие или в ядрена централа. Досега разработвахме ситуации за нашата АЕЦ „Козлодуй“ и АЕЦ „Черна вода” – Румъния, но положението в Украйна ни дава повод да вземем мерки в случай на инцидент с изтичане на радиоактивни вещества там, заяви той.
Най-важно и на първо място е укриване на населението. „Трябва да се насочите към най-добре изолираното помещение в сградата. В община Балчик няма годни за употреба колективни средства за защита.Навремето във всеки жилищен блок и обществена сграда имаше, но за съжаление, тези укрития се ползват за всичко друго, но не и по предназначението си“ – коментира Попов, посочвайки, че в страната положението е по-добро, в по-големите градове. При тази ситуация се използва наличното. „Когато сме на работа, не излизаме от сградата, а слизаме в приземния етаж, който е най-изолиран от замърсения въздух отвън“ – разясни водещият обучението.
Всеки служител трябва да бъде снабден и съхранява на работното си място третия елемент – индивидуални средства за защита(противогаз). През лятото се прави техническо обслужване на индивидуалните средства за защита, за да се провери целостта на лицевата част и се талкира, за да се запази – обясни още специалистът.
Колкото ябълката на Нютон е определяща за Закона за гравитацията, толкова е и за разговора ми с агронома Кристияна Опрева. С 27-годишната варненка се срещаме в стопанството й във Варна, за да чуем гласа на растенията: „Тук мога да ви покажа дървото на раздора – наклонената ябълка, която не трябваше да е сред нас, но вече 10 години още е..
Благотворителна инициатива ще подпомагане дейността на детско-юношеска формация "Феникс Джуниър" за деца и младежи с увреждания. Със събраните средства от продажбите на детската книжка „Песнички за козички, ръчички и мънички душички“ ще бъдат закупени декори и костюми. Това каза в предаването "На светло" Искра Иванова, сценарист и режисьор на формацията...
Парад на улични артисти на кокили и огнедишащ дракон ще преминат по централните улици на Варна в рамките на инициативата "Слез от колата, включи се в играта", организирана по повод Международния ден на детето – 1 юни. Шоуто на формацията „Fireter" ще премине по бул. „Княз Борис I“от градинката на търговската гимназия до кръстовището на Икономическия..
Кампанията "Дари кръв – вземи билет" ще се проведе тази година в рамките на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми. 21-вото издание на кино форума ще се проведе от 12 до 20 юни, а кръводарителската кампания – два дни по-рано. Целият 10 юни ще бъде посветен на инициативата , съобщават организаторите. Тази година тя ще се проведе..
Общинският приют за безстопанствени кучета в с. Каменар и доброволците към него ще се включат заедно с Ротаракт клуб – Варна в инициативата на Община Варна „Слез от колата, включи се в играта“. Без автомобили в центъра на Варна и тази година за 1 юни В Международния ден на детето – 1 юни, между 10:00 и 14:00 ч., в пространството на площад..
Приключи конкурсът на Община Варна за най-красиво поддържана градинка. Крайният срок за участие беше 25 май. В този срок граждани и търговски обекти от различни райони на града имаха възможност да споделят своите зелени кътчета, оформени с внимание и любов. Конкурсът има за цел да насърчи екологичното мислене и активното участие на гражданите в..
Преди повече от 100 години Ото, Дизел, Никола Тесла, Хенри Форд са искали да освободят хората от тежкия физически труд. Резултатът е, че сега хората са по-болни, отколкото тогава. С навлизането на изкуствения интелект се задава друга заплаха - от психически болести. За това предупреди във Варна златният физик на България..