На 21 януари благодарим и изразяваме обичта си към хората, които са помогнали да се появим на бял свят. Сред тях са жените, на които традициите, предавани от майки и баби векове насам, не са чужди. Напротив, съхраняват ги и предават за поколенията. Те са от групата за народни обичаи „Живи корени“ при НЧ „Свобода 1897“, с. Гурково, които изказаха своята признателност с възстановката Бабинден. Автентичният ритуал е запечатан и публикуван на страницата на домакините от Исторически музей – Балчик, за да е достъпен за всички.
Винаги бабата е помагала при раждането. "Аз така съм родена, така е роден и брат ми. Спомням си, бях на пет години, когато майка ми изпрати да извикам бабата и тя дойде да помогне на майка ми да се роди брат ми", разказва Димка Кирчева – ръководител на групата в балчишкото село.
Всички млади булки да отидат и измият със светена вода ръцете на бабата - такава е традицията на този ден, подчертава Кирчева. По време на ритуалното поливане, сапунът, който е ръчно правен, се хлъзга по ръцете на бабата и тя го изпуска. Пожеланието й е така безболезнено и лесно, както се е хлъзнал сапунът, да се раждат децата. Бабата прекадява и поръсва със светена вода младите жени за плодородие, берекет, повече деца, за възстановяване на нацията. Освен да се раждат, бабата помагала на бебетата и след това. Тя е била баячка срещу уроки и ги е лекувала от различни заболявания, тъй като тогава е нямало медицински сестри, разказва още Димка Кирчева.
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от февруари 2025 г. и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите със специални тематични детски ателиета, които ще се провеждат всеки месец. Всички елементи и етапи от създаването на оперен спектакъл са..
Каварна ще отбележи отбелязва 152-рата годишнина от обесването на Апостола на свободата – Васил Левски. Пред бюст-паметника в Градския парк в Каварна, своята почит и признателност към делото на Апостола ще изразят от най-малките до най-големите граждани в морския град. Програма от слова за Апостола и стихове в негова памет ще поднесат ученици от..
В суворовското село Изгрев избраха да отбележат празника на виното със забавни винени конкурси. Производителите на изгревската божествена напитка се състезаваха в няколко категории - бяло вино, червено вино, розе и купажно вино. Жителите на селото присъстваха на водосвет в местния храм "Света Петка " и след това зарязаха лозите на Царя на..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, е първата проява от поредицата запланувани по повод 70 години от създаването на Университетска ботаническа градина – Балчик. Днес на територията на петте декара учебен участък – лозов масив с десертни сортове бяха осветени и зарязани лозите, както и дегустирани вина. На..
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..