Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Варна заработи първият автомат за рециклиране на пластмасови бутилки и кенове

7
Снимка: Сияна Спиридонова

Във Варна вече заработи първият автомат за приемане на използвани пластмасови бутилки и кенове от напитки, които ще се рециклират. Новото съоръжение се намира на входа на голям супермаркет в кв. "Бриз", по пътя за квартал "Виница".

За да бъдат стимулирани да рециклират повече, клиентите ще получават ековаучер на стойност 5 стотинки за всяка върната опаковка.

Съоръженията са разположени в общо 15 магазина в девет града в страната, сред които Варна, Добрич, София, Пловдив, Габрово, Монтана и други. Автоматите ще дават възможност на клиентите на две немски търговски вериги лесно и бързо да върнат използваните от тях опаковки от напитки на мястото, където ежедневно пазаруват, като едновременно с това допринасят за опазването на околната среда.

Автоматите приемат пластмасови бутилки до 3 литра от PET материал и метални кенове. В тях няма да се приемат пластмасови бутилки от мляко и млечни продукти, олио, зехтин и оцет, както и бутилки и кенове, които съдържат течности или са деформирани или замърсени.


Получените срещу върнати бутилки ековаучери ще могат да бъдат ползвани при покупка над 10 лв. в същия магазин, в който са върнати бутилките, до 90 дни след издаването им.

Събраните PET бутилки ще се рециклират в страната, а полученият материал ще се използва за производството на нови пластмасови изделия от български производители. По този начин се намалява използването на пластмаса, пестят се ресурси и се затваря жизненият цикъл на суровините.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Анна-Мария Попова: За книгите с любов

 Анна-Мария Попова е библиотекар в РБ "Пенчо Славейков" във Варна, създател на блога „ Bookfan.tasy ”, запален читател и киноман. Срещаме се с нея в Световния ден на книгата и авторското право, в специалния за четящите хора месец април. Започнал с годишнина от рождения ден на Андерсен и посветен на детската книга, пролетният месец продължава с..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

Варненската библиотека отбелязва Световния ден на книгата с "Маратон на четящите хора"

23-тото издание на „Маратон на четящите хора“ идва под мотото „Невидимите диалози: писатели, преводачи, читатели“. На днешния ден всички събития във Варненската библиотека представят литературата като жив и непрекъснат диалог — между автора, преводача и читателя. Преводът превръща литературата в активен мост между културите, а преводачът е творецът,..

публикувано на 23.04.25 в 08:21

Как да се разтоварим след преяждането по празниците

Покрай Великденските празници, почивните дни и емоциите от срещите с роднини, често може да се случи да попрекалим с хапването. В такива случаи, след като откопчее още едно копче на панталона, най-често човек си казва „от понеделник съм на диета и започвам да се храня здравословно“.  Специалисти съветват в никакъв случай да не правим драстични..

публикувано на 23.04.25 в 06:51

Маратон на четящите хора във Варна

23-тото издание на „Маратон на четящите хора“ идва под мотото „Невидимите диалози: писатели, преводачи, читатели“. На 23 април 2025 г. всички събития във Варненската библиотека представят литературата като жив и непрекъснат диалог — между автора, преводача и читателя, отбелязват оттам. Преводът превръща литературата в активен мост между културите, а..

публикувано на 22.04.25 в 19:55

Във Варна започва ежегодната кампания за превенция на трафик на хора „Закъде пътуваш“

Дирекция „Превенции“ към Община Варна, съвместно с Националната комисия за борба с трафика на хора и местните й структури, стартира ежегодната кампания за превенция на трафика на хора с цел трудова експлоатация „Закъде пътуваш“. Тя ще се проведе в периода 22 април – 31 май 2025 г. Партньори в кампанията са дирекция „Бюро по труда“ – Варна, Гранична..

публикувано на 22.04.25 в 19:14

Запали се асансьорна шахта в жилищен блок в Балчик на Великден

Часове преди Великден около 21:20 часа в Балчик е спрян лек автомобил „Ситроен“, управляван от 37-годишен мъж. Проверката за употреба на алкохол с техническо средство отчита наличието на 2,65 промила. Нарушителят е арестуван за денонощие, а по случая е образувано бързо полицейско производство, съобщават от пресцентъра на Областната дирекция на МВР -..

публикувано на 22.04.25 в 13:42

Приключи ремонтът на “Св. Петка”, набират се средства за изографисване на храм "Св. Георги" в Балчик

Църквата „Свети Георги“ в Балчик започва събирането на средства за изографисване куполите на храма.  „Св. ап. Павел е казал, че по храмовете се съди за достойнството на един град. Помогнете! Дарете“ – приканват от църковното настоятелство. Очаква се с одобрението на общинския бюджет този четвъртък да бъде подпомогнат финансово ремонтът, след като от..

публикувано на 22.04.25 в 11:50