Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каква е историята на първите грамофонни плочи, записани във Варна и кой е Стоян Бешков?

Ценно дарение получи Музеят за нова история на Варна.

Проф. Венко Бешков, внук на Стоян Анастасов Бешков - дългогодишен учител по музика във варненската мъжка гимназия „Фердинанд I”, дари четири оригиналните грамофонни плочи, на които са записани вокални изпълнения на неговия дядо.

Записът е направен през 1906 година във Варна от германската фирма „Одеон Рекърдс“ и е първият подобен в морския град.

С проф. Венко Божков разговаря Светлана Вълкова:

Разкажете ни първо за своя дядо.

Моят дядо, Стоян Бешков, е родом от Свищов. Заминава след завършването на гимназията в Одеса, Русия, където учи оперно пеене. След това решава да стане учител по музика във Варна, с което избира скромния път на учител по музика в България, вместо кариера на тенор във Виена. Тук като учител преподава музика и руски език в Мъжката гимназия. Бил е много строг с учениците си. Имайте предвид, че боят тогава не е бил забранен, бил е възпитателно средство. Когато е минавал по улицата, са казвали: "Бешков иде!". Имал е авторитет, и то не само заради боя. (усмихва се). Имал е авторитет, бил е с чувство за хумор, с поведение и нравственост за пример. Той е създател на черковни ученически хорове във Варна и се е занимавал с това през цялото си свободно време. Създал е семейство - има 4 деца. Оставя един нравствен пример за всичките си потомци.

Вашият дядо е автор на музиката на първата приспивна песен след Освобождението.

Да, казва се "При люлката". Дядо ми отдава целите си сили и възможности в полза на България. Когато вече на стари години неговите синове са го питали дали не съжалява, че е избрал този път, той е казал, че в никакъв случай не съжалява.

А Вие имате ли лични спомени с него?

Не. Той е починал през 1930 г., а аз съм роден през 1946 г.

Разкажете ни за дарението.

Това са четири грамофонни плочи, записани през 1906 г. Те са изцяло с негови изпълнения, както и на негова музика. Това са народни песни, авторска композиция - песента по стихотворението на Ботев за обесването на Васил Левски, песни на Добри Христов, както и руски романси. Решихме със сестра ми, че е най-добре те да бъдат във варненския музей, вместо да се загубят някъде, след като ние си отидем. Даряваме на музея и песнопойка с песни по стихотворенията на Ботев и Вазов. Това са битови писмени неща, които са добре дошли за един музеен работник, който да се рови в тях. Имам още неща в София - ще обсъдим какво още би било интересно.
Дарявате и учителския му бележник.

Да, това е тефтерчето, където е писал оценките на своите ученици.

Искам да спомена и малко за делото на моя баща - инж. Николай Бешков, който е написал история за електрификацията на Варна, както и за чичо си, акад. Анастас Бешков, географ, под чиято инициатива и предложение се изгради пристанището Варна-Запад. Това са примери за мен - дядо ми, баща ми и този мой чичо, че човек трябва да бъде почтен, полезен и добър, колкото може!


За стойността на дарението Светлана Вълкова разговаря и с уредника в Музея за Нова история на Варна Тео Роков.

Разбрахме, че дарението е на плочи, записани през 1906 г. във Варна. Звукозаписната история на България обаче започва малко по-рано.

Да, сведенията, с които разполагаме, са от периодичния печат, от началото на 20. век. Започва с реклами на грамофонни апарати и плочи - за времето тогава да се купят грамофонни плочи е било някакъв лукс. В момента всичко е достъпно. Първите записи на грамофон в България са през 1904 г на Димитър Попиванов, който по онова време е бил учител по музика в София. По-късно става оперен певец, един от основателите на Софийската опера и Музикалната академия. Песента е "Майка Стояна люляла" - един запис на френската компания "Пате" (апаратите, които са продавали, са ги наричали "Патефони"). Вторият известен запис в България е от 1906 г., направен е в Пловдив. Записан е от Александър Краев, изпълнение на възрожденски песни. В края на август 1906 г. представители на немската компания  "Одеон Рекърдс" записват местния учител Стоян Анастасов Бешков - създател на Хора на момчетата от Мъжката гимназия. По-късно Бешков е създал Хора към Катедралния храм "Св. Успение Богородично" във Варна. Той написва три известни сборника с ноти - песни, някои от които и днес се пускат по Българското национално радио. На дарените плочи той записва солово изпълнение в акомпанимент на клавирен инструмент (пиано). Тези плочи са едни от първите в страната, в които има запис на музикален инструмент. А друг любопитен факт е, че те са двустранни - първите двустранни плочи у нас са записани във Варна.
В какво състояние са плочите?

Те не са от виниловите плочи, при всяко просвирване релефът им се изтърква и няма да се просвирват. Видимо е как, като се придвижва стоманената игла, се изглажда релефът. Тези плочи са били с ограничено време на употреба - ще разчитаме на дигиталния запис, трябва изчистване на фона, леко е глух, но това е духът на времето! Няма как да е стерилно! Чува се специфичното пукане на плочата - така се пренасяме в начелото на 20. век и се усеща музикалният дух във Варна!



По публикацията работи: Олга Карова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Истинските био плодове и зеленчуци не са в големите магазини, а в стопанските дворове

Вкусните плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически препарати, не са мит, категорична е Кристияна Опрева. Младият агроном днес ще се включи в дискусия в зала "Кубрик" на Обществения център за околна среда и устойчиво развитие във Варна. Опрева ще въведе всеки любител - зеленчукопроизводител и овощар, в основите на органичното градинарство...

публикувано на 04.10.24 в 14:50

Дъщерята на Кирил Господинов: Ако днес срещна Баш Майстора, той ще ми каже: "Айде, нема нужда!"

Барелеф в памет на Кирил Господинов беше открит във Варна в сряда. Паметният знак е дело на скулптора Кирил Янев, а инициативата за създаването му е на дъщерята на актьора Веселина Господинова.  На барелефа, който се намира в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров", Кирил Господинов е изобразен в естествен ръст, в коронния му образ на Баш..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Katrine Stenbekk (KALANDRA): Българите сте невероятна музикална нация

Интервю с Katrine Stenbekk, Florian Winter и Jogeir Mæland (KALANDRA) За първи път KALANDRA ще направят хедлайнърски концерт в България. На 5 октомври по покана на „Blue Hills Events“ норвежците ще представят новия албум „A Frame of Mind”. Концертът ще открие специалният гост Lili Refrain. KALANDRA имат дълбока връзка със своите норвежки..

публикувано на 04.10.24 в 07:15

Максим Стойков - младият културист, който постига с много труд мечтите си, продължава да носи гордост за България

Варненцът Максим Стойков се завърна от световния шампионат по културизъм, провел се на остров Киш в Иран, с две титли и три призови места.  Състезанието включваше участници от около 30 държави, като конкуренцията е била много сериозна, споделя Максим, който е  единственият представител на България в състезанието при младежите.  След завръщането..

публикувано на 03.10.24 в 11:32

Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE): Не мисля, че перфекционизмът въобще е даден на човечеството

Интервю с Peter "Peavy" Wagner (RAGE, REFUGE) Една от бандите, които определят стандартите в спийд и пауър метъла RAGE, навъртя четири десетилетия. За това и следващия гост в „От другата страна” е лидерът на немските метъляги Peter "Peavy" Wagner. Сега, ако трябва да обясняваме кои са RAGE и кой е Peavy, начи, не сте си написали домашното...

публикувано на 03.10.24 в 08:30
Атанас Костурков

Строителен предприемач: Най-достъпни са жилищата в големите блокове

Нестабилната икономическа и политическа обстановка в България се отразяват сериозно на строителния бранш. Това коментира за Радио Варна строителният предприемач Атанас Костурков. Той има поглед върху развитието на строителството на страната от 1989 година до днес и допълни, че най-трудно в момента е намирането на качествени кадри в сектора. На..

публикувано на 02.10.24 в 10:00

Рибари настояват за по-голям контрол при улова на рапани в Черно море

20 тона на година е количеството на уловената черноморска бодлива акула от български рибари. Уловът е много по-малък в сравнение с преди няколко години, когато е бил около 150 тона. Това съобщи за Радио Варна генералният секретар на Консултативния съвет за Черно море Йордан Господинов, който е председател на Асоциацията на производителите..

публикувано на 02.10.24 в 08:37