28-то издание на Националния детски фолклорен конкурс „Диньо Маринов“ бе дадено днес в Концертното студио на Радио Варна.Заявки за участие в конкурса са подали около 400 певци, инструменталисти, камерни вокални и инструментални групи, народни хорове, оркестри и ансамбли от цялата страна. Те са представят в два раздела – възпитаници на училища с узичаване на фолколор и деца от школи по фолклор.
Журито, което ще оценява изпълненията, е в състав: председател – Димитър Христов – диригент на народен оркестър при БНР, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, членове: Петьо Костадинов – оркестрант в оркестъра на БНР, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, Ангел Добрев – преподавател, композитор гр. София, Костадин Генчев – композитор, аранжор, оркестрант в оркестъра на БНР, Ваня Монева – диригент на хор „Ваня Монева“, преподавател в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, Евелина Христова – певица, солистка на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“, Гергана Костадинова – певица, солистка на „Мистерията на българските гласове“ и „Ева квартет“, преподавател.
И през тази година Радио Варна ще даде своя специална награда.
Първа на сцената беше поканена 11-годишната Елица Иванова, която изпълни две песни (вж.галерия). Тя изучава народно пеене от около година в школата на Росица Желязкова, която е възпитаник на НУИ“Добри Христов“-Варна, специалност „народно пеене".
Целта на конкурса, чийто организатор е ЦПЛР – ОДК Варна, е да издирва и популяризира млади таланти, да утвърждава и приобщава младото поколение към традиционната българска култура.
Имахте честта да се представите първа в 28-то издание на конкурса „Диньо Маринов“, какво беше чувството?
Елица Иванова: Беше много приятно. Преди това се притеснявах, но излязох и нямаше никакво притеснение след това.
Успяхте ли да шпредставите двете песни както искахте, така както са ви учили?
Е.И.: Да, успях.
За първи път ли сте на този конкурс?
Е.И.: Да, но съм участвала в много други конкурси.
Кажете ни за вас – на колко години сте, от кога пеете и кой ви обучава?
Е.И.: На 11 г. съм от село Страшимирово. Обучавам се при Росица Желязкова от м.г.
Г-жо Желязкова наблюдавах ви, че докато вашата ученичка пееше на сцената, вие си припявахте много тихо в публиката. За вас каква е емоцията да бъдете на това представяне?
Р.Ж.: Чувставм се супер доволна. Малко я набутах като казах да излиза първа, тъй като тя очакваше да бъде пета (б.ред. първия участник по списък отсъстваше). Но, тя се представи по-добре от очакваното дори и съм много доволна!
Откога работите заедно?
Р.Ж.: От миналото лято. Имам нова школа в с.Тополи с 10 деца. И вече ходим по конкурси и концерти. С най-големите две се представяме на това издание на конкурса „Диньо Маринов“, а другите като порастнат.
Има ли бъдеще народното пеене и изобщо фолклора, като сцена и като търсене от публиката?
Р.Ж.: Аз лично очаквах, че няма да се случат нещата, понеже докато учих „народно пеене“ в НУИ“Добри Христов“-Варна фолклорът беше замрял. Но откакто започнаха повече конкурси, консцерти, събития и фолклорът се разразстна, разцъфна направо. Сега имам надежда, че всичко ще се нареди и ще е както преди. И ние ще подпомогнем за това.
Вие сте съвсем млада, кога завършихте?
Р.Ж.: Преди три години, сега съм последна година в Колежа по туризъм във Варна и разработвам моята школа по народно пеене. Знам, че съм млада, но съм много запалена и знам, че мога да постихна много с тези деца.
Вие участвала ли сте в конкурса „Диньо Маринов“?
Р.Ж.: Участвала съм много, от 3-ти до 12-ти клас. Това е конкурсът, който съм приемала най-сериозно, защото сме варненци и трябва да се представеим добре на нашия си конкурс да покажем на другите ние какво можем.
От 2014 година насам има почти 80 законопроекта за изменение и допълнение на изборното законодателство, голяма част от които са внесени няколко месеца преди изборите. Това сочи анализ на Института за развитие на публичната среда, каза Лилиан Никифорова. Тя добави, че тази практика трябва да бъде прекратена, тъй като по думите ѝ няколко парламента са..
Музиката се създава от творците, не се създава от машина или компютър. Това подчерта в интервю за Радио Варна Георги Христов. Той допълни, че купуването на бийтове и използването им в песните не е изкуство, коментирайки темата за навлизането на изкуствения интелект в музикалната индустрия. "Повечето новосъздадени песни са просто изкуствен интелект...
PIZZZA е една от най-обичаните групи на българската ъндърграунд сцена, а 26-годишната ѝ история я прави и една от най-дълголетните. Съставът ѝ към момента включва Кобо (китара), Кайо (бас), Рамбо (барабани), Витко (тромбон) и Явката (тромпет), а Каската, който до скоро беше фронтмен, вече не е част от бандата. За съжаление се наложи да се разделим..
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..