Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Флашмоб, пътуваща библиотека и вълшебни куфарчета по повод 140 години библиотека във Варна

2
Жечка Кираджиева
Снимка: Румен Сарандев

Поредица от празнични прояви организира Детския и средношколски отдел към Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“ във Варна. Поводът - 140 години от основаването на библиотеката, които се навършват на 21 март.

В началото на март започна инициативата „Вълшебно куфарче“, чието съдържание включва нови детски книги, интерактивни и настолни игри. В навечерието на Маратона на чететено, който се организира през април, ще се проведе флашмоб с цел привличане на вниманието към Детския и средношколски отдел. С участието на ученици от Средното училище с езиково обучение „Александър Пушкин“ ще бъде представена „Приказка за библиотеката“, в която децата ще нарисуват създателите на библиотеката. За проявите и интереса към книгите – разказа Жечка Кираджиева, завеждащ Детския и средношколски отдел в библиотеката.



140 години не са много, но не са и много малко. Днес тези години от дистанцията на времето можем да кажем, че са тази основа върху която библиотеката да скочи и да направи гигантски скок към модерността днес, за да могат читателите да ни разпознаят като познатото място за четене в град Варна.

Може би най-големия скок, който очакваме всички, е библиотеката да има нова собствена сграда?

Това е мечтата на всички. Това е лелеяната мечта на поколения. Аз силно се надявам и вярвам, че нашите деца и внуци ще имат дом на книгата и на духовността, в който да влязат. Дано да стане!

Какви прояви подготвя Детският и средношколски отдел по повод годишнината?

През цялата година ще има изненади за децата. Започнахме на 1-и март, когато стартирахме новите теми в нашата инициатива „Вълшебни куфарчета“. За тези цветни изненади вкъщи, библиотеката закупи нови пъзели, нови настолни игри, нови образователни карти, мемори карти, нови книги, кукли петрушки. Всичко това ще отиде към домовете на най-малките ни читатели за семейно четене и игра. В момента няма нито едно куфарче, което да чака своя читател, защото всички се взеха още в първите дни.

Инициативата „Пътуваща детска библиотека“ стига до децата в детските градини във Варна и вече има приятели в 15 детски заведения. От есента тя ще тръгне към нови 10 детски градини. В тази инициатива събираме най-новите книги, които излязоха на книжния пазар през последните две години. Над 200 заглавия вече се „завъртяха“ сред децата и учителите – сред тях прекрасните издания на Джулия Доналдсън, както и особено любимите на децата енциклопедии с капачета /книги, в които нещо се отваря/.

Какви прояви сте планирали за месец април, когато се провежда Маратонът на четенето и се отбелязва Международния ден на детската книга?

През този месец ни чакат маратонски четения. Ще направим Пътуващата детска библиотека и приятели една маратонска броеница с всички градини, за които казах по-рано. А в навечерието на Маратона на четенето на 23 април ще направим флашмоб с деца, който ще се състои пред детския и средношколски отдел. В него децата ще направят така, че да привлекат вниманието на минувачите: „Ето, вижте, тук има библиотека! И аз съм в библиотеката! И тази библиотека е на 140 години!“.

Очертава се една много интересна година с много прояви насочени към по-малките деца. Какъв е интересът на по-големите деца към книгите и библиотеката?

За съжаление активността колкото е голяма при малките ни читатели, при средношколците и тийнейджърите вече не е такава. Силно се надявам, че те четат електронни книги. Дано! Но средношколецът вече идва със своя избор и своето желание. Затова подготвяме една анкета, в която да попитаме средношколците на Варна – какво биха искали да намерят при нас.

Но средношколците, пък и малките, много възторжено приемат нововъведенията в областта на информационните технологии и в това, което библиотеката въвежда като е-услуги. Става въпрос за платформата „Моята библиотека“, за електронните заявки, както и да заявяват и да получават книги чрез библиоматите. Освен това те могат сами да дойдат при нас и да си изберат книгите, да се запишат, да се разпишат – това е една услуга с тези селф чек станции, където те чекират своя избор и това не е анонимно, а напротив. И това ги кара да се чувстват важни.

Коя е най-четената детска книга за миналата година?

Няма да споменавам книгите за Дръндьо, той остава най-много четен. Искам да спомена български автор – Катя Антонова и нейните истории за Ванилия. Приключенията на Ванилия са в момента топ. А за най-малките са книгите на Джулия Доналдсън. Имаме страхотни книги в момента на български автори. Ще спомена Петя Александрова за най-малките или пък Юлия Спиридонова за тийнейджърите с новата й книга „Сянката на щуреца“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какви монети са сечени в древния Одесос?

Бившият колекционер на монети Иван Попов представи във Варна по време на научната конференция "Културното наследство на Варна и Черноморския регион", която се провежда в планетариума на Висшето военноморско училище "Никола Й. Вапцаров", лекция на тема "Тракийските и римски монети, сечени в древния Одесос".  Попов е имал колекция от над 3700..

публикувано на 28.09.24 в 14:05

Станислав Стилянов: Травъл блогърството прави рекламата на България като туристическа дестинация по-ефективна

В Международния ден на туризма ви срещаме с пътешественика Станислав Стилянов, който е посетил множествто дестинации по света, както и познати и нетолкова познати места и кътчета в България. Всичките си пътувания той описва в своя туристически блог. С травъл блогърство Стилянов се занимава активно от 4 години и е член на Асоциацията на..

публикувано на 27.09.24 в 09:33

Johnny Hedlund (UNLEASHED): В дигиталния свят автентичността е все по-предпочитана

Интервю с Johnny Hedlund (UNLEASHED) В началото на годината шведските дет законодатели UNLEASHED изкараха сборник с парчета, записани преди да издадат първия си албум. 35 години и 14 албума по-късно с него бандата направи лек завой към началото. Един вид от „Before the Creation of Time“ наднича творческият потенциал на част от юношите бледни..

публикувано на 27.09.24 в 08:10
Антъни Лерма

Методика за подобряване функциите на ума и тялото въвежда ХамелеON

Методика за подобряване функциите на ума и тялото за възрастни и деца, въвежда в дейностите си варненската младежка организация ХамелеON към Сдружение „Няма невъзможни неща“. Тя се основава на движенията на източните бойни изкуства и помага за подобряване на координацията между лявото и дясното полукълба на мозъка. Нейн създател е Антъни..

публикувано на 26.09.24 в 07:00

Посланикът на Азербайджан: До края на годината се очаква Азербайджан да увеличи доставките на газ към България

Посланикът на Азербайджан в България. Н. Пр. д-р Хюсейн Хюсейнов беше на посещение във Варна. Това е първата визита на дипломата в морската столица. "Още с пристигането си  във Варна останах много впечатлен от морето, от хората, от атмосферата, които правят Варна очарователна. Уникалната архитектура, красотата на морето, хубавото време, което ни..

публикувано на 25.09.24 в 16:45

Павел Г. Веснаков: Историята от филма "Безветрие" е вдъхновена от реалния живот

Филмът "Безветрие" на Павел Г. Веснаков беше представен на фестивала "Златна роза" във Варна. Лентата разказва за син, който се завръща в чужбина, за да продаде апартамента на баща си, защото в имота ще се строи голф игрище. " Героят, за когото разказвам, попада в свят, нов за него... Героят,  накъдето и да се обърне, вижда и усеща едно и също нещо, от..

публикувано на 25.09.24 в 07:00

Травъл блогърите в България с изложба до Слънчевия часовник

Годишната изложба на Асоциацията на собствениците на туристически онлайн медии в България ще бъде открита днес от 18.30 часа до Слънчевия часовник във Варна. Тя е под надслов "България - магнетична и красива" и представя чрез снимки популярни и не толкова известни кътчета, сред които лазурни езера, драматични планини, дълбоки пещери, уединени..

публикувано на 24.09.24 в 08:15