Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Историческият комикс "На конци" - една действителна история от 1968 г.

| обновено на 28.11.22 в 14:51

Графичната новела „На конци – 1968: една действителна история" представи във Варна Веселин Праматаров. Мястото - Културният център "РеБонкърс", където до 2 декември (без понеделник) може да се види и едноименната изложба. 

Художникът Веселин Праматаров е автор и на илюстрациите на книгата. "На конци" е исторически комикс, първи по рода си у нас. Той разказва историята на студенти, протестирали против инвазията на войските на Варшавския договор в Чехословакия. 

 С автора за изданието в предаването "Гравитация 0" разговаря Мартин Николов.

"Това е един нов жанр в нашата комикс сцена – тя визира конкретно една случка от нашето минало от 1968 г., станала с трима тогавашни студенти, единият от които е жив още. Той е свидетел и разказва много интересни неща", подчерта пред Мартин Николов писателят.

"Идеята за написването на комикса дойде от Чешкия културен център в София и от неговия директор Дагмар Остранска. Първоначално е имало идея да се ознаменува годишнината от това събитие с конференция, но тя е настояла това да стане по-популярно и да стане комикс. Обърнала се е към Съюза на българските художници, а те се обърнаха към мен и аз приех идеята присърце да го направя", обясни Праматаров.

Той допълни, че първата му идея е била да направи един класически комикс. "Исках това да бъде история, разказана картинка по картинка. Но след това, когато се разрових в нещата и когато видях, че те са прекалено сложни за такова нещо, разбрах, че трябва да променя някак си структурата на този комикс. Така той от само себе си се превърна в графична новела. Следя френската комикс сцена – там е много популярно това нещо", посочи авторът.

Заглавието "На конци" идва като игра на думи с песента "Кукла на конци", поясни авторът. 

Цялото интервю на Мартин Николов с Веселин Праматаров чуйте в прикачените звукови файлове:




Книгата  „На конци – 1968: една действителна история" разказва историята на тримата български студенти - Едуард Генов, Александър Димитров и Валентин Радев, протестирали през 1968 против инвазията на Варшавския договор в Чехословакия. Проектът е иницииран от Чешкия център съвместно с Посолството на Чешката република в София и Посолството на Словашката република в София. 









Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светлана Драганова

Април – от минус 2 до плюс 30 градуса

След гъстите почти целодневни мъгли през последните дни във Варна и преваляванията от дъжд, в четвъртък имахме за малко слънчево време. И вместо да вадим от гардероба вече летните дрехи, от следващата седмица ще трябва да извадим по-дебелите якета и да слагаме отново шапка.  През първите дни на  април на места ще превали и сняг сочи прогнозата на..

публикувано на 04.04.25 в 08:15

Alex Callier (HOOVERPHONIC): Предимството на инди групите е, че хората не те разпознават по улиците

Интервю с Alex Callier (HOOVERPHONIC) На 10 април белгийската инди банда HOOVERPHONIC ще отбележи в България 25-годишнината от издаването на емблематичния „The Magnificent Tree“. Групата идва в София по покана „BGTSC“. Мястото е клуб „Joy Station“. HOOVERPHONIC идват със струнен квартет, за да претворят на живо „The Magnificent Tree“. SLOW..

публикувано на 04.04.25 в 08:00

Сега ми трябва глътка светлина

„Сега ми трябва глътка светлина“ – така се нарича новата стихосбирка на добричката поетеса Петранка Божкова. Книгата включва 59 стихотворения, разпределени в пет тематични цикъла. Поетичните изповеди разкриват широк спектър от чувства, тревожни въпроси, съмнения, радости и надежди. Петранка Божкова е филолог по образование и дългогодишен кореспондент..

публикувано на 03.04.25 в 08:00
Иво Инджов

Иво Инджов: Ахмед Доган вече е минало

Заплахата пред ДПС е Делян Пеевски, Ахмед Доган вече е минало. Доган трябва да бъде вече обект на исторически изследвания. Това коментира политическият анализатор Иво Инджов в контекста на очакващото се решение фракцията на Ахмед Доган да оттегли подкрепата си към кабинета "Желязков" и появилите се спекулации за разцепление на ДПС-ДПС. Митът за Сокола..

публикувано на 02.04.25 в 08:35
Георги Господинов и Анджела Родел с наградата „Букър”

Анджела Родел: "Букър" е награда за българската литература

Анджела Родел е родена в Съединените американски щати. Следва езикознание в университета Йейл. Актриса, музикант, преводач. Живее и работи в България. Превежда романа на Георги Господинов "Времеубежище", който беше отличен с наградата "Букър". "Преводач съм от 20 години. Учила съм много от други автори, преводачи-колеги. Приемам наградата като хубаво..

публикувано на 01.04.25 в 08:45

Галин Ненов-KillaBee - за музиката, бийтбокса и предстоящото второ издание на "Lord Of The Mic"

Галин Ненов се занимава с бийтбокс от 17 години. Познат под псевдонима KillaBee, той е двукратен национален шампион на България. През годините е участвал в различни проекти - от народна музика, през хип-хоп и дръм енд бейс, до джаз. През последните няколко години участва на фестивалите Varna Jazz Days, RADAR, Varna July Fest, а миналата година..

публикувано на 31.03.25 в 00:13

Георги Ангелов (История.BG): Образованието ни е от 19 век

Образователната ни система е трагична. Учебниците в повечето случаи са безобразни. Историята у нас се преподава така, както се е правело в Западна Европа през 19 век. Това каза за Радио Варна преводачът Георги Ангелов, водещ на телевизионното предаване История.BG. Георги Ангелов е категоричен, че в западната част от континента по предмета "История"..

обновено на 30.03.25 в 10:40