Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба показва архитектурата в сърцето на Стара Варна

8
Снимка: С. Спиридонова, Радио Варна

Изложба под наслов "Архитектурата на Стара Варна" представя творби на ученици, участвали в пленера по рисуване на архитектурното наследство на Стара Варна, който се проведе в периода от 7 до 9 септември тази година. Това е четвърто издание на пленера, който за първи път се проведе през 2019 г. Инициативата е в партньорство със Средно училище за хуманитарни науки и изкуства "К. Преславски", Съюза на архитектите в България - Дружество Варна и Камарата на архитектите в България - Регионална колегия Варна. Проектът се реализира от E-ARCH Studio - архитектите Галина Балева и Мартин Христов, а ръководството на екипа е поето от инициатора Мария Иванова.
Един от новите моменти в четвъртото издание на пленера е постепенното разширяване на обхвата на проекта. Освен сгради със статут на културни ценности, разположени в "Таляна", младите таланти за първи път рисуваха и на локация извън творческия квартал – на площадчето, където се пресичат улиците Бдин, Шейново и Драгоман (до Адвокатската градинка). По този начин ще се даде възможност в бъдеще да се представя историята и красотата на още повече ценни сгради в Стара Варна, разказа в интервю за Радио Варна Мария Иванова.
На първо място са класирани двете творби на Юлия Пичугина със заглавия "Изглед към хотел Роял" и "Кафене Буров". Второ място е за Ирина Плещунова, изобразила антикварния магазин и червената сграда на ул. Дръзки № 18. Трето място си поделят Наталия Кателиева и Джулиана Николова за "Домът на Иван Драсов" и "Някогашната Българска търговска банка".
Допълнителни награди: Свилена Борисова – специалната награда от САБ - Варна и КАБ - Варна, Карина Йоргова – награда от Командването на Военноморските сили на Р България, Жана Атанасова – награда в категория "Архитектурен детайл", Антоний Аврамов – от собственика на старинната сграда, която нарисува.
Изложбата може да бъде разгледана до 16 декември, всеки делничен ден от 10.00 - 17.00 ч. в Дома на архитекта.
Кафене "Буров", автор: Юлия Пичугина, 8 клас, първа награда в четвъртото издание на пленера


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Градската художествена галерия "Борис Георгиев" отбелязва своята 75-годишнина

Г радската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна отбелязва 75 години от създаването си. Експозицията "Художниците в галерията" ще бъде открита от 18 часа днес. Тя е разположена на  два етажа на историческата сграда на ул. "Любен Каравелов" 1.  Историята на Градската художествена галерия Борис Георгиев във Варна започва през 1943 година,..

публикувано на 06.02.25 в 14:21

Вечер с творчеството на краеведа Георги Казанджиев в Добрич

Вечер с творчеството на добруджанския краевед Георги Казанджиев ще се проведе днес в Регионалната библиотека "Дора Габе" в Добрич. Поводът е 85 години от рождението на писателя, автор на над 60 книги. Краеведските изследвания на Георги Казанджиев обхващат период от над 50 години от живота му. Те са посветени на различни селища от област Добрич -..

публикувано на 06.02.25 в 07:02

Представят 15 автентични носии от филма "Капитан Петко войвода"

Изложбата "От Киноцентъра до музейната витрина" ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа в Музея на Възраждането.  Експозицията включва 15 автентични народни носии от фонда на  Историческия музей в град Попово . Облеклата са част от колекция, събирана през 70-те и  80-те години на миналия век от екипа на  серийния игрален филм  "Капитан..

публикувано на 05.02.25 в 15:29

Кабинетът разписа 15 млн. лева за култура

Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти осъществяващи дейност в областта на сценичните изкуства. С решението се предлага да бъда осигурено финансиране на държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичното..

публикувано на 05.02.25 в 13:48

Варненската опера с кът за влюбени и спектакли, посветени на 14 февруари

С шедьовъра на Пучини, неговата последна творба „Турандот“, във Варненската опера ще отпразнуват Деня на любовта. Точно на 14 февруари публиката ще гледа великата музикална любовна история за китайската принцеса Турандот. Арията “Nessun dorma” ще звучи в изпълнение на тенора Валерий Георгиев в ролята на принц Калаф, Турандот ще оживее с гласа на Йоана..

публикувано на 05.02.25 в 11:06

Ник Кейв с втора дата в Античния театър

Една дата не стига. Обявеният за 19 август концерт на Ник Кейв се оказа недостатъчен – билетите свършиха за 20 минути, а интересът оправда всички очаквания. Жаждата за тази интимна среща с гениалния артист остава неудържима. Затова Кейв и Колин Грийнууд ще се качат на сцената на Античния театър за втора вечер – 20 август 2025. Още една възможност да..

публикувано на 01.02.25 в 10:12

THE SMASHING PUMPKINS и SKUNK ANANSIE като част от "Hills of Rock 2025"

THE SMASHING PUMPKINS и SKUNK ANANSIE на сцената на "Hills of Rock 2025". Култовата 90-тарска вълна залива Гребната база в Пловдив това лято. THE SMASHING PUMPKINS идват за първи път в България. Те са една от онези банди, чрез които алтернативният рок не просто съществува, а оформя култура. С меланхоличния си, но мощен алт-рок, кристално чисти китари,..

публикувано на 01.02.25 в 10:10