Два пожара в два последователни дни в началото на годината горяха до Шабленско езеро. Единият е избухнал следобед на 1 януари в северозападната част на защитената местност, а другият - на следващия ден в източната част. Пожарите са овладени, но са засегнати около 32 декара тръстика и треви, по данни на РИОСВ - Варна. Част от терена е защитен по "Натура 2000" едновременно заради птиците и местообитанията.
За случая е уведомена и Районна прокуратура - Каварна. Очаква се засегнатата растителност да се възстанови до няколко месеца с настъпването на пролетния сезон, информират от РИОСВ.
Пожарите нанесли ли са щети върху местообитанието на птиците, гнездящи там и има ли практика за опалване на тръстиката? Отговорите на тези въпроси потърси Сияна Спиридонова от Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците:
Известна е практика за опалване на тръстиката в езерата. "Понякога се използват контролирани пожари от природозащитниците и от хората, които управляват влажни зони, тъй като тръстиката обраства много и намалява площта на водното огледало. Контролираното изгаряне на тръстиката може да повлияе добре върху състоянието на местообитанието, т.е. да се увеличи водната площ.", разясни Чешмеджиев.
Отпада "контактната бележка", която се представя при отсъствие от детската градина за повече от десет дни, както и при постъпване в детско заведение на малчуганите над 3-годишна възраст. Това става факт с обнародване в Държавен вестник на измененията в Наредба 3 от 5 февруари 2007 г. за здравните изисквания към детските градини. Бележката, която се..
Проектът "Дигитална фолклорна палитра" на варненски ученици от Първа езикова гимназия спечели първото място от конкурса "Млад благотворител". Проектът цели да съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции чрез създаването на онлайн платформа. В работата си гимназистите са включили интервюта с възрастни хора, автентични музикални..
Воали, помпони и гимнастически бухалки са част от програмата, с която дамите от Спортен клуб по земна гимнастика „Калина“ представят Варна на регионалните и национални спортни форуми за хора от третата възраст. Кандидатствахме и м.г. пред Община Варна за 6 хил.лв., за да можем да финансираме пътуването с автобус и нощувката в София. Отпуснаха ни..
Млади учени създадоха нова платформа, носеща името "Площад НАУКА". Първото събитие на Площад НАУКА ще бъде на 13 февруари, когато отбелязваме Световния ден на радиото, посветен тази година на климатичните промени. Специалисти от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна и Института по Океанология към Българската..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..