До края на седмицата ще стане ясно какво решение ще вземат румънските институции във връзка със задържаните български кораби. Това каза Емил Милев, председател на Сдружение "Черноморски изгрев". Техни са корабите, които бяха задържани в Румъния заради незаконен улов.
Вчера в Министерството на земеделието се проведе среща на всички страни и институции, които имат отношение към случая. Сред тях бяха и представители на Сдружение "Черноморски изгрев".
Рибарите бяха освободени, корабите обаче все още са в Румъния. Най-важното в момента е те да бъдат освободени.
Няколко са вариантите за изход от ситуацията, каза Емил Милев. Нейният развой ще стане ясен до края на седмицата, когато изтича седемдневният срок за обявяването от страна на Румъния какво решение ще бъде взето.
"В момента се водят разговори по дипломатичен път тази процедура да се забърза, но в момента всичко е много бавно и тромаво. Не можем да се месим в работата на румънските институции", каза Милев.
Оптимистичният вариант е корабите да бъдат освободени и 10 семейства да продължат да работят и да се изхранват с риболов.
Песимистичният вариант е корабите да бъдат задържани и да започнат дълги съдебни дела. Ако има и имуществени санкции, моряците трябва да платят по 100 хиляди лева на кораб и той да бъде конфискуван, каза още Емил Милев.
" Ако влезем в спиралата на една съдебна процедура, можем да чакаме месеци, дори години наред - не знаем дали делото ще е административно или наказателно", допълни той.
Милев припомни случая с конфискувания кораб на балчишкия рибар Христо Спасов през 2011 г. "Повече от 10 години минаха, докато излезе решението. Силно сме притеснени какво ще се случи сега", посочи Милев.
Той благодари за организираната среща в Министерството на земеделието. "За първи път от 2011 г. българските рибари получават подкрепа от страна на държавата. Не сме виждали такава голяма подкрепа и такава координация на действията", посочи Милев.
Той коментира и исканата по-рано оставка на шефката на Изпълнителната агенция за рибарство и аквакултури. "В момента най-важното е да освободим рибарските кораби. Нормално е да сме обидени, изказванията бяха формулирани по неправилен начин. Насади се мнението, че сме бракониери, затова сме обидени. Нормалното беше още тогава да получим подкрепа - такава, каквато получаваме 4 дни по-късно, в момента. Ние имаме право до равен достъп до горите и ресурсите", каза Емил Милев.
По думите му, моряците са били на 52 мили източно от Констанца. "Това са общностни води, до които имаме право на достъп - не само да преминаваме, но и да риболуваме. Това е право, което ни дава Европейският съюз. Ние не оспорваме, че сме в икономическата зона на Румъния. Но след присъединяването в ЕС България сключи договори, в които държавата делегира управлението на рибните ресурси на Европейската комисия и двете страни членки могат само да изпълняват решенията", допълни Милев.
Българи риболуват от 2009 г. в румънски води. "Оттогава имаме само проблеми. Всяко влизане е свързано с притеснение. Обикалят около нас и ни притесняват. Приемат ни като неканени гости, които черпят техния ресурс, но това е общностен, споделен ресурс", категоричен е Милев.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и за двойното гражданство..
Обживяването на градските райони и създаването на градски пространства трябва да се случва цялостно. Процесът във Варна е дълъг, а проблемът се крие в недостатъчно редовната комуникация между гражданските организации и администрацията. Това заяви в интервю за предаването "Пост Фактум" по Радио Варна а рх. Венцислава Недялкова, председател на..
Свободно работно място за директор на Средно училище "Христо Ботев" в Балчик обяви Регионално управление на образованието (РУО) Добрич. Настоящият директор Станислав Николов се пенсионира. Мястото е свободно от 8 декември. Трудовият договор е срочен, за шест месеца, за времето докато позицията бъде заета въз основа на конкурс. Желаещите могат да..
Варненският административен съд отхвърли исканията на "Пазари" ЕАД за спиране на изпълнението на заповедите на кмета на Община Варна за премахване на повече от 40 преместваеми обекти, в района на Колхозния пазар. Съдебните състави са отхвърлили исканията, защото считат, че твърденията на дружеството за потенциални имуществени вреди от изпълняването..
Няма достатъчно кандидати за съдебни заседатели, алармират от Районния съд в Добрич. Мандатът на досегашните е изтекъл на 1 юли тази година и е удължен поради липса на нови желаещи да заемат позицията. Ситуацията според съда е тревожна, тъй като част от старите съдебни заседатели са се отказали и това може да доведе до забавяне на делата...
Допълнителни 370 хиляди лева ще отпусне община Варна за провеждането на частичните местни избори за районни кметове. С парите ще се платят възнагражденията на членовете на секционните избирателни комисии за балотажа. Първоначално в края на септември общинските съветници гласуваха план-сметката на кметската администрация за частичния вот - 1..
Окончателните данни на Индекса на местната почтеност за 2024 година на Асоциация „Прозрачност без граници“ ще бъдат официално публикувани и споделени на 10 декември. Това съобщи във Варна координаторът на проекта към асоциацията Кремена Чобанова. Тя участва в кръгла маса в сградата на Областната администрация на тема „Индекс на местната система..