Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Балчик отбелязва 145 години от Освобождението си от Османско робство

Макар и встрани от големите сражения и погроми на Освободителната война (1877-1878 г.), Балчик има също своите герои и страдалци, припомнят паметната дата от Исторически музей - Балчик. Днес екипът поднесе цветя пред паметната плоча на опълченците, поставена на Етнографския музей.
"Ние трябва да помним и тачим смелите местни жители, включили се в конния отряд на Андрей Василев Димитров - Амирата. Тази доброволческа чета е наречена „Драгунерия“, но поради голямото число балчиклии, включили се в нея, се среща и под името „Балчишка чета“. Тя се явява разузнавателен отряд към XIV армейски корпус, действащ в Добруджа. Няма да забравим имената и на седмината опълченци, дошли да работят и живеят в Балчик след Освобождението, някои от които завинаги свързват съдбата си с нашия град. Паметна плоча на една от стените на Етнографския музей напомня за трима от тях, живели най-дълго тук – Георги Попов, Никола Минков и Никола Иванов", припомнят историците.
На този ден преди 145 години градът е освободен от войските на 14. армейски корпус, командван от генерал-лейтенант Цимерман.

"По време на военните действия една част от населението напуска града, прогонено от жестокостите на башибозука и черкезите. Останалите в града българи щом чуели за появата на конници и войска, се криели в каменните складове край морето, които им служели като надеждни крепости. В Балчик останала малка военна част от 120 конници и 200 души пехота, командувани от бинбашията Ферад. Последният, щом научил за влизането на русите в Хаджиоглу Пазарджик (Добрич), повел войските си извън Балчик. Войниците се нахвърлили да ограбват чаршията на Баир баши и я подпалили..." - из книгата "Балчик", с авторски колектив: Асен Наумов, Мария Станева и Тодор Куюмджиев; Издание на ГНС - Балчик, София, ОФ, 1971.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лесна работа: Като живота в нас и наоколо

Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..

публикувано на 25.11.24 в 17:30

В Център за настаняване във Варна мечтаят повече млади хора да се ангажират с каузата "социална грижа за деца в нужда"

Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..

публикувано на 25.11.24 в 15:10
Първа награда за 2023 г., автор Присила Махмудова 15 г.

Радио Варна с покана към рисуващите деца за конкурса „Моята Коледа”

Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..

публикувано на 25.11.24 в 10:48

Насилието над жени започва от думите

На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...

публикувано на 25.11.24 в 08:55

Честваме Св. Климент Охридски

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..

публикувано на 25.11.24 в 07:36
РПЦ Харманли

В търсене на по-добър живот

Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..

публикувано на 24.11.24 в 10:58

Ще се намерят ли скоро средства за ремонт на читалището в балчишкото село Гурково?

Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..

публикувано на 23.11.24 в 10:10