Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да разпознаем потенциален самоубиец?

Жените правят повече опити, но по-често са неуспешни

Снимка: medicalnews.bg, Архив

За съжаление, само за седмица във Варна трима души сложиха край на живота си, скачайки от Аспаруховия мост.

Черната статистика и зачестилите напоследък случаи на самоубийства провокираха някои въпроси, свързани с психичното здраве на хората и какво би провокирало човек да стигне до едно такова крайно решение.

Според професор Христо Кожухаров, президент на Българската психиатрична асоциация, най-често се самоубиват хора, които страдат от депресивни разстройства.

"Някои имат психотична депресия с мисли за вина, липса на смисъл на живота и безпреспективност. Има и хора, които са с тежки нелечими заболявания и виждат "изход" в самоубийството. Възможно е причините да са свързани и с времената, в които живеем. Пост-ковид времето, войната, инфлацията", каза проф. Кожухаров.

"Има един такъв феномен на индуциране - т.е когато се извършат едно, две самоубийства и вероятността за следващо е по-голяма", допълни още той.

Според професор Кожухаров, най-важна е превенцията, защото не са малко случаите, в които самоубийците се отказват, дали защото са размислили или са имали някаква преграда пред себе си.

"Преди 6-7 години отново имаше съвпадение на няколко случаи на самоубийства. Тогава, от Българската психиатрична асоциация стигнахме до извода, че във всеки град в България има място, от което самоубийците предпочитат да скочат. Във Варна това е Аспаруховия мост", каза проф. Кожухаров. Той беше категоричен, че е необходимо да бъдат сложени някакви прегради като мрежи по примера на Сан Франциско.

"Ако човекът е затруднен във възможността да извърши самоубийство, той може да бъде разубеден", поясни проф. Кожухаров.

Поведенчески сигнали

Според президента на Българската психиатрична асоциация, има някои "сигнали" в поведението, по които можем да разпознаем човек със суицидни мисли.

"В поведението на тези хора има много апели за помощ, които остават незабелязани. Много често тези хора започват да правят опити за прощаване, приключване, завършване на различни актове, завещания. И хората не го приемат сериозно. Ако пък човек, който е по деен в един момент притихне и се отдели, това също би трябвало да послужи за сигнал", поясни професор Христо Кожухаров.

В случай, че "уловим" този сигнал, първата ни реакция е да говорим с този човек. Една част от него не иска да извърши това нещо и той търси причини да не го направи", каза още той.

По-сложна е ситуацията с хората, които живеят сами. Професор Кожухаров напомни, че преди години е имало телефони на доверието, на които хората могат да се обаждат и да споделят проблемите си и да получат психологическа подкрепа.

"Не е лошо Община Варна да помисли за един такъв телефон като превантивна мярка срещу самоубийствата", апелира проф. Кожухаров.

Мъжете или жените са по-склонни към суицид?

По този въпрос, професор Кожухаров беше категоричен, че жените заявяват повече опити за самоубийство, но по-често те са неуспешни.

"Мъжете правят повече успешни опити", каза още специалиста.

Чуйте интервюто на Иван Барбов с проф. Христо Кожухаров:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37