Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Научно изследване доказа, че растенията комуникират помежду си и с хората

Младият агроном Кристиана Опрева съвместно с Аграрния университет в Пловдив са провели първото подобнo изследване в България

| обновено на 23.11.22 в 15:59
Снимка: Ани Петрова

Много често цветята, а и различните видове саксийни растения у дома, се превръщат в просто една обикновена част от интериора, придаваща му някаква красота и пъстрота. Това обаче съвсем не е така. Знаем със сигурност, че растенията са живи същества и си изискват сериозна грижа, далеч надхвърляща пределите на едното поливане от време на време. Това което малко хора обаче знаят, е че освен да растат и да цъфтят, растенията могат и да „говорят”. Разбира се, по техен си, далечен от човешкото ухо начин.

Младият агроном Кристиана Опрева и екип от учени и преподаватели от Аграрния университет в Пловдив са провели изследване, което доказва теорията на техни колеги от други държави, че растенията комуникират, както помежду си, така и с хората чрез ултразвукови сигнали.

"Ние успяхме да запишем ултразвукови сигнали, чрез които растенията комуникират. Те обаче са неуловими за човешкия слух. Ние чуваме от 1 hZ до 20 000 hZ. Растенията могат да общуват помежду си или с нас хората на честоти над 20 000 hZ", разкри Кристиана Опрева.

Обект на научното изследване на Кристиана и нейният екип са били 4 вида растения – мушкато и еписция от декоративните и лозата и ябълката от аграрните.

"Мушкатото е много интересно растение, което издава специфичен аромат, когато му разтриеш листата. Така то показва, че е живо. Нашето изследване установи, че ултразвуковите сигнали, които мушкатото издава са в широк диапазон - от 20 000 до 110 000 hZ. Ако не го поливаме и не се грижим за него, то изобщо може и да не ни говори", каза още Опрева. Широк е диапазонът на звуковите сигнали и на еписцията, която при допир може да сменя цвета си.

Интересен момент в изследването на аграрните растения е бил когато откъсната клонка от лоза, стояла няколко дни във вода, също е издавала признаци на живот с ултразвукови сигнали. Те обаче са били в по-тесен диапазон, поясни младия агроном.

Научното изследване е отнело около 9 месеца на Кристиана Опрева и нейният екип. Според нея, ако се намери начин да бъдат чувани растенията, това ще бъде полезно за работата на агрономите и за хората, които отглеждат растения.

"Ако примерно доматите са нападнати от вредител, те могат да ни "съобщят" това и да отстраним тези вредители", даде пример Опрева. Според нея не бива да се подценява и говоренето на самите растения, което им се отразява добре. Тя е провела подобни опити в оранжерия с марули.

"Аз си направих опити в моята оранжерия с марули, на които им пея народна музика. Нейните ноти и октави им влияят положително. Така те се чувстват спокойни и си растат добре. Даже така можем и да уплашим някой вредител", каза шеговито Кристиана Опрева.

Тя си поставя за цел след време да изследва обстойно и поведението на плевелите и как може да се отървем от тях без да се налага да ги скубем.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с Кристиана Опрева:









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти за ограниченията за електрическите тротинетки: Заповедта, която се грижи за безопасността за пешеходците, ще увеличи опасността при шофьорите

На последното заседание на Общинския съвет във Варна бяха приети измененията в правилата за движение на електрическите тротинетки. По силата на новата заповед, се въвежда ограничение на скоростта им до 25 км/ч. Забранява се и движението им в паркове, градини, площади и детски площадки, както и тротоари и кръстовища с пресичания на..

публикувано на 01.05.24 в 09:55

"Пейзажът и градът" представя три творчески поколения в българското изкуство

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя до 16 май тематичната изложба “Пейзажът и градът”. В нея са включени 43 произведения живопис на 37 художници от фонда на художествения музей, създадени от три творчески поколения в българското изкуство. Селекцията е на изкуствоведа Румен Серафимов, главен уредник в Галерията и куратор..

публикувано на 01.05.24 в 08:30

"Морето не е за една ваканция" припомнят "Приятели на морето"

Морски клуб "Приятели на морето" започва работа по нов, 7-месечен проект "Живият свят на Черно море". 30 деца и младежи ще преминат гмуркаческа подготовка за подводно заснемане на дънната флора и фауна и за вземане на проби от дъното край дивите плажове и буните.  Ще се документират крайбрежните морски екосистем, а след това ще анализират..

публикувано на 30.04.24 в 09:30

Забравени пейзажи представя художникът Милчо Талев

 Галерия Ларго ще представи за първи със самостоятелна изложба във Варна Милчо Талев.  Експозицията се нарича „Забравени пейзажи“ и представя около 20 живописни платна, повечето създадени специално за представянето му във Варна. Чуйте още от разговора на репортера ни Ваня Славова с художника Милчо Талев:..

публикувано на 29.04.24 в 09:20

Д-р Владимир Славчев: Варненският некропол не е наша собственост. Той е притежание на нацията

Не са достатъчни средствата за археологическите разкопки на Варненския халколитен некропол. Това потвърди д-р Владимир Славчев, ръководител на археологическия екип. Нужни са около 50 000 лева, с които ще се удължи работата на терен и археолозите ще се приближат към пълното проучване на източния район на некропола.  Регионалният исторически музей..

публикувано на 26.04.24 в 10:15

"Мелодия и ритъм на формата" - изложба на скулптора Ангел Атанасов във Варна

Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна представя самостоятелна изложба на Ангел Атанасов - скулптор, чиито творчески интереси са съсредоточени върху чистите форми. Изложбата включва 12 скулптури, изработени в бронз и 4 в дърво, обединени от името “Мелодия и ритъм на формата”. Ангел Атанасов завършва Националната художествена..

публикувано на 25.04.24 в 08:20