Всички знаци са добри и със сигурност ще помогнат, когато свикнем с тях и започнем да ги спазваме, но притеснението ми е, че знаците са твърде много. Така председателят на Съюза на българските автомобилисти във Варна /СБА/ Диян Драганов коментира въвеждането на 11 нови пътни знака в Наредба № 18 за сигнализация на пътищата.
Драганов се надява, че промяната в наредбата не е решението на институциите за намаляване на пътния травматизъм. Той коментира знака „Край на задължителния път за велосипедисти и пешеходци”:
„Идеята може да е много добра, но трябва ли да смятаме, че вече сме си изградили инфраструктурата и сме направили велосипедните алеи достатъчно добри, имаме ли толкова много велосипедни алеи, пешеходните ни пътеки осветени ли са или може би този знак ще замести пропуските?!”
Председателят на СБА-Варна коментира и знака „Изкуствена неравност”. Според него много от „легналите полицаи” нямат маркировка и не са добре осветени.
„Изкуствените неравности ще се припокрият с естествените, означава ли това, че цялата улица трябва да е със знаци?!”
Много са знаците и за преподавателя в една от варненските автошколи Ивелин Иванов, и за неговите курсисти. Когато е започнал трудовия си стаж пътните знаци са били 100, а с новите 11 ще станат 150.
„Трудно им е на курсистите. Опитвам се по най-лесния начин да им ги обясня - по форма и по цвят. Ако формата им се отличава или са с по-особен цвят, биха ги запомнили. Има осем групи знаци. Знам ли групата, ще се сетя за значението на знака.”
60% от курсистите имат затруднения при решаването на листовки, признава Иванов:
„В листовките най-много са въпросите, свързани със знаци. Курсистите бъркат най-вече знаците, а с новите ще им бъде още по-трудно.”
Заради огромните задръствания пред моловете във Варна по време на намаленията „Черен петък” Иванов препоръчва да бъде поставен знак „Задръстване”:
„Пътят е много тесен, има и автобусни спирки. 30 минути ми отне придвижването между двата светофара, което обичайно става за 3 минути.”
Преподавателят смята, че е крайно време за новите знаци за сигнализиране на участък, в който се движат водачи на индивидуално електрическо превозно средство. Знакът ще предупреждава за движение на тротинетки.
Листовките с новите знаци ще бъдат налични през март догодина, обясни още Иванов.
Чуйте повече в прикачения звуков файл.
Не е далеч моментът, в който човек ще е междупланетен вид. Това каза Виктор Данчев, технически директор на Ендуросат - българската компания, работеща в сферата на космическите технологии. От компанията вече са изстреляли десетки сателити и обслужват стотици клиенти. Той е убеден, че футуристичната перспектива за пенсиониране на Марс, която за мнозина..
Градската художествена галерия във Варна представя арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“. Тя е проект на Нов български университет. РИ ще бъде експонирана в подпокривното пространство на галерията до 28 април. Арт инсталацията „Васил Стоилов – Архитектурни мотиви“ е вдъхновена от ръкописа от 1953 г. „Холандският пейзаж през XVII век и..
В края на 2023 г. Красимир Милчев издаде миниалбума "Пречистен". Изданието може бъде слушано във всички музикални онлайн платформи, а Lay-Zy, както е псевдонимът на артиста, наскоро пусна видео към едно от парчетата - "Наивен съм бил". "Наивен съм бил" е продължение на предходния ми сингъл, "Живот в лъжа" - разказва..
В деня, в който първият български космонавт излетя в космоса през 1979-а, читалището в балчишкото село Гурково даде възможност за среща със странстванията на първия човек от Читалище "Свобода", пипнал с ръка мегалитите в Саксайуаман, скитал из Андите, тъкал текстил по оригинална кечуанска технология, видял агротехническа лаборатория на инките и плавал..
Оч аква се много сериозен ръст на цените на п лодовете , за ради щетите на всички трайни насаждения от застудяването, които са над 70%. Много големи проблеми със студове и проблем с реколтата има и в страни, които са традиционни доставчици за България на плодове като Турция и Гърция.Това коментира Синан Вейсал, който има..
Изложбата “В огледалото на Рембранд” гостува в Градската художествена галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя е проект на Нов български университет и е насочена към младите публики. Създадена е от екип от преподаватели и студенти. „В огледалото на Рембранд“ предлага висококачествени репродукции на хелиогравюри от колекцията на Нов български..
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..