Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е историята на първите грамофонни плочи, записани във Варна и кой е Стоян Бешков?

Ценно дарение получи Музеят за нова история на Варна.

Проф. Венко Бешков, внук на Стоян Анастасов Бешков - дългогодишен учител по музика във варненската мъжка гимназия „Фердинанд I”, дари четири оригиналните грамофонни плочи, на които са записани вокални изпълнения на неговия дядо.

Записът е направен през 1906 година във Варна от германската фирма „Одеон Рекърдс“ и е първият подобен в морския град.

С проф. Венко Божков разговаря Светлана Вълкова:

Разкажете ни първо за своя дядо.

Моят дядо, Стоян Бешков, е родом от Свищов. Заминава след завършването на гимназията в Одеса, Русия, където учи оперно пеене. След това решава да стане учител по музика във Варна, с което избира скромния път на учител по музика в България, вместо кариера на тенор във Виена. Тук като учител преподава музика и руски език в Мъжката гимназия. Бил е много строг с учениците си. Имайте предвид, че боят тогава не е бил забранен, бил е възпитателно средство. Когато е минавал по улицата, са казвали: "Бешков иде!". Имал е авторитет, и то не само заради боя. (усмихва се). Имал е авторитет, бил е с чувство за хумор, с поведение и нравственост за пример. Той е създател на черковни ученически хорове във Варна и се е занимавал с това през цялото си свободно време. Създал е семейство - има 4 деца. Оставя един нравствен пример за всичките си потомци.

Вашият дядо е автор на музиката на първата приспивна песен след Освобождението.

Да, казва се "При люлката". Дядо ми отдава целите си сили и възможности в полза на България. Когато вече на стари години неговите синове са го питали дали не съжалява, че е избрал този път, той е казал, че в никакъв случай не съжалява.

А Вие имате ли лични спомени с него?

Не. Той е починал през 1930 г., а аз съм роден през 1946 г.

Разкажете ни за дарението.

Това са четири грамофонни плочи, записани през 1906 г. Те са изцяло с негови изпълнения, както и на негова музика. Това са народни песни, авторска композиция - песента по стихотворението на Ботев за обесването на Васил Левски, песни на Добри Христов, както и руски романси. Решихме със сестра ми, че е най-добре те да бъдат във варненския музей, вместо да се загубят някъде, след като ние си отидем. Даряваме на музея и песнопойка с песни по стихотворенията на Ботев и Вазов. Това са битови писмени неща, които са добре дошли за един музеен работник, който да се рови в тях. Имам още неща в София - ще обсъдим какво още би било интересно.
Дарявате и учителския му бележник.

Да, това е тефтерчето, където е писал оценките на своите ученици.

Искам да спомена и малко за делото на моя баща - инж. Николай Бешков, който е написал история за електрификацията на Варна, както и за чичо си, акад. Анастас Бешков, географ, под чиято инициатива и предложение се изгради пристанището Варна-Запад. Това са примери за мен - дядо ми, баща ми и този мой чичо, че човек трябва да бъде почтен, полезен и добър, колкото може!


За стойността на дарението Светлана Вълкова разговаря и с уредника в Музея за Нова история на Варна Тео Роков.

Разбрахме, че дарението е на плочи, записани през 1906 г. във Варна. Звукозаписната история на България обаче започва малко по-рано.

Да, сведенията, с които разполагаме, са от периодичния печат, от началото на 20. век. Започва с реклами на грамофонни апарати и плочи - за времето тогава да се купят грамофонни плочи е било някакъв лукс. В момента всичко е достъпно. Първите записи на грамофон в България са през 1904 г на Димитър Попиванов, който по онова време е бил учител по музика в София. По-късно става оперен певец, един от основателите на Софийската опера и Музикалната академия. Песента е "Майка Стояна люляла" - един запис на френската компания "Пате" (апаратите, които са продавали, са ги наричали "Патефони"). Вторият известен запис в България е от 1906 г., направен е в Пловдив. Записан е от Александър Краев, изпълнение на възрожденски песни. В края на август 1906 г. представители на немската компания  "Одеон Рекърдс" записват местния учител Стоян Анастасов Бешков - създател на Хора на момчетата от Мъжката гимназия. По-късно Бешков е създал Хора към Катедралния храм "Св. Успение Богородично" във Варна. Той написва три известни сборника с ноти - песни, някои от които и днес се пускат по Българското национално радио. На дарените плочи той записва солово изпълнение в акомпанимент на клавирен инструмент (пиано). Тези плочи са едни от първите в страната, в които има запис на музикален инструмент. А друг любопитен факт е, че те са двустранни - първите двустранни плочи у нас са записани във Варна.
В какво състояние са плочите?

Те не са от виниловите плочи, при всяко просвирване релефът им се изтърква и няма да се просвирват. Видимо е как, като се придвижва стоманената игла, се изглажда релефът. Тези плочи са били с ограничено време на употреба - ще разчитаме на дигиталния запис, трябва изчистване на фона, леко е глух, но това е духът на времето! Няма как да е стерилно! Чува се специфичното пукане на плочата - така се пренасяме в начелото на 20. век и се усеща музикалният дух във Варна!



По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Балчик за "Петият ъгъл" на Керанка Далакманска: Това е един лирически връх в българската поезия

Своеобразният литературен маратон на поетесата и журналист Керанка Далакманска, започнал на рождения ѝ ден 2 октомври, е към своя край и бележи успех с пълните салони и души на хората, докоснали се лично до поезията и в "Петия ъгъл". Ъгълът на чувствеността. Нейният ъгъл, който носи смисъла за доброта, човечност, усещане на природа, на..

публикувано на 22.11.24 в 07:00

Ценностите и добродетелите в семейството на един капитан далечно плаване

Всеки ден за семейството на к.д.п. Денчо Добрев е специален, защото след дългия работен ден и след училище, всички се събират да вечерят заедно и споделят как е минал денят им. Денчо Добрев отделя 18 години на морето, като последният му рейс е най-кошмарният – ковид-пандемията в самото начало, когато се оказва в Китай и не може да слезе от..

публикувано на 21.11.24 в 09:45
Снимката е илюстративна

Учителите в протестна готовност, ако няма ръст на заплатите от 1 януари

Учителите са в протестна и стачна готовност, ако няма увеличени на заплатите от 1 януари заради липсата на приет Бюджет за догодина. Това каза председателят на синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" Юлиян Петров. Обмислят се вариантите на протест, сред които са ефективна стачка, незавършване на първия учебен срок, електронна стачка, обобщи той...

публикувано на 21.11.24 в 07:00

Георги GOOSH Енчев за премиерата на "Таралежите": Да си таралеж е несъгласие с несправедливостта

Театрално-танцовият спектакъл "Таралежите" по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите", подготвят  актьорът и режисьор Стоян Радев и танцовият хореограф и режисьор Георги GOOSH Енчев. Премиерата ще бъде на 23 ноември от 17.30 и 19.30 часа в "The Center World" на ул. "Шипка" 4, както и на следващия ден - отново от 17.30 и 19.30..

публикувано на 20.11.24 в 08:30

Експерт: Над 5 млрд. лева годишно харчи българинът за цигари, в домакинствата с ниски доходи разходите стигат 10-15%

Над 5 млрд. лева харчи българинът на година за цигари. Огромна част от този разход отива в бюджета, тъй като акцизът и Данъкът върху добавената стойност взимат 80% от цената на цигарите. Ако акцизите за тютюневи изделия се вдигнат по-сериозно, в бюджета на България ще постъпват с 1,5 млрд. лева повече. Заради по-високите цени на цигарите около 150 000..

публикувано на 19.11.24 в 08:15

Dwid Hellion (INTEGRITY): Не се опитвам да променя света

Интервю с Dwid Hellion (INTEGRITY) INTEGRITY са една от първите екстремни банди, които смесват метъл с хардкор. Оригинално групата е създадена през 1988 година в Кливланд, Охайо, но е базирана в Белгия от 2003 година. На 24 ноември INTEGRITY се завръщат в България по покана на „141“. Концертът е в „Grindhouse Skateboard Club“ с подкрепата..

публикувано на 19.11.24 в 07:25

Актрисата Юлияна Чернева: Трябва да обичаш всяка роля, защото иначе тя ти отмъщава и никога не се получава добре

Винаги трябва да обичаш ролята, защото ако не я обичаш, тя ти отмъщава и никога няма да се получи добре. Това коментира за предаването "Гравитация нула" по Радио Варна Юлияна Чернева, актриса от Варненския драматичен театър "Стоян Бъчваров". Тя отбеляза своята 70-годишнина с пърформанс за приятели в галерия "Арт Маркони" и направи своя театрален прочит..

публикувано на 18.11.24 в 08:20