Колоезденето в закрити помещения на стационарни велосипеди, познати на всички като велоергометри, е решение донякъде, но то може да се окаже скучно за много хора, а и ги лишава от социалния аспект на груповото колоездене на открито.
За щастие, технологиите предлагат решение: виртуално колоездене. То съчетава фитнеса, удоволствието от практикуването на любимия спорт и новите технологии в едно. Виртуалната реалност позволява на всеки да върти педалите във всекидневната си, например, и в същото време на екрана пред себе си да се наслаждава на красив планински пейзаж или на забележителностите на някой световен мегаполис, докато се състезава с други като него или просто кара за удоволствие.
Явор Митев е представител на една от водещите онлайн платформи за виртуално колоездене. Според него няй-голямото ѝ предимство е социалното свързване, което предлага на потребителите си.
Платформата позволява на всеки да кара заедно с приятелите си, без значение от това кой къде по света се намира. По време на пандемията това беше много силен фактор за популяризацията ѝ. Тя може да бъде ползвана на мобилни телефони, таблети, домашни компютри и освен трасето, показва голям брой показатели за всеки колоездач: скоростта му, оборотите в минута, километрите, които е изминал, денивелацията от началната му точка, дори пулса на сърцето му.
Как човек може да се включи към подобна платформа и да практикува виртуално колоездене?
Преди всичко трябва да има велосипед, свързан чрез специални сензори към устройството, на което е качена платформата. Другият вариант е т.нар. "умен" тренажор, който също е свързан към компютъра, таблета или телефона. И двата варианта използват блутут технологията.
Към момента най-голямата платформа за виртуално колоездене има над един милион абонати, като във всеки един момент каращите са между 20 и 30 хиляди. Активността се покачва през зимните месеци, когато условията за колоездене на открито не са особено подходящи. Интересното е, че платформата се ползва и от професионални колоездачи, което дава възможност на любителите на този спорт да карат виртуално с тях и да научат повече за техните методи на работа.
Още за това как технологиите стимулират физическата активност и популяризират колоезденето, плюс някои полезни съвети при закупуването на велосипед, чуйте в интервюто с Явон Митев в прикачения звуков файл.26 ноември е Световният ден на маслината и маслиновото дърво. Древните гърци са вярвали, че маслиновото дърво е божествено и е пратено на хората от богинята Атина Палада. Още в древен Египет маслината била почитана като символ на справедливостта, маслиновата клонка е символ на мир. Полезните съставки за човешкия организъм в маслината са..
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..