Първите зелени регистрационни номера на електрически автомобили бяха поставени днес. Целта е този вид превозни средства да бъдат по-лесно разпознаваеми от останалите, при които има двигател с вътрешно горене, обясни инспектор Бранимир Андонов от отдел „Пътна полиция“, ГДНП.
Новите регистрационни номера с изписани в зелено знаци ще имат задължителните реквизити както и останалите – знамето на ЕС и съкращението BG. При тези на автомобилите ще има 8 знака, този път първите два няма да са буквени съкращение на областен град, а съкращението ЕА (електрически автомобил), 4-цифрен номер и още два буквени знака. При мотоциклетите общият брой на всички символи ще е с 1 по-малко, те ще започват със съкращението ЕМ (електрически мотоциклет/мотопед), 4-цифрен номер и буква.
Важно уточнение е, че собствениците на електрически моторни превозни средства, които вече са ги регистрирали и са им поставени обикновени регистрационни номера, не е нужно да ги подменят със зелени. Ако имат желанието, те биха могли да го сторят, но изцяло доброволно. Друг важен момент, е че зелени номера няма да се поставят на хибридни автомобили.
По повод Седмицата на правата на хората с увреждания, от 1 до 5 декември, общинската организация на Съюза на инвалидите в България – Балчик, организира на 3 декември от 17.30 часа благотворителен концерт в читалище "Васил Левски". Събитието ще бъде съпроводено и от изложба-базар под мотото "И аз мога", съобщи председателят на организацията Деспина..
Всеки ден по света 140 жени губят живота си вследствие на насилие. Една от всеки три е преживяла физическо или сексуално насилие. Това са числа, които стряскат, но зад тях стоят истински жени, истински истории и болка, която често остава невидима. Насилието рядко се вижда. Повечето жени мълчат - от срам, от страх, от убеждението,..
Пациентите ни примат повече като приятели, когато ги лекуваме десетилетия наред. Това каза общопрактикуващият лекар д-р Янко Панделиев, който бе удостоен с награда от класацията "Лекарите, на които вярваме", организирана от вестник "24 часа". Само до септември той е провел над 5000 профилактични прегледа, като изрази благодарността си към всички негови..
На 25 ноември Българската православна църква отдава почит на Свети Климент Охридски. Свети Климент Охридски е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Предполага се, че Климент е българин, роден в Югозападна Македония. Данните за живота му преди..
Днес слушах мелодии, изсвирени виртуозно на акордеон. На една централна улица. Беше красиво. Минаваха ученици, влюбени двойки, родители с малки деца, приятелски компании. Минаваше целият живот, загърнат в разноцветни палта и якета. Следваше спортния си ритъм. Или потракваше с елегантни токчета. Или с делова стойка устремено вървеше към офиса, към..
Професионалната гимназия по химични и хранително-вкусови технологии "Д. Ив. Менделеев" във Варна вече има свои училищен олимпийски отбор по химия. Целта на отбора е да имаме класирани ученици на всички нива на олимпиадите по химия и на други състезания на регионално и национално ниво , подчерта за Радио Варна и предаването "Новият ден" един от..
На 24 ноември възпоменаваме света великомъченица Екатерина. Св. великомъченица Екатерина била изключително красива и мъдра девойка от Александрия с благороден произход. Майка ѝ била християнка и я запознала с отшелник пустинник, който я въвел в истините на вярата. Изучила в съвършенство елинската мъдрост, но над всичко обикнала Божествената премъдрост...