Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Родени герои - битката продължава

| обновено на 17.11.22 в 21:27
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“

17 ноември е Световен ден на недоносените деца. Всяка година в нашата страна се раждат повече от 6 000 недоносени деца. Те изискват специални грижи, както от семействата им, така и от множество медицински и не медицински специалисти от цялото ни общество. Много често семейства, преминаващи през тези изпитания имат нужда от подкрепа - психологическа, медицинска, обществена. Именно заради това Фондация „Нашите недоносени деца“ насочват вниманието ни към предстояща конференцията „Родени твърде рано: медицински и социални аспекти на развитието на недоносените деца“, организирана съвместно с Българската асоциация по неонатология. Фокусът на конференцията ще бъде продължителното проследяване на преждевременно родените деца за гарантиране на тяхното пълноценно развитие и израстване. Широката аудитория ще може да я проследи на живо, както и онлайн на 19 ноември, събота. Необходима е регистрация за достъп до записа на конференцията, може да я направите тук.

Разговаряме с Маргарита Габровска - специалист "Ранна детска интервенция" и ръководител на терапевтичния екип към Фондация „Нашите недоносени деца“ за предстоящата конференция „Родени твърде рано: медицински и социални аспекти на развитието на недоносените деца“, както и за съществуващите програми, благодарение на които родители на недоносени бебета и специалисти си взаимодействат.

Какви са последните данни за недоносените бебета у нас?
Данните на НЗОК за 2021г. отчитат 12% недоносеност. До момента ние винаги сме казвали, че той е 10%, но реално данните дават повишение, в някои региони дори 16%. Много е важно всички да имаме достъп до информация, това е и основната цел, която фондацията си поставя в дългогодишен план, а именно повишаване на обществената информираност, взаимодействие между родители и медицински специалисти. Предстоящата конференция има точно тази задача. 

Къде е България в разрешаването на проблемите, свързани с недоносените деца?
България е една от малкото страни, в които няма регистър на недоносените деца, няма и национална програма за проследяването на недоносените деца. Това създава изключително много трудности от пътя на тяхното развитие до изписването. Много често си представяме, че най-тежкият период е този, в който родителите и бебетата са разделени, в неонатологичното отделение. Да, той наистина е първият и най-интензивен момент, но след изписването се оказва, че семействата остават напълно сами и неориентирани какви са следващите стъпки за тях и за тяхното бебе.
Как вие като фондация, а и много други организации и специалисти по темата с недоносените деца подпомагате полезността на този процес?
Предоставяме пилотна програма за проследяване, която е безплатна за родителите и недоносените бебета, както и сме създали онлайн групи за подкрепа. В тях родители, чийто бебета са в неонатологични отделения или са изписани наскоро споделят опит и си взаимодействат.
Предстоящата конференция в събота, на 19 ноември е за широката аудитория. В нея може да се включи всеки, който проявява интерес.
Конференцията е както за педиатри, общопрактикуващи лекари, които са изключително важни в процеса на проследяване на бебетата, така и за специалисти от други области на детското развитие, включително и за родители. Постарали сме се да обхванем развитието на бебетата от самото начало. Ще има презентации на неонатолози, педиатри, нефролози, офталмолози, ендокринолози, ортопеди, детски психолози, фамилни терапевти, логопеди, специалисти по хранене и др. Постарали сме се да имаме комплексен образ на това как трябва да изглежда грижата за недоносените деца, възможно най-добре да развият своите способности. Не на последно място родителите им да бъдат спокойни за това, което се случва с тях.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30

Сестрите и акушерките в готовност за протести, ако се намали обучението им с година

Медицинските сестри и акушерките са в готовност за провеждане на масови протести, ако бъде одобрена идеята обучението по тези специалности да бъде намалено от 4 на 3 години. Това каза Милка Василева, председател на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). Обучението им сега отговаря на изискванията на европейска директива,..

публикувано на 11.02.25 в 19:00

Инвеститор съветва: Спестявайте в злато

Спестяването в злато е единственият легален начин да се избегне най-големият финансов данък - инфлацията. Това подчерта за Радио Варна инвеститорът Макс Баклаян. По думите му спестяването е психология, и не зависи от това дали имаме или нямаме средства. Дори човек, който изкарва 1 000 лева месечно, може да спестява по 50 лева всеки месец, допълни..

публикувано на 11.02.25 в 08:40