Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пламен Дочев - за временния екипаж, подготвил кораба "Св. св. Кирил и Методий" за плаване

Научноизследователския кораб "Св.Св. Кирил и Методий" на потегляне от Морска гара Варна навръх Стефановден
Снимка: Нина Милошевич

В 36-ия ден от пътя си към Антарктида, българският военен научноизследователски кораб "Св. св. Кирил и Методий" плава в Атлантическия океан. Той се намира на около 100 морски мили североизточно от най-голямата лагуна в Южна Америка - Лагоа дос Патос в Бразилия, съобщиха от БТА.

Знаем ли обаче повече за екипажа, който е подготвил кораба за плаването му, кой е първият, вдигнал флага и почистил корабната камбана?

Валери Великов попита тези и още любопитни въпроси Пламен Дочев - преподавател в Професионалния старшински колеж към Висшето военноморско училище "Н. Й. Вапцаров".

Пламен Дочев е бил част от временния екипаж, който е подготвил кораба "Св. св. Кирил и Методий". Членовете на екипажа първи вдигат българския флаг на плавателния съд. Възприемат го като наследник на хидрографския кораб на ВМС, на който също е служил. "Ние бяхме хората, които приехме кораба, разучихме го и имахме честта да сме временен екипаж. Вдигането на флага на кораба беше чест, радост и гордост за мен. Ние станахме част от историята", коментира Дочев.

Той допълни, че са го поканили да бъде част от постоянния екипаж на експедицията, но самият той е решил да откаже. "След 20 години служба по корабите взе да проскърцва вече тук-таме нещо по мен - тук болежка, там болежка. Когато обсъдихме въпроса вкъщи, реших, че  няма да мога да дам всичко от себе си на кораба и беше по-добре да не се качвам на него като постоянен екипаж", каза още Пламен Дочев.

Пламен Дочев е човекът, който след вдигането на флага на кораба "Св. св. Кирил и Методий" на 27 юли 2021 г., удря корабната камбана. Преди това, шест часа, той я почиства в работилницата си с голяма любов и отговорност. "Ние, моряците, сме с особено чувство към корабите. Отнасяме се с тях като към живи хора. Корабът и екипажът са едно цяло - едното без другото не може", споделя Дочев.

Повече чуйте в прикачения звуков файл:




По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

11 кръводарители станаха част от кампанията "Дари кръв! Спаси живот!" във Вълчи дол

Следващата сряда, 7 май, кръводарителска акция ще има в град  Бяла. На 13 май пунктът ще е в град Провадия, а на 21 май - в град Девня. 

публикувано на 30.04.25 в 14:32

Четири от пет деца във Варна остават без място в яслите

Детските ясли във Варна и областта осигуряват места само за една пета от децата до 3 години. Към 31 декември 2024 г. осигуреността с  места в област Варна е 20.4%, което означава, че от 100 деца само 20 могат да бъдат записани. За страната осигуреността е 19,9%, съобщават от Териториално статистическо бюро - Североизток. Припомняме, родителите на..

публикувано на 30.04.25 в 13:10

Хокайдо - различният японски остров

Иво Стоилков е туристически водач и приключенец в глобален мащаб.   От Аляска, през Шпицберген, до далечния изток той намира места, особено подходящи за екстремни активности. Това са дестинации, където традиционно всяка година има много сняг, нещо което у нас все повече липсва. В предаването за туризъм и приключения "Хоризонти" Иво представи..

обновено на 30.04.25 в 10:13

Мобилният пункт за кръводаряване днес е във Вълчи дол

Мобилният пункт за кръводаряване днес е във Вълчи дол.  Той е разположен пред Oбщината от 9:30 до 14:00 ч. днес.  Кампанията "Дари кръв! Спаси живот!" е съвместна между Районния център по трансфузионна хематология, "Аз вярвам и помагам" и Областна администрация"-Варна. Следващата сряда пунктът за кръводаряване ще бъде разположен в Бяла.  Медиен..

публикувано на 30.04.25 в 09:30

30 април - ден без асансьори

Единадесетото издание на инициативата "Ден без асансьори" започва днес.  Учебни заведения и различни институции насочват поглед към значението на редовната физическа активност за цялостното здраве и благополучие. Целта на акцията е  да демонстрира колко лесно е да бъдем активни, въпреки натовареното ежедневие.  В рамките на този ден всички..

публикувано на 30.04.25 в 08:30
На снимката отляво надясно: Проф. Димитър Камбуров, Христо Кирчев, Цвета Коева, проф. Димитър Райков

Кой е професор Чирков?

Документалният филм "Кой е професор Чирков" представя живота и постиженията на бележития българския хирург Александър Чирков. Филмът има за цел да разкаже, да съхрани и да предаде на бъдещите поколения делото на българския професор, създал съвременния облик и лечение на модерната кардиохиругия, изградил и най-добрата в България специализирана..

публикувано на 29.04.25 в 17:57

Специализираното изложение за земеделие БАТА АГРО ще представи 204 фирми от агросектора

Седемнадесетото издание на най-големия форум за земеделска техника у нас  БАТА АГРО , който се организира от Българската асоциация на търговците на агротехника, ще се проведе от 12 до 16 май 2025 година на Летище Стара Загора. Това издание е юбилейно, тъй като отбелязва 15 години от първото изложение БАТА АГРО. Участници в агро..

обновено на 29.04.25 в 14:05