Варненските ценители ще имат удоволствието в рамките на “Нова музикална сцена” да се срещнат със Струнния квартет “Фрош” - формацията, която се наложи в последните години като продължител на традициите на уважаваните ни класически квартети Аврамов и Димов.
На 27 март в Градската художествена галерия своето изкуство ще поднесат Негина Стоянова, цигулка, Петя Димитрова, цигулка, Мария Вълчанова, виола и Теодора Атанасова, виолончело.
Квартетът е ценен от познавачите за равностойно проникновеното интерпретиране и на класическите произведения, и на музиката на ХХ и ХХІ век.
Програмата на концерта във Варна илюстрира този широк диапазон от различни епохи в музикалната история, в който квартетът работи. “Фрош” е формация, за която български, а вече и чуждестранни композитори, пишат специално нови творби. Точно такава творба ще прозвучи премиерно за Варна - Струнен квартет №9 от Васил Казанджиев, създаден през 2020 г. Това е шестият струнен квартет, който забележителният български композитор пише за „Фрош“.
Едно от големите европейски имена в музиката от първата половина на ХХ век - полският композитор Карол Шимановски, творил в полето на модернизма и импресионизма, ще бъде представен с рядко изпълнявана у нас творба - Струнен квартет №2.
На финала на концерта четирите дами ще поднесат на варненската публика един от безспорните шедьоври на романтизма на ХІХ век, наситен с поетичност и музикална фантазия - последният от трите струнни квартета, оп. 41, на Роберт Шуман.
Струнен квартет “Фрош” е създаден през 2007 г. в София. Започва концертната си дейност с ежегодно участие в цикъла от концерти на БНР "Солистите на радиото". Има реализирани звукозаписи за фонда на БНР на произведения от П. Владигеров, К. Илиев, В. Казанджиев, М. Георгиев, П. Керкелов, Дм. Шостакович, Ф. Шуберт, Х. Волф, А. Шонберг, А. Веберн, Б. Барток, О. Респиги.
Съставът участва във фестивалите "Зимни музикални вечери" - Русе ,"Ambul" - София, "Звук и връзка" - София ,"Софийски музикални седмици", "Мартенски музикални дни'' - Русе, "Дни на камерната музика"- Габрово , "Аполония", „Европейски музикален фестивал“, "Ars Musica festival" - Брюксел, ''Варненско лято'', ''Зимни музикални вечери ''Проф. Иван Спасов" - Пазарджик.
През април 2008 г. квартетът получава втора награда на Международния конкурс за австрийска камерна музика – София, а през декември същата година печели първа награда на Академичния конкурс за камерна музика, посветен на Марин Големинов.
Квартетът е лауреат на “Кристална лира” за 2015 г. в категория “Камерни ансамбли”, а през 2018 г. получава наградата за високи художествени постижения на името на Марин Големинов “Златен квартет”.
Квартет “Фрош” осъществява редица български и световни премиери на произведения от Джордж Кръм, Х. Гурецки, Ян Гросман, Освалдо Голихов, Стив Райх, Тери Райли, Румен Бальозов, Александър Радвилович, Любомир Денев, Васил Казанджиев, Георги Арнаудов, Сюнне Скоуен, Петър Керкелов, Мартин Георгиев, В. Диков, Драгомир Йосифов, Божидар Спасов, като част от творбите са специално написани за квартета.
Сред големите проекти на квартета са концерт в Oslo Concert House, посветен на българската и норвежката съвременна музика, както и участие в първото издание на фестивала "Musica Nordica" - София. През 2017 г. “Фрош” изнася откриващия концерт от съвместната програма на БКИ - Москва и музея "Чайковски” - Москва ,,Нова българска музика". През 2018 г. квартетът участва в проекта на Софийска филхармония ''Музиката на Европа'' с два концерта, посветени на Чехия и Великобритания.
Следващото събитие от проекта “Нова музикална сцена” е премиерното представяне в България на албума “Фламенко трибют на Пат Матини” на Сантяго Лара квартет от Испания.
Спектакълът "МУА У ТУПАН", който трябваше да бъде игран тази вече от 19,00 часа на сцена "Филиал", се отменя, поради заболяване на актьор, съобщават от Варненския театър. Билетите, закупени за 19 февруари, важат без презаверка за 17 март. При невъзможност да гледате "МУА У ТУПАН" на 17 март т.г. можете да презаверите билетите си за друг спектакъл от..
"Поклон, Апостоле!” е образователна инициатива в Музея на Възраждането – Варна на 18 и 19 февруари т.г. Музейните образователни уроци са подготвени за ученици от 1. до 12. клас, като са предвидени разнообразни дейности за всяка възраст. Целта е чрез интересно и приятно преживяване в музейната среда да се разшири знанието за живота и делото на..
Това е история за двама души, които в предишните си връзки са били много наранявани и се събират с надеждата да се отърсят от загубените битки и неизживените моменти в миналото - разказва Георги. - И когато двама души с такива съдби са заедно, те могат да преодолеят всяко предизвикателство, което се изпречи на пътя им - трябва само да намерят..
Сладка поезия с вкус на море. Така определя първата си стихосбирка „Солен карамел“ украинката Оксана Яковенко, която преди близо шест години любовта довежда в Балчик. Дни след празника на виното и любовта се състоя първата и официална среща с нейната публика и стиховете и – лирични, весели, тъжни, преживели разочарование и загуба. Поетичният и..
"Конклав" е филмът на годината според Британската академия за филмово и телевизионно изкуство БАФТА. На 78-та церемония снощи трилърът, по романа на Робърт Харис, спечели още в категориите - най-добър британски филм, адаптиран сценарий и монтаж. Филмът разказва как след неочакваната смърт на папата, кардинал Лорънс е натоварен със задачата да ръководи..
Писателите Захари Карабашлиев и Мария Касимова - Моасе са ментори на 10 ученици от 8 до 12 клас в рамките на проекта на фестивала "Варна Лит". Той е финансиран от Национален фонд "Култура" - "Ателие за творческо писане". Учениците ще имат задача да напишат текст за сцена, който после ще бъде реализиран от театралните школи в града, обясни Даниела Цочева..
Започна приемът на заявки за участие в 34-то издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“. Кандидатите могат да подават необходимите документи и записи в Младежкия център в Добрич до 14 април. Информация на кореспондента ни Мая Райнова.