Липсата на аптеки в селата е проблем, който от години не намира своето решение. Аптеките във Варненска област са по-малко от предвидените на глава от населението. Съгласно формулите, наличните аптеки за Област Варна надвишават минималния брой, но това е само за сметка на град Варна, където има голяма концентрация. За всички останали общини от областта минималният брой аптеки не е изпълнен. Тези данни са на Областна администрация-Варна, където преди няколко дни заседава специална комисия с представители на различни организации. На нея беше приета и Областна аптечна карта, която ясно очертава проблема с недостига на аптеки в някои общини.
Идеята за създаването на аптечна карта на национално ниво се зароди още преди две години в разгара на пандемията. Нейната цел е да коригира струпването на аптеки в големите градове за сметка на по-малките населени места. Вече сме 2022 година, а Варна е един от примерите, че концентрацията на аптеки в големия град за сметка на по-малката община е все още налице. В морската столица към момента действащите аптеки са 159 при изчислен необходим минимум от 106. Не такава е ситуацията в другите общини във Варненско. Пример - в община Аврен аптеката е само една, а е разписано, че трябва да има поне 4. В община Аксаково има 3 аптеки, при необходими 10. Затова и най-честият отговор, когато попитаме жителите на селата в областта има ли аптека е „нямаме аптека”.
Кметът на село Засмяно в Община Аксаково Тодор Атанасов, както и други негови колеги сами снабдяват жителите на селата с лекарства.
„Тъй като разполагам с високопроходим автомобил и през зимните месеци аз купувам лекарства на жителите на селото”, коментира Атанасов. Възрастните жители на село Нова Шипка в Община Долни Чифлик пък получават лекарствата си благодарение на патронажната грижа. Останалите отиват със своите автомобили до най-близката аптека, която е на 3 километра.
Същата е ситуацията в селата Казашка река, Куманово и Бозвелийско.
В Община Вълчи дол през 2020 година заработи отново общинската аптека. Днес обаче тя отново е затворена, а помещението се дава под наем.
Още преди две години, от Българския фармацевтичен съюз съобщиха, че България е втора или трета в ЕС по брой аптеки на глава от населението. И тук е парадокса – на фона на тази статистика, хиляди български граждани от по-малките населени места остават без достъп до лекарства. Има вече и аптечна карта. Как обаче тя ще помогне и има ли решение за този проблем е въпрос, който стои на дневен ред.
Даниела Мутафчиева, председател на Регионалната колегия на Българската асоциация на помощник-фармацевтите припомни, че проблемът с недостига на аптеки по селата се е появил след законови промени през 2011 година.
„До 2011 година помощник-фармацевтите работиха в аптечни филиали, които отпускаха лекарства и даваха консултации. Във всяко малко село имаше аптечен филиал или аптечен пункт. След тази промяна на закона вече помощник-фармацевтите не могат да изпълняват рецепти. И така малките населени места се оказаха без снабдяване с лекарства. Нашата идея е помощник-фармацевтите отново да могат да изпълняват рецепти. Нашето становище след заседанията за аптечната карта е, че кметовете на общини могат да инициират законови промени”, коментира Мутафчиева.
Според нея, в пазарна икономика няма кой и как да застави магистър-фармацевти да отворят аптека.
„Те нямат финансов интерес да разкрият аптека”, поясни още тя.
Чуйте репортажа на Иван Барбов:
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..
Варненската регионална библиотека "Пенчо Славейков" се сдоби с хуманоиден робот, който беше представен по време на честването на 20-годишнината на американския център, в присъствието на аташето по култура и образованието на Посолството на САЩ в България Ерик Брасил и заместник-кмета на Варна Павел Попов. Роботът се казва Емма и е част от проект,..
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без комромис по отношение на качеството на строителния продукт. Фирмата се отличава с непрекъснатия си стремеж за усъвършенстване като целенасочено търси предизвикателствата на иновативни и сложни в..
Отново не бе избран председател на Народното събрание. На балотаж останаха Силви Кирилов от "Има такъв народ" и Рая Назарян от ГЕРБ-СДС. Кирилов получи 101 гласа "за", а Рая Назарян беше подкрепена от 68 депутати. Първия кръг гласуване протече както следва: Номинираната от БСП-Обединена левица за председател на 51-вото Народно събрание доц. Наталия..
Как можете да общувате по-добре с приятелите и родителите си, да подобрите комуникацията с околните и да се справяте в конфликтни ситуации? Обучителни тренинги по тези и други теми се провеждат в младежкото пространство ХамелеON във Варна, което се намира на ул. „Радко Димитриев“ 7А. Тренингите се водят от психолога Цветелина Николова и са..
15-годишният ученик Кристиан Ивковски неотдавна спечели голямата награда от фондация "Георги Пейчинов" за постигнати високи резултати във физиката. Той бе отличен и с първа награда за средните училища в конкурса "Физиката през вековете", организиран от Съюза на учителите по физика и химия в рамките на годината на физиката. Кристиан учи в..